90/04/19

روح الله حجازي: جشنواره «ميلاد سرخ» در حمایت از تولید آثار عاشورایی، نقش تعیین کننده‏ای دارد

روح الله حجازی كه با تهيه كنندگي فيلم سينمايي ويديويي «كمي دورتر»، موفق به كسب جايزه بهترين فيلم جشنواره «ميلادسرخ» اردبيل شد، معتقد است كه اين جشنواره  در تولید و حمایت از آثار عاشورایی، نقش تعیین کننده‏ای دارد.

وي در اين خصوص به سينماتجربي گفت: بحث عاشورا و مذهب، مسئله بسیار مهمی در جامعه ماست، به ویژه به سبب پتانسیلی که واقعه عاشورا دارد و در طول تاریخ جریان های مختلف هنری را به وجود آورده است، طبیعتا چنین جشنواره ای می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

وي افزود: از زمانی که سینما پا به عرصه ظهور گذاشت، آثار بسیاری با موضوعات دینی تولید شده است و قطعا جشنواره «میلاد سرخ» که اولین دوره برگزاری خود را سپری کرد، می تواند برای تولید و حمایت از آثار عاشورایی نقش تعیین کننده ای داشته باشد. البته باید توجه داشت که برگزاری جشنواره، قدم اول است و باید در قدم های بعدی میزگرد های تخصصی ایجاد شود، درباره آثار حاضر در جشنواره گفت و گو و نقد انجام گیرد و مسیر و تعریف درستی از سینمای دینی ارائه گردد. اگر ما به این مسئله دقت نکنیم، دین گریزی به وجود می آید.

تهیه کننده فيلم «کمی دورتر» در ادامه، پيرامون وضعیت سینمای دینی در کشور گفت: به نظر من از ابتدا و از اولین دوره‏ای که فیلم هایی در قالب سینمای دینی ساخته شد، کارشناسی درستی درباره این آثار صورت نگرفت و ما در برخی از زمینه ها به بیراهه رفتیم. در طول سال ها شاهد تولید آثاری بودیم  که ربطی به دین نداشته اند. اینکه بدانیم دین چیست و سینمای دینی کدام است، نیازمند بررسی است. من فکر می کنم مشکل جدی ما در سینما و تلویزیون این است که  وقتی سخن از مذهب به میان می آید، یک سری آثار سطحی و شعاری تولید می شود و اگر قرار است برای یک مناسبت خاص فیلمی تهیه گردد، نویسنده و کارگردان فقط از آن مناسبت استفاده ابزاری می کنند.

حجازي خاطرنشان ساخت: در اغلب موارد ضعیف ترین فیلمنامه نویسان برای تولید فیلم دینی انتخاب می شوند، در حالی که کار در عرصه سینمای دینی به شدت سخت است و ممکن است دچار لغزش و خطا شویم. لذا با کارشناسی درست باید مسیر صحیح ساخت فیلم دینی و تعریف درست این آثار، به فیلمسازان ارائه شود.

کارگردان فيلم سيينمايي تحسين شده ي «در ميان ابرها» پيرامون برگزاری جشنواره «میلاد سرخ» در شهر اردبیل نيز گفت: این مسئله که جشنواره «میلاد سرخ» در اردبیل برگزار شده، نقطه مثبتی است. چرا که اکثر جشنواره ها در پایتخت است و جابه جایی جشنواره به شهرستان ها فی نفسه حرکت بسیار خوشایندی است و اینکه اردبیل براي برپايي اين جشنواره موضوعي انتخاب شده نیز به سبب سبقه تاریخی و گرایش مردم آذری زبان و عشق و علاقه شان به اهل بیت و ائمه اطهار (ع)، بسیار مناسب بوده است.


بازگشت