90/04/12

پيام معاون سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به جشنواره ميلاد سرخ: اينک نوبت هنرمندان است که حماسه ي جاويد و انسان ساز «عاشورا» را در قاب هنر بنشانند

معاون محترم امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در پيامي به جشنواره سراسري «ميلاد سرخ» خاطرنشان ساخت: اينک، نوبت هنرمندان است که جنبه ها و فرازهاي گوناگون حماسه ي جاويد و انسان ساز «عاشورا» را در قاب هنر نشانده و در قالب تصوير، براي تأثير گذاري بيشتر بر ذهن ها و دل ها تلاش نمايند.

به گزارش ستاد خبري جشنواره ميلاد سرخ، متن كامل پيام «جواد شمقدري» به جشنواره سراسري ميلادسرخ، به شرح ذيل است:

 

بسم رب الشهداء و الصديقين

 

با درود و سلام بر پيامبر گرامي اسلام (ص) و خاندان پاک و مطهرش و همه ي شهيدان راه حق، به ويژه سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبداله الحسين (ع) و ياران باوفايش.

عاشورا مظهر عزت مندي و عزت مداري است که در جاي جاي اين حماسه ي جاويد ديده مي شود. امام حسين (ع) از همان هنگام که مدينه را به قصد خانه ي خدا ترک کرد و از آنجا به سوي کوفه و نهايتاً کربلا حرکت کرد، در همه ي اين ايام و در مناسبت هاي گوناگون بر شجاعت، شهامت، عظمت و استواري روح و مقابله با ظالم و ظلم ستيزي تأکيد کرده است. در همه جاي اين نهضت، عزت و عظمت موج مي زند؛ تا جائي که حقيقت مرگ و زندگي بخوبي آشکار مي شود. در جايي مي فرمايد: «اي مردم! مرگ چونان گردنبندي به گردن دوشيزگان بر آدمي زاده مقرر شده است، وه! چه اشتياقي به ديدار پدرانم دارم، به مانند اشتياق يعقوب به ديدار يوسف». در جايي ديگر به مانند پدربزرگوارش دنيا را به «لماظه» يعني چيزي که به هنگام غذا خوردن لاي دندان ها مي ماند، تشبيه مي کند و مي فرمايد: «آيا آزاد مردي پيدا نمي شود که به دنبال لماظه نباشد و آن را به اهلش واگذار کند؟»

و اين شعارها هر چه به روز عاشورا نزديک تر مي شود، بيشتر اوج مي گيرد:

«اگر دين نداريد، لااقل آزاده باشيد»

«به زودي مي روم و مرگ براي جوانمرد عار نيست»

«مرگ بهتر از زندگي همراه با ذلت است»

و از همه معروف تر: «اين ناکس پسر ناکس! يعني عبيداله بن زياد مرا ميان يکي از اين دو کار مخيّر کرده است: يا شمشير يا ذلت و هيهات مناالذله. خدا و رسول خدا و مؤمنان و آن دامن هاي پاک و مطهر، ذلت را براي ما نمي پسندد»

در حماسه ي عاشورا و پس از آن در قافله اسيران کربلا، هيچ جا و هيچ وقت نشانه اي از ذلت و خواري ديده نمي شود، در همه جا و در همه ي مواقع عظمت، شجاعت، عزت و سربلندي است که دشمن ظاهراً پيروز را تحقير و رسوا مي سازد و انقلاب اسلامي که از عاشورا الهام گرفته، اين عزت و عظمت کربلايي را به ملت بزرگ ايران هديه داد.

اينک نوبت هنرمندان است که جنبه ها و فرازهاي گوناگون اين حماسه ي جاويد و انسان ساز را در قاب هنر نشانده و در قالب تصوير براي تأثير گذاري بيشتر بر ذهن ها و دل ها تلاش نمايند.

از همه سينماگراني که با عشق حسيني در جشنواره فيلم عاشورايي (ميلاد سرخ) حضور يافته اند، تشکر مي کنم. اميد است که همه اين تلاشها در نزد صاحب خون حسين (ع) مأجور باشد.

   جواد شمقدری

معاون وزير

 

گفتني است كه نخستين جشنواره سراسري ميلاد سرخ،‌ در ايام مبارك شعبانيه و تا عصر 15 تيرماه 1390 در استان اردبيل برپا خواهد بود.

 

 

                     ستاد خبري جشنواره سراسري ميلادسرخ


بازگشت