1399-02-10فیلم مستند «تراژدی کرونا» با موضوع کوچ عشایر ایران و مشکلات آنان در زمانه‌ی شیوع ویروس کرونا، به کارگردانی «آرمان قلی‌پور دشتکی» در حال ساخت است.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، امسال به خاطر ویروس کرونا، ممکن است برای عشایر ایران به خصوص برای کوچروان بختياری سالی سياه باشد. عشایر بختياری به خاطر گرمای خوزستان می‌بایست دشت‌های تفتيده خوزستان را از اواخر فروردین پشت سر نهند و به مناطق سردسير یيلاقی کوچ کنند. اگر این کوچ دیر انجام شود، آنها در دشت‌های گرمسيری زندگی سختی خواهند داشت، دام‌‎ها یا تلف خواهند شد و یا به قيمت اندک به فروش خواهد رسيد و...
آرمان قلی‌پور دشتکی در تشریح مستند جدید خود اذعان کرد: امسال به دليل شيوع ویروس کرونا، از کوچ عشایر بختياری به یيلاق جلوگيری شده و عشایر نيز به دليل گرما و کمبود آب و علوفه برای زنده مانده دام‌های خود چاره‌ای جز کوچ ندارند و این خود مساله و مشکل بزرگی برای آن‌ها به وجود آورده است.
وی افزود: به علت شناختم از این عشایر که خود نيز از آنها هستم و بر اساس تجربه‌ام، شاهد اتفاقاتی روزانه در مسير کوچ عشایر بختياری هستم که حضور مستمر گروه فیلمسازی در منطقه و ثبت و ضبط اتفاقات پيش‌بينی نشده، ساختار این مستند را تشکیل می‌دهد.
این مستندساز یادآور شد: دیدگاه مردم عشایری نسبت به ویروس کرونا، مشکلاتی که برای آن‌ها به وجود آورده، اختلافات و کشمکش‌هایی که بر سر آب و علف در روزهای داغ خوزستان صورت گرفته و... از مواردی است که گروه تولید «تراژدی کرونا» به آن می‌پردازد.
بازگشت