90/03/09

نمايش 2 فيلم مركز گسترش سينماي مستند و تجربي با استقبال گسترده تماشاگران فرانسوي مواجه گرديد

فيلم‌هاي مستند «جعبه سياه» و «ايران‌هراسي» در سالن سينماي 13 پاريس به نمايش عمومي گذاشته شد و با استقبال گسترده تماشاگران فرانسوي مواجه گشت.

به گـزارش روابط عمومي مركز گسترش سينمـاي مستنـد و تجربــي، و به نقل از سايــت خبري- تحليلي مشرق، فيلم‌هاي «جعبه‌سياه» با موضوع واقعه 11 سپتامبر (محمدرضا اسلاملو) و «ايران‌هراسي» (عباس لاجوردي طوسي) و به تهيه‌كنندگي «مركز» در سالن سينماي 13 پاريس، در جوار خيابان شانزه‌ليزه به نمايش در آمد.

بنا بر اين گزارش، لابي فرهنگي- هنري صهيونيسم در فرانسه، حتي تهديد به برگزاري تجمع اعتراضي در مقابل سالن نمايش نمودند، اما علي‌رغم تمامي اين فشارها و با ايستادگي معاونت محترم امورسينمايي اين دو فيلم اكران گرديد.

اين گزارش مي‌افزايد: اكران فيلم «جعبه سياه» با استقبال گسترده روشنفكران، نخبگان، منتقدان و بويژه شخصيت‌هاي ضد صهيونيستي فرانسوي مواجه شد به نحوي كه علاوه بر تكميل ظرفيت سالن تعدادي از تماشاگران نيز موفق به تماشاي فيلم نگرديدند.

در ادامه نمايش اين فيلم، جلسه نشست پرسش و پاسخ به مديريت فرانچسكو كاندوني يكي از شخصيت‌هاي سياسي و مستقل فرانسه و با حضور تماشاگران به مدت يكساعت برگزار گرديد.

در اين نشست، تني چند از حاضران به طرح سوالات خود پرداختند. «آلن برونه» يكي از پرسشگران گفت: «طرز تفكر و برداشت مذهبي ايرانيان، آنان را موفق كرده است. شما به ياد داريد كه حمله نظامي آمريكا به طبس براي بازپس گرفتن گروگانهاي آمريكايي شكست خورد، كه اتفاقاً فيلم «طوفان شن» توسط كارگردان ايراني آقاي «جواد شمقدري» ساخته شده [كه در حال حاضر مسئول سينماي ايران است] و ايراني‌ها در اين فيلم علت شكست آمريكا را دست خدا مي‌دانند و خوب است كه اينگونه فيلم‌ها عرضه شوند.»

وي در ادامه افزود: «ايران يك سرزمين ديني و متمدن است و از گذشته نيز چنين بوده است و هم‌اكنون شيعيان ايران ايده‌هاي خوب و جديدي دارند.»

در پايان جلسه نيز اين نظر مطرح گرديد كه بايد  پيام «تيري ميسون» پژوهشگر فيلم جعبه سياه را دريافت كرد و اگر چه تاكنون در فرانسه نسبت به وي ‌يا آقاي «ديو دونه» [فيلمساز فرانسوي] سكوت شده، اما آنها در واقع حضور قوي در ذهن و قلبِ قشر روشنفكر و منتقد فرانسه دارند.

گفتني است: در پايان جلسه، ‌حاضران بر اين نكته تأكيد داشتند كه عرضه فيلم «جعبه سياه» از طريق فروش در مراكز پخش فيلم و انتشار آن در اينترنت و توزيع آن بطور گسترده ممكن شود.

 

روابط عمومي

 مركز گسترش سينماي مستند و تجربي


بازگشت