1398-05-27

مستند «در جستجوی فریده» به اسکار 2020 معرفی شد

هیأت معرفی نماینده سینمای ایران به نود و دومین دوره مراسم اسکار، فیلم مستند «در جستجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطائی را به عنوان نماینده سینمای ایران برای معرفی به اسکار ۲۰۲۰ انتخاب کرد. این فیلم با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شده است.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم‌های در جستجوی فریده (آزاده موسوی و کوروش عطائی)، متری شش و نیم (سعید روستایی)، قصر شیرین (رضا میرکریمی)، مغزهای کوچک زنگ‌زده (هومن سیدی)، بمب، یک عاشقانه (پیمان معادی)، سرو زیر آب (محمدعلی باشه‌آهنگر)، آشغال‌های دوست داشتنی (محسن امیریوسفی)، عرق سرد (سهیل بیرقی)، سرخ‌پوست (نیما جاویدی) و شبی که ماه کامل شد (نرگس آبیار) فهرست اولیه هیأت انتخاب برای معرفی نماینده سینمای ایران به اسکار را تشکیل داده بودند.
هیأت معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی اسکار ۲۰۲۰ متشکل از فرشته طائرپور (تهیه‌کننده)، فاطمه معتمدآریا (بازیگر)، ابوالحسن داودی (کارگردان)، تورج منصوری (فیلمبردار)، رسول صدرعاملی (کارگردان)، امیر اثباتی (طراح صحنه)، مرتضی رزاق‌کریمی (تهیه‌کننده) و مهرزاد دانش (منتقد)، پس از رأی‌گیری و تجمیع نظرات، فیلم مستند «در جستجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطائی را به عنوان نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار سال ۲۰۲۰ معرفی کرد.
«در جستجوی فریده» مستندی درباره‌ی زنی به نام فریده است که حدود چهل سال پیش در حرم امام رضا‌(ع) رها می‌شود و بعد از انتقال به شیرخوارگاه، توسط زوجی هلندی به فرزندی گرفته شده و حال، برای اولین بار به ایران سفر می‌کند تا زادگاهش را ببیند و خانواده واقعی‌اش را بیابد...
این فیلم تاکنون برنده‌ی جوایز متعددی از جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی شده است که از جمله می‌توان به جایزه ویژه رئیس‌جمهور تاتارستان برای انسان‌دوستانه‌ترین فیلم جشنواره «کازان» روسیه، تندیس شایستگی بهترین فیلم مستند جشن خانه سینما، نشان هنر و تجربه، تندیس فیروزه‌ای بهترین تدوین و بهترین موسیقی و جایزه ویژه دبیر جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، دیپلم افتخار بهترین کارگردانی و تندیس شیر سنگی بهترین صداگذاری جشن مستقل مستندسازان، تندیس مهر گیاه بهترین فیلم مستند آکادمی سینما سینما و تندیس حافظ جشن دنیای تصویر اشاره کرد.
«در جستجوی فریده» به عنوان پرفروش‌ترین فیلم مستند اکران شده در گروه هنر و تجربه معرفی شده و هم‌اینک اکران اینترنتی آن در شب‌های مستند هاشور www.hashure.com ادامه دارد.
این فیلم طی یکسال اخیر در جشنواره‌های مستند «بیگ‌اسکای» آمریکا، «اینک خاورمیانه» فلورانس ایتالیا، مستند اوکراین Docudays، استانبول ترکیه، کازان روسیه، جشنواره فیلم‌های شرقی «ژنو» و فیلم‌های ایرانی «زوریخ» سوئیس به نمایش درآمده است.
«در جستجوی فریده» از روز 29 شهریورماه هم در بخش مسابقه نوزدهمین دوره جشنواره «فلاهرتیانا» Flahertiana که در شهر «پرم» روسیه برگزار می‌شود نیز روی پرده می‌رود. این جشنواره ادای دینی به «رابرت فلاهرتی» از پایه‌گذاران سینمای مستند و خالق «نانوک شمالی» است.
عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: کارگردانان: آزاده موسوی و کوروش عطائی؛ مدیر فیلمبرداری: محمد حدادی؛ صدابردار: حسن شبانکاره؛ تدوینگر: حمید نجفی‌راد؛ صداگذار: انسیه ملکی؛ موسیقی: افشین عزیزی؛ مدیر تولید و عکاس: شاهین دانشفر؛ دستیار کارگردان: صدف صادقیان‌پور؛ تهیه‌کنندگان: آزاده موسوی و کوروش عطائی؛ با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

بازگشت