90/07/17

نگاهي آماري به پنجمين جشنواره بين المللي «سينماحقيقت» و ركوردداران جشنواره

چهل و چهار درصد از آثار ارائه شده به دبيرخانه پنجمين جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت»، از توليدات جديد مستندسازان تهراني بوده و مابقي (56 درصد كل فيلم‌هاي ارسالي) محصول تلاش فيلمسازان شهرستاني در اقصي ‌نقاط ايران اسلامي است.

به‌ گزارش روابط‌ عمومي جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، در اين دوره از جشنواره، 397 فيلم توسط مستندسازان تهراني [و مقيم تهران] به دبيرخانه جشنواره ارسال شده و سهم شهرستاني‌ها نيز از اين منظر، 503 فيلم مستند است. اين درحاليست كه سال گذشته، اين آمار دقيقاً معكوس بوده و سهم تهراني ها و شهرستاني ها به ترتيب 56% و 44% بود كه اين، نمايانگر روي آوردن جوانان شهرستاني به مستندسازي و گسترش «سينماي مستند» به اقصي نقاط ميهن اسلامي است.

بر پايه اين گزارش، از جمع 900 فيلم مستند ارسالي به دبيرخانه جشنواره، 85 فيلم از ساخته‌‌هاي مستندسازان زن بوده كه 4/9% كل آثار ارائه شده به جشنواره را دربر گرفته و نسبت به سال گذشته، 3/2% كاهش نشان مي دهد.

اين گزارش مي افزايد كه «غلامحسين حسين پور» با 7 فيلم مستند و هرمز امامي، جمشيد مجددي و علي كلانتري هم با 6 فيلم مستند،‌ از حيث ارائه فيلم به دبيرخانه جشنواره، در جمع ركوردداران جشنواره پنجم «سينماحقيقت» قرار دارند.

گفتني است: پنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم مستند ايران: سينماحقيقت، طي روزهاي 17 تا 21 آبان‌ماه 1390 در شهر «تهران» برگزار خواهد شد.

                                                                                       

                                                                 روابط عمومي

                                                                 جشنواره بين‌المللي «سينما‌حقيقت»

 


بازگشت