1398-09-21

رئیس شورای سیاست‌گذاری بخش آراء مردمی: شیوه جمع آوری آراء در سینماحقیقت مشابه تمام فستیوال هاست

رئیس شورای سیاست‌گذاری بخش آراء مردمی گفت: اعلام و ثبت آراء مردمی در جشنواره سینماحقیقت از مکانیزم شناخته‌شده و معمول در تمام فستیوال‌ها برخوردار است.
به گزارش ستاد‌خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت؛ سید علیرضا حسینی رئیس شورای سیاست‌گذاری بخش آراء مردمی گفت: آراء مردمی امسال فقط بر آثار حاضر در بخش ملی جشنواره اعمال می‌شود. اگر یک فیلم در چند بخش هم حاضر باشد، ما تنها از بخش مسابقه ملی، این فیلم را در بخش آراء مردمی مورد محاسبه قرار می‌دهیم.
وی ادامه داد: ایجاد سانس‌های ویژه برای فروش بلیت هم امسال ما را مُجاب به ایجاد تغییراتی در سیستم شمارش آراء کرده است. قاعدتاً افرادی که برای حضور در این سانس‌ها بلیت خریداری کردند رای شان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به این دلیل که به نظر می‌رسد آنها مخاطبان حرفه‌ای‌تر سینمای مستند هستند.
رئیس شورای سیاست‌گذاری بخش آراء مردمی در این‌باره تشریح کرد: در حقیقت سانس‌هایی که اضافه می‌شود به دلیل استقبال مخاطبان بوده و قاعدتاً رایی که از پس این سانس‌ها شمارش و اتخاذ می‌شود اهمیت دارد. البته آراء سانس‌های اضافه صبح و هم‌چنین آراء سالن «فردوس» موزه سینما هم محاسبه می‌شود. نمایندگان ما در این فضاها حضور دارند تا شمارش آراء به شکل دقیق‌تری سنجیده شود.
حسینی بیان کرد: اعلام و ثبت آراء مردمی در جشنواره سینماحقیقت از مکانیزم شناخته‌شده و معمول در تمام فستیوال‌ها برخوردار است. البته برخی از فیلمسازان نگران بودند فضای اندک سالن و تفاوت در گنجایش سالن‌ها در رای مردمی خلل ایجاد کند. در توضیح این مسئله باید گفت آراء یک سالن ضرب در تعداد صندلی‌های آن سالن شده و به نسبت صد محاسبه می‌شود و با این احتساب خللی در میزان شمارش آراء نیست.
وی توضیح داد: این آراء شامل سه بخش می‌شود. کسانی که رای مثبت دارند، افرادی که رای شان خنثی است و افرادی که رای منفی به یک فیلم می‌دهند. برگه رای به همه افرادی که می‌خواهند وارد سالن نمایش شوند اعطا می‌شود و خواهش من آن است که دوستان حتما رای خودشان را در صندوق بیاندازند و به رای دادن شان دقت کنند. این اتفاق به ما کمک می‌کند تا بتوانیم رای صحیح‌تری را در نهایت به دست بیاوریم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری بخش آراء مردمی درباره خواست برخی از فیلمسازان در عدم شمارش آراء سانس ویژه گفت: به عقیده من این اتفاق شدنی نیست که آراء فیلم‌های پرطرفدار در سانس ویژه شمرده نشود. چرا که وقتی یک فیلم با اقبال مخاطبان مواجه شده احتمالا به این معنی است که از معیار‌هایی برخوردار است و اگر نخواهیم آرای آن را مورد شمارش قرار دهیم در حق این فیلم پرمخاطب اجحاف می شود. البته ممکن است که آراء یک فیلم در سانس ویژه حتما به نفع آن فیلم نباشد و نظرها در سانس ویژه نسبت به یک فیلم تغییر کند. یعنی لزوما پر مخاطب بودن ملاک این نیست که همه از آن خوششان آمده است. وقتی مخاطبی برای یک فیلم وجود دارد حقش است که از این موقعیت استفاده کند.
حسینی اظهار کرد: ما هر شب در حضور نماینده خانه سینما و نماینده صنف تهیه‌کنندگان و دبیر اجرایی آراء، اقدام به شمارش مردمی می‌کنیم. دو نماینده از صنف تهیه‌کنندگان به شکل چرخشی برای شمارش آراء حضور پیدا می‌کنند. نتایج آراء هم همان شب از طریق سایت جشنواره اعلام می‌شود.
وی در توضیح چگونگی اعلام آراء گفت: درصد آراء در هر روز متناسب با همان روز اعلام می‌شود. یعنی ممکن است یک فیلم که در روز اول اکران، در صدر باشد روز بعد یا در سانس بعدی اکران چنین جایگاهی را کسب نکند. در پایان جشنواره همه آراء به شکل کلی در نظر گرفته می‌شود و فیلم اول به همه معرفی خواهد شد.
لازم به یادآوری است، آرای تماشاگران توسط یک گروه نه نفره جمع آوری می شود. سید علیرضا حسینی رئیس شورای سیاست‌گذاری آراء مردمی، فخرالدین سیدی، عضو شورای سیاست‌گذاری، مهدی شاه‌محمدی دبیر اجرایی و عضو شورای سیاست‌گذاری، کامران ملکی، نماینده خانه سینما و دو نفر از اعضای انجمن تهیه‌کنندگان هم به شکل چرخشی در این شورا حضور دارند.
بازگشت