90/07/11

پيام «شفيع آقامحمديان» به ششمين جشنواره فيلم رضوي

شفيع آقامحمديان مديرعامل محترم «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» در پيامي به ششمين «جشنواره فيلم رضوي» خاطرنشان ساخت كه توجه به مضمون روايت امام‌رضا (ع)، گوياي آن است كه معارف و سير و سلوك خاندان نبي‌اكرم (ص)، خود به تنهايي براي جذب دل‌ها و قلوب كفايت مي‌كند؛ به شرطي كه «عرضه‌كننده» امين و صادق باشد.

         به گزارش روابط عمومي مركز گسترش سينماي مستند و تجربي، متن كامل پيام دبير ششمين جشنواره فيلم رضوي به اين شرح است:

 

به نام خدا

حديث سلسله‌الذهب از امام رضا (ع):

معارف ما را به دوستان اهل‌بيت (ع) عرضه كنيد، بسياري از مردم آنرا قبول خواهند كرد.

 

         مفتخريم كه ششمين دوره‌ي جشنواره فيلم رضوي را در حالي برگزار مي‌كنيم كه بسياري از مسلمانان و ملت‌هاي منطقه، به اصل و ريشه‌ي اسلامي خود بازگشت مي‌كنند.

توجه به مضمون روايت امام‌رضا (ع) گوياي آن است كه معارف و سير و سلوك خاندان نبي‌اكرم (ص)، خود به تنهايي براي جذب دل‌ها و قلوب كفايت مي‌كند؛ به شرطي كه «عرضه‌كننده» امين و صادق باشد.

         بد نيست كه يكي دو نمونه از رفتار و اخلاق حسنه ي حضرت امام‌رضا(ع) را نقل كنيم: يكي از شاعران اهل‌بيت (ع)، شعري در مدح امام‌رضا (ع) مي‌سرايد و در بارگاه آن حضرت، به نيت صله و پاداش با صوتِ غرا قرائت مي‌كند و از امام رئوف تقاضاي پاداش مي‌كند. با گذشت لحظاتي پاسخي نمي‌‌شنود، لذا رو به مرقد امام مي‌كند و جملاتي نه چندان شايسته و غير مؤدبانه ادا مي‌كند؛ با اين مفهوم كه گويا قدر شعر و هنر او را امام ندانسته و ذوق هنري ايشان قوي نيست. پس از دقايقي از حرم خارج مي‌شود و در بازار متصل به حرم حركت مي‌ كند كه «شيخ نخودكي اصفهاني» با كيسه‌اي اشرفي به سراغ او مي‌رود و از طرف امام از او تشكر مي‌كند و صله‌ي او را با احترام مي‌دهد؛ آنگاه به او يادآور مي‌شود كه او به‌عنوان يك هنرمند نبايد كم‌حوصله باشد و در عرصه‌ي كار هنري و شاعري بايد صبوري ‌كند كه اين برخورد گرم شيخ، باعث شرمندگي آن شاعر مي‌شود.

         از ديگر موارد ارتباط علما با امام،‌ موضوع عباي شهيد مدني است كه پاره شده بود. ايشان قصد مي كند كه براي عباي نو خود، از امام تقاضاي زباني نكند. طبعاً چند نوبت توفيق سفر به مشهد و بارگاه امام را پيدا مي‌كند تا در نهايت، با خروج از مرقد در صحن حرم، رو به گنبد و بارگاه امام مي‌ايستد و با نشان دادن پارگي عباي خود، تقاضاي دريافت عباي نو مي‌كند. با گذشت دقايقي و در حالي كه در بازار متصل به حرم در حال عبور بوده، نماينده امام به او مي‌رسد و با رساندن سلام امام، عباي نويي به ايشان تقديم مي‌دارد.

         به نظر مي‌رسد اگر قرار باشد آثار توليدي «جشنواره‌ فيلم رضوي» مورد توجه مردم قرار گيرد، كارگردان و سازنده‌ي اثر حتي‌الامكان بايد مانند شيخ نخودكي يا نماينده‌ي امام، مورد وثوق امام باشد تا توفيق تصويرگري معارف يا فضايل آن امام هُمام را بيابد. براي كليه‌ي دست‌اندركاران توليد فيلم اين دوره‌ي جشنواره، آرزوي توفيق دارم و اميدوارم همگي آنان اجر و پاداش خود را از دست‌ ايشان، همچون آن شاعر دوستدار اهل‌بيت (ع) دريافت نمايند.

    

              شفيع آقامحمديان

         مديرعامل مركز گسترش سينماي مستند و تجربي

          و دبير ششمين جشنواره فيلم رضوي

 

       گفتني است: ششمين جشنواره فيلم رضوي، طي روزهاي 12 تا 14 مهرماه 1390 در سينما سپيده و سالن «سينماحقيقت» شهر تهران برگزار خواهد شد.

 

روابط عمومي

مركز گسترش سينماي مستند و تجربي

 


بازگشت