90/04/06

آقامحمديان: استقبال بالاي سينماگران از جشنواره «ميلاد سرخ» اردبيل زمينه‌ساز برپاييِ يك جشنوارۀ سالانه است

 

شفیع آقامحمدیان گفت: استقبال بالاي فیلمسازان از جشنواره «ميلاد سرخ» مي‌تواند زمينه برپايي سالانه يك جشنواره را به وجود بياورد كه البته اين قضيه باید در شورای سیاستگذاری مطرح و همه جوانب در مورد آن درنظر گرفته شود.

مدیر نخستين دوره جشنواره سراسري «میلاد سرخ» درباره اهداف و برنامه‌هاي جشنواره "میلاد سرخ" اظهار داشت: جشنواره میلاد سرخ که اولین دوره آن در استان اردبیل برگزار می‌شود، به نوعي ادامه همایش تصاویر عاشورایی است که طي سه دوره در تهران برگزار شد. طي اين مدت، ما آثار ارایه شده به اين همایش را مورد ارزیابی قرارداده و آسیب‌شناسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم دوستان فیلمساز از اهداف همایش که همانا ارتقاء فرهنگ حسینی و عاشورایی، فرهنگ شهادت‌طلبی و توجه به نماز است، فاصله دارند و تنها به یک سری تصاویر زیبا از مراسم‌ها و آئین‌های مذهبی مانند سینه زنی، زنجیرزنی و... بسنده کرده‌اند. احساس کردیم اگر فیلمسازان بخواهند به اهدافی که ما در نظر گرفتیم نزدیک شوند و عمیق‌تر به مقوله فرهنگ حسینی نگاه کنند، شاید فرصت مناسبی برای آنها فراهم نشده است.

وي درباره طراحي جشنواره «ميلاد سرخ» اظهار داشت: ما برای این که دست فیلمسازان را باز بگذاریم تا بتوانند عمیق‌تر به مقولات دینی و مذهبی در این خصوص نگاه کند، جشنواره‌ای طراحی کردیم و با موضوعیت پاسداشت مقام امامان معصوم و ائمه اطهار(ع) که حماسه حسینی هم در آن مستتر است، یک نگاه ولایی را در برگزاری جشنواره دنبال می‌کنیم و این مسئله از فرهنگ عاشورایی دور نیست. با برگزاری جشنواره سعی مي كنيم تا آثاری را که با موضوعیت سیره ائمه اطهار و فرهنگ شیعه و فلسفه شهادت، فلسفه شکل گیری عاشورا، اهمیت دادن به نماز (که یکی از ارکان دین و حماسه عاشورا است) و از همه مهمتر «امر به معروف» مرتبط است را مورد ارزیابی و تشویق قراردهیم.

آقامحمديان درباره برگزاری جشنواره در اعیاد شعبانیه و استان اردبیل گفت: موضوع جشنواره پاسداشت مقام امامان و معصومین است و در ایام شعبانیه و میلاد پربرکت دو امام امام حسین (ع) و امام سجاد(ع) فرصت مناسبی برای برگزاری جشنواره بود. خوشبختانه توانستیم با رایزنی‌ها در استان اردبیل که از قدیم الایام، مردم آن علاقه خودشان را نسبت به ائمه اطهار (ع) به خصوص امام حسین(ع) نشان دادند و با فرهنگ شیعی به شدت ارتباط دارند، برگزار نماییم. از سوی دیگر وضعیت جغرافیایی استان به گونه‌ای است که با کشورهای مسلمان همسایه همجوار است و امکان بهتری را فراهم می آورد تا  در آینده، جشنواره‌ را به صورت منطقه‌ای برگزار کنیم.

وي در ادامه، به استقبال هنرمندان سراسر کشور از موضوع جشنواره و روند برگزاری جشنواره در سال‌های آتی اشاره کرد و گفت: این جشنواره با توجه به گستره‌ موضوعاتی که برای آن در نظر گرفته شده است، از یک جشنواره موضوعی فراتر رفته است. در حال حاضر قرار است جشنواره را دوسالانه برگزار کنیم؛ البته میزان استقبال هنرمندان در ما این تردید را به وجود آورده که شاید بتوانیم این جشنواره را به صورت سالانه هم برگزار نمائيم.

شفيع آقامحمديان در اين زمينه گفت: حدود 900 فیلم به دبیرخانه جشنواره رسید. این استقبال نشان دهنده علاقه فیلمسازان به ساخت اثر با رویکرد پاسداشت امامان و معصومین است و اين رقم بالايي است كه مي‌تواند زمينه برپايي سالانه يك جشنواره را به وجود بياورد كه البته اين قضيه باید در شورای سیاستگذاری مطرح و همه جوانب در مورد آن درنظر گرفته شود.

وي افزود: استان اردبیل اعلام آمادگی برای برگزاری هر ساله جشنواره را کرده، اما باید پس از اختتامیه جشنواره، به یک جمع‌بندی برسیم و توانایی‌های استان را در نظر بگیریم، کیفیت فیلم‌ها را بررسی کنیم و در نهایت درخصوص برگزاری جشنواره به صورت سالانه یا دو سالانه تصمیم بگیریم.

مدير جشنواره «ميلاد سرخ» اظهار داشت: از سويي براي برپايي اين جشنواره پتانسیل خوبی در کشور وجود دارد و ما حتي مي‌توانیم کشورهای همجوار را هم درگیر کنیم و امیدواریم بتوانیم در سال‌های آتی، فراخوانی برای کشورهای همجوار داشته باشیم.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ادامه، به برنامه‌های اولین دوره جشنواره «میلاد سرخ» اشاره کرد و گفت: تصمیم داریم در مراسم افتتاحیه و اختتامیه  از هنرمندان منطقه اردبیل که در سراسر ایران شناخته شده‌اند و فیلمسازانی که آثار دینی درخور توجه

ساخته‌اند، تقدیر به عمل آوریم. در مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره حداقل از 12 هنرمند و فیلمساز تقدیر به عمل خواهد آمد و در سال‌های آتی از هنرمندان منطقه آذربایجان تقدیر خواهد شد.

وي در پايان گفت: در حال حاضر برنامه نمایش فیلم‌ها به صورت مشخص آماده شده و در استان اردبیل توزیع شده است. در چهار سالن سینما در اردبیل نمایش خواهیم داشت. نمایش آثار از ساعت 10 صبح تا 8 شب خواهد بود و نشست‌های تخصصی با حضور کارگردانان در فرهنگسرای فدک و یک سالن که در نزدیکی محل سکونت هنرمندان در نظر گرفته شده است، برگزار خواهد شد.

 

ستاد خبري

جشنواره سراسري ميلاد سرخ

 

ستاد خبريس جشنواره
بازگشت