1398-07-20

نمایش افتتاحیه مستند «زمستان است» در موزه سینما برگزار شد

برنامه نمایش افتتاحیه‌ی فیلم مستند بلند «زمستان است» جدیدترین ساخته مهرداد زاهدیان، عصر چهارشنبه (17 مهر 98) با حضور جمعی از مسئولان، هنرمندان و اصحاب رسانه، در سالن سینماتوگراف موزه سینما برگزار شد. زاهدیان در این مراسم گفت: اتفاق فوق‌العاده‌ای است که «شهردار» تهیه‌کننده یک مستند شهری باشد
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این برنامه پیروز حناچی (شهردار تهران)، حجت‌الله ایوبی (دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو)، محمد حمیدی مقدم (مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)، علیرضا تابش (مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)، برزین ضرغامی (مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران)، جعفر صانعی مقدم (مدیر هنر و تجربه)، مهران عباسی انارکی (مدیر موزه سینما)، لادن طاهری (مدیر فیلمخانه ملی ایران) و هنرمندانی چون استاد منوچهر انور، محمدرضا اصلانی، اُرد زند، مرتضی رزاق‌کریمی، رامین حیدری‌فاروقی، محسن استادعلی، امیر تاجیک، امیرشهاب رضویان، مجید برزگر، مسعود امینی‌تیرانی، محمدرضا وطن‌دوست، مهدی قربان‌پور، فرزاد توحیدی، علیرضا میرعلی‌نقی، مهران پورمندان، حمید جعفری، کیوان کثیریان، هادی معصوم‌دوست، مصطفی شیری، امیر عابدی، عباس صالح‌مدرسه‌ای، فرزاد جعفری، الهام حسین‌زاده، لیلا نقدی‌پری، آرزو برادران ابراهیمی، زینب تبریزی، رضوان سرمد، خاطره حناچی، آزادی رضائیان‌‎مقدم و... حضور داشتند.
شهنام صفاجو مجری این برنامه، در ابتدا ضمن خیرمقدم به حاضرین و قدردانی از پیروز حناچی در مقام تهیه‌کننده مستند «زمستان است»، اظهار کرد: آقای شهردار! سینمای مستند امروز ایران نیازمند این همراهی و همدلی شهرداری تهران در خلق آثار ارزشمند و نمایش عمومی فیلم‌های مستند است و امیدوارم این راه ادامه داشته باشد.
پیروز حناچی شهردار تهران نیز در این نشست گفت: سال‌ها پیش زمانی که در وزارت مسکن و شهرسازی بودم، به تحقیقی درباره‌ی میدان توپخانه تهران برخوردم. کاری که آقای فرخ محمدزاده‌مهر انجام داده بود و در کتابخانه خاک می‌خورد. چون قبل از آن مطالعاتی درباره مراکز تاریخی تهران داشتم، وقتی این گزارش را ورق زدم متوجه شدم که پتانسیل تبدیل شدن به یک کتاب را در مورد تهران دارد. آن موقع خود ایشان را مامور کردیم تا کتاب را تالیف کنند و آن کتاب بعدها تحت عنوان «میدان توپخانه تهران» چاپ شد که تغییرات کاربری این میدان را در سه دوره قاجار، پهلوی اول ودوم و وضعیت حاضر که خیلی تغییری نکرده بود را نشان می‌داد.
وی در ادامه، با اشاره به شیوه آشنایی‌اش با مهرداد زاهدیان از طریق تماشای یک مستند، عنوان کرد: «حدود سال‌ ۸۷ به واسطه معرفی مستند «میدان بی‌حصار» توسط یکی از دانشجویانم با نام مهرداد زاهدیان آشنا شدم. این مقدمه آشنایی ما با هم شد و «میدان بی‌حصار» در حقیقت فیلم همان کتاب «میدان توپخانه تهران» بود. آنجا برای من درس زیادی داشت، به این معنا که اگر ما تلاش کنیم، تهیه سند انجام دهیم و فضاهای شهری یا هر موضوع دیگری که واجد ارزش هستند را نشان دهیم، مطمئناً قدم‌های بعدی را افراد دیگر برخواهند داشت.
شهردار تهران پیرامون تهیه «زمستان است» توضیح داد: همان موقع صحبت‌های مقدماتی درباره تهیه یک فیلم را با آقای زاهدیان انجام دادیم. البته پیش از آن با آقای اصلانی صحبت کردیه بودیم که قسمت نشد و زاهدیان این کار را شروع کرد. در تهیه این فیلم بسیاری سازمان‌ها از جمله دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی، شهرداری منطقه ۱۲ و سازمان زیباسازی ما را همراهی کردند، اما از همه مهم‌تر آرشیوهایی بود که در ایران وجود نداشت. در این فیلم تصاویری می‎بینید که قبلا در هیچ‎کجا دیده نشده است. فیلم‌هایی که بخشی از حصار تاریخی ایران را به تصویر می‌کشد و خود ما معماران همیشه به شکل دوبُعدی آن را می‌دیدیم، اما شکل سه‌بُعدی آن را ندیده بودیم.
وی همچنین درباره‌ی حمایت افراد و نهادهایی که در تهیه این مستند همکاری کردند، اظهار کرد: افراد خاصی به طور ویژه در این پروژه ما را همراهی کردند، مثل عابد ملکی شهردار وقت منطقه ۱۲، علی‌محمد سعادتی که همکار ایشان بودند و الان شهردار منطقه ۱۲ هستند، خانم مهندس صادق که در حال حاضر معاون شهرسازی و معماری وزیر و دبیر شورای عالی شهرسازی هستند و خیلی از دانشجویانی که تولید محتوای این فیلم را انجام دادند. از همه مهم‌تر خود مهرداد زاهدیان که با وسواس و دقت بالا این کار را دنبال کرد و حتی جاهایی که بی‌حوصله می‌شدیم، ایشان با اخلاق خوب خود ما را آرام می‌کرد.

بازگشت