1399-01-23

سبزوار؛ کرونا؛ ناخوانده در شهر

جابر مطهری‌زاده مستندی را با موضوع شیوع ویروس کرونا در شهر سبزوار در دست تولید دارد.
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، وی در ارتباط با ساخت این اثر مستند با عنوان «ناخوانده در شهر» گفت: من قبل از شروع قرنطينه به سبزوار سفر كرده بودم كه ويروس كرونا به این شهر رسید و به سرعت شيوع پيدا كرد.
مطهری‌زاده افزود: وارد قرنطينه که شديم، هر از چند گاهی اخبار ناگواری از تعداد بالای مبتلايان به اين ويروس و جان باختگان آن می‌رسيد. من مردد بودم كه برای حفظ جان خودم و خانواده در قرنطينه بمانم يا دوربين به دست بگيرم و در بيمارستان شهر شروع به ضبط اين برهه‌ی تاريخی و تاثيری كه اين ويروس بر شهر گذاشته، بكنم.
این مستندساز ادامه داد: در نهايت با هماهنگی‌های انجام شده، فيلمبرداری مستند «ناخوانده در شهر» را بصورت فيلمسازی تك‌نفره شروع كردم و برای اين كه عوامل كمتری وارد اين فضای پر خطر بشوند، تصميم گرفتم به اين شيوه اين فيلم را بسازم.
مطهری‌زاده پیرامون ساختار فیلم خود توضیح داد: در اين فيلم مشاهده‌گر ما افرادی را دنبال می‌كنيم كه همه با يك لباس متحدالشکل و ماسك به صورت، طوری كه چهره و حتی جنسيت آنها مشخص نيست، برای يك هدف واحد كه شكست اين ويروس كشنده هست، جانفشانی می‌کنند. گویا همه‌ی مردم، اعم از پزشك و پرستار و خدمه بيمارستان، حتی نيروی انتظامی كه مسئوليت قرنطينه شهر را برعهده دارد و نيروهای داوطلبی كه هر روز و هر شب، سطح شهر را ضد عفونی می‌كنند، تبديل به شخصيتی واحد شده‌ و برای يك هدف متحد مشترک بسیج شده‌اند.
وی یادآور شد: در اين روزها كه فيلمبرداری اين مستند را شروع كرده‌ام، سه چهار پزشك و پرستار كه در بخش بيماران كرونايی مشغول خدمت‌رسانی بوده‌اند، خودشان و حتی خانواده‌شان به اين ويروس مبتلا شده‌اند و درواقع پزشك و پرستار و بيمار در يك نقطه به هم رسيده‌اند.
این مستندساز در پایان گفت: در اين مستند تلاش كرديم تا كار و زحمت شبانه‌روزی و طاقت‌فرسای كادر درمان را با وجود كمبود امكانات را به تصوير بكشيم. به عقيده من اين يك برهه مهم از تاريخ معاصر ما هست كه تا ساليان سال از يادها نخواهد رفت و تاثير آن بر زندگی مردم و جامعه تا مدت‌های طولانی باقی خواهد ماند.بازگشت