90/04/13

با تقدیر از فرهاد قائمیان، فریبرز صالح، علیرضا شجاع‌ نوری و همسر رسول ملاقلی‌پور؛ نخستین جشنواره سراسری «میلاد سرخ» در اردبیل گشایش یافت

آیین افتتاحیه نخستین دوره جشنواره سراسری «میلاد سرخ» شب گذشته با حضور جواد شمقدری، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، منصور شرفی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان اردبیل، شفیع آقامحمدیان، مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فرماندار و جمعی از هنرمندان، اهالی رسانه و مردم اردبیل در سالن همایش مجتمع فرهنگی فدک برگزار شد.

به گزارش ستادخبری جشنواره «میلادسرخ» اردبیل، در ابتدای مراسم، منصورشرفی، مدیر کل اداره ارشاد استان اردبیل و دبیر نخستین جشنواره میلاد سرخ با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: خوشحالم که به مناسبت برپایی این جشنواره، میزبان هنرمندان و میهمانانی هستیم که عاشق اهل بیت(ع) هستند و امیدواریم با برگزاری این جشنواره سهم کوچکی در عرضه تبلیغ هنر مذهبی داشته باشیم و این توفیق میسر نمی‌شود مگر با کمک مسئولان استان که جا دارد ازآنها تشکر کنم.

وی ادامه داد: این جشنواره در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان بر افزایش بصیرت دینی با هدف ترویج فرهنگ عاشورایی گام برداشته است و در این راه، از مکتب فکری و سیاسی معمار بزرگ انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) بهره برده است.

دبیر نخستین دوره جشنواره سینمایی «میلاد سرخ» با بیان این که استان اردبیل از دیرباز مهد شخصیت‌های بزرگ اسلامی بوده است، عنوان کرد: تلاش و امیدمان این است با کمک هنرمندان، مسئولان دلسوز و اهالی قلم، راهی را آغاز کنیم که طی آن جشنواره «میلاد سرخ» بتواند جایگاه واقعی خود را پیدا کند و آرزو می‌کنم این رویداد سینمایی و مذهبی بتواند در این دیار تا همیشه به حیات خود ادامه دهد.

شرفی در پایان، برگزاری این جشنواره را کمترین ادای دین به ائمه اطهار(ع) دانست و گفت: همگی ما باید سعی کنیم تا رویدادی را رقم بزنیم که متناسب با شأن این بزرگواران باشد.

در بخشی از این مراسم «شفیع آقامحمدیان» مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند  و تجربی و مدیر جشنواره در سخنانی کوتاه، از هنرمندانی که دست یاری در برگزاری این جشنواره دادند، تشکر کرد که اگر حضور آنها و 22 داور بی ادعا نبود، این جشنواره امروز برگزار نمی‌شد.

وی همچنین از مسئولان استان اردبیل که به اهداف بلند پروازانه معاونت سینمایی لبیک گفتند، تشکر کرد و گفت: از برخی مسئولان استانی گلایه‌هایی هم دارم که در صورت مرتفع نشدن مشکلات، در مراسم اختتامیه گلایه خود را مطرح خواهم کرد.

در ادامه مراسم، جواد شمقدری، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی با اشاره به این که خوشحالم در جشنواره‌ای حضور دارم که برای اهل بیت(ع) برگزاری می‌شود، گفت: سنگ بنای برگزاری این جشنواره متناسب با اهداف انقلاب اسلامی و اهل بیت(ع) بنا نهاده شده است.

شمقدری با اشاره به پیام‌های مهم عاشورا، مهمترین آنرا آموزش عزت‌مندی و ظلم‌ستیزی به مخاطبان این واقعه دانست و یادآور شد: در متن این پیام آمده بود که برای زیستن بی‌ذلت، انسان مسلمان باید این آمادگی را داشته باشد که برای احقاق حق خود حتی اگر لازم بود، ترسی از ریختن و گذشتن از خون خود و خانواده‌اش نداشته باشد.

معاون امور سینمایی انتقال پیام عاشورا به تمام نسل‌های بشر را رسالتی عظیم و خطیر دانست و تصریح کرد: اگر پیام عاشورا منتقل نمی‌شد، عظمت آن نیز به چشم نمی‌آمد، اما انتقال این پیام توسط حضرت زینب(س) توانست جریان بزرگی را در دنیا به وجود آورد. ما امروز در جمهوری اسلامی پیام‌ها و آرمان‌های بلندی را شاهد هستیم. نسلی که در انقلاب و دفاع مقدس حضور داشته و تا به امروز نیز جریان داشته‌اند، نتیجه این پیام‌ها را به خوبی درک کرده بودند.

شمقدری سینما را مهمترین ابزار برای انتقال پیام نهضت حسینی معرفی کرد و افزود: باید بتوانیم از این ابزار به بهترین وجه برای انتقال پیام‌های‌مان استفاده کنیم و معتقدم اگر تا به امروز از این بستر به درستی استفاده نشده، نباید از هنرمندان خرده گرفت و حصول این رویداد را بیشتر باید متوجه مسئولان دانست. باید به سینما بهای بیشتری داده شود، اما متاسفانه تا به امروز در این زمینه دچار ضعف‌هایی بوده‌ایم.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های بالا در کشور اظهار کرد: با وجود چنین پتانسل‌ها و نیروهای بالقوه موجود در کشور متاسفانه شاهد ضعف‌های زیادی هستیم و این ضعف‌ها در شهرستان‌ها نمایان‌تر و مشخص‌تر است.

شمقدری در پایان صحبت‌هایش گفت: نباید از تزریق سرمایه‌های بیشتر در سینما نگران بود، چرا که پیام انقلاب که امروز تبلور انتقال آن را در خیزش‌های منطقه خاورمیانه شاهد هستیم، نمونه بارزی است از انتقال جریان‌ساز باورهای دینی ملتی که خود را عاشق اهل بیت(ع) می‌داند و امیدوارم این رویداد سینمایی و مذهبی آغازی باشد برای شروع یک تحول بزرگ در عرصه سینمای دینی کشورمان.

در ادامه مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره سینمایی «میلاد سرخ» پس از پخش نماهنگ‌‌های بخش بزرگداشت‌ها، از زنده‌یاد «رسول ملاقلی‌پور» و «فرهاد قائمیان» هنرمندان اردبیلی فعال در عرصه سینمای دینی و دفاع مقدس، فریبرز صالح، سازنده فیلم «سفیر» به عنوان نخستین کارگردان آثار مذهبی در سینمای پس از انقلاب و «علیرضا شجاع‌نوری» بازیگر فیلم «روز واقعه» به عنوان تلاشگران عرصه سینما در زمینه انتقال مفاهیم والای مذهبی و معنوی، با حضور مسئولان استانی و سینمایی با اهدای لوح یادبود و تندیس جشنواره تجلیل به عمل آمد.

در این بخش همسر زنده‌یاد ملاقلی‌پور هدیه و لوح بزرگداشت وی را دریافت کرد و پشت تریبون از این که جشنواره میلاد سرخ یاد این سینماگر را زنده نگاه داشته، سپاس خود را ابراز کرد.

«فرهاد قائمیان» نیز که با تشویق گسترده حاضران در سالن، پس از دریافت تندیس این بخش با ذکر جملاتی خطاب به روح «رسول ملاقلی‌پور» که با وی در چند فیلم همکاری داشته است، از مسئولان جشنواره و همشهریانش تشکر کرد.

«علیرضا شجاع‌نوری» نیز با ابراز این نکته که بابت اولین حضورش در اردبیل خوشحال است و شیفته این شهر و مردمانش شده، گفت: از این که جشنواره «میلاد سرخ» موجب حضور من در شهر مقدس اردبیلی شده، سپاسگذارم.

در این بخش «شفیع آقامحمدیان» نیز با اشاره به ریشه‌های خانوادگی «شجاع‌نوری» او را از خاندان مقدس اردبیلی دانست.

«فریبرز صالح» کارگردان فیلم «سفیر» هم در بخش پایانی بزرگداشت‌ها گفت: عادت به سخنرانی ندارم، اما از حضور این همه جوان سینماگر که به هنر مذهبی عشق می‌ورزند، شگفت زده شدم.  

در این مراسم مداحی توسط «شهروز حبیبی» برنده پنج دوره چاووشی خوانی جشنواره رضوی برگزار شد و گروه «شیدا» به سرپرستی سید حسین مرتضوی به اجرای برنامه پرداختند. 

  ستاد خبری نخستین جشنواره سراسری

میلاد سرخ

 


بازگشت