1398-03-04

فداییان «با واپسين نفس‌ها»ی دریاچه ارومیه همراه شد

فرشاد فداییان این روزها مشغول تهیه‌ی مستندی به کارگردانی پسرش فراز فداییان با موضوع دریاچه ارومیه است. این فیلم با عنوان «با واپسین نفس‌ها» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در خلاصه موضوع مستند «با واپسین نفس‌ها» آمده است: «درياچه‌ اروميه كه روزگارى يكى از بزرگ‌ترين درياچه‌هاى شور جهان بود، بر اثر دو دهه خشك‌آبى حوزه‌هاى آبريز خود، اندك اندك ميزبانى هزاران ساكن بومى، انبوه پرندگان مهاجر، گونه‌هاى جانورى و پوشش گياهىِ حواشى و جزاير كوچك و بزرگ مسكون خود را از دست مى‌دهد. در خاموشى خالى درياچه و روستاهاى نيمه‌مسكون حواشى آن، هنوز مردان و زنان پيرى هستند كه در اين واپسين روزهاى حيات درياچه، تنهايش نگذاشته‌اند و به آب و بستر خشك و خاك حواشى آن وابسته و دلبسته‌اند...»
فرشاد فداییان درباره‌ی مراحل ساخت این مستند که مدت زمان آن 50 دقیقه است، توضیح داد: تصاویر هوایی از 11 هزار کیلومتر مناظر منطقه طی 20 روز انجام شده است و قسمت پایانی فیلمبرداری قرار بود اردیبهشت‌ماه انجام شود که با توجه به بارندگی‌های اخیر و بالا آمدن سطح آب دریاچه، فعلاً این امکان وجود ندارد. البته این پُرآب بودن دریاچه ارومیه موقتی است و ما تا پایان تابستان بخش پایانی فیلمبرداری را انجام خواهیم داد.
گفتنی است که عوامل تولید مستند «با واپسین نفس‌ها» عبارتند از: پژوهش، تصوير و كارگردانى: فراز فداييان، تدوين: فرشاد فداييان، موسيقى: على چولايى، دستيار كارگردان: هادى نورى، دستيار اول تصوير: سعيد خراسانى، دستيار دوم تصوير: مسعود خراسانى، تهيه‌کننده: فرشاد فداييان، تهیه شده در: مركز گسترش سينماى مستند و تجربى

بازگشت