90/08/20

اختتامیه بخش بین‌الملل (بیداری اسلامی) و نکوداشت‌های «سینماحقیقت» برگزار شد

آیین نکوداشت و اهدای جوایز بخش بیداری اسلامی پنجمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت شب گذشته 19 آبان در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.

به گزارش ستا خبری جشنواره، در ابتدای این مراسم «شفیع آقا محمدیان» دبیر پنجمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به استقبال خوب فیلمسازان خارجی در بخش بیداری اسلامی با توجه به اولین دوره برپایی آن اشاره کرد و گفت: در بخش بین‌المللی نزدیک به 430 اثر از 57 کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از بین 430 اثر 40 اثر متعلق به فیلم‌های بیداری اسلامی بود. اتفاقی که اخیرا در کشورهای اسلامی شروع شده است به کمک مستند سازان همچنان شعله‌ور نگاه داشته شده است.

وی در ادامه افزود:مرکز گسترش نیز در این زمینه تلاش زیادی کرده است و هفت مستند با تایم بلند قرار داد بستیم که چهار اثر از آن را در این جشنواره به نمایش گذاشتیم.

آقا محمدیان خاطر نشان کرد:ما می‌توانیم با به کارگرفتن هنرمندان در عرصه ساخت مستند هم‌زبانان و هم‌کیشان خودمان را به یکدیگر نزدیک کنیم و به دنبال نقاط مشترک باشیم.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ادامه گفت: من در همین جا اعلام می‌کنم که فیلمسازان مستند چنان‌چه طرح خوبی به ما ارائه کنند به لحاظ سرمایه گذاری در طرح‌های‌شان، ما در کنار آن‌ها خواهیم بود.

در ادامه مراسم، مستندی از محمدعلی فارسی  درباره «پرفسورشارل هانری دو فوشه کور» پخش شد و پس از آن «جواد شمقدری» معاونت امورسینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به همراه محسن علی‌اکبری و شفیع آقا محمدیان برای تقدیر از پرفسور دو فوشه به جایگاه آمدند و یادبودی را به او تقدیم کردند.

دو فوشه در ادامه از مسئولان برگزاری جشنواره تشکر کرد و گفت:شاید از خود بپرسید که چطور مردی بیگانه  درآستان حافظ جای گرفت؟شخصیات ما متنوع است و خوشا به حال کسی که روزی به مقام یک رنگی برسد، من در طی بیش از 44 سال در دیار شعر و ادب فارسی شناور بوده‌ام.

وی همچنین تصریح کرد: سال گذشته به لطف «مریم موسوی» و «محمدعلی فارسی» و گروه فیلمبرداران، ایشان با زندگی من آشنا شدند و زود فهمیدند که پشت پرده صورت ظاهر چیز دیگری وجود دارد و «محمدعلی فارسی» غرض‌های زندگی من را از حال خموشی‌ام بیرون کشید و آن را روی پرده سینما انداخت و واقعیت چهره خود را دیدم  و از او متشکرم.

 در ادامه مراسم، فیلمی درباره «محمد حسین جعفریان» نمایش داده شد و از وی تقدیر به عمل آمد .وی پس از حضور در جایگاه گفت:من مستندهای زیادی ساخته‌ام و زیاد سفر کرده‌ام. فیلم‌هایم را در هیچ جشنواره مستندی نمایش نداده‌ام و فکر نمی‌کردم از من تقدیر شود و دوستان، بیشتر از لیاقتم به من لطف داشتند.

«جواد شمقدری» معاونت امورسینمایی به عنوان سخنران بعدی به روی صحنه آمد و طی سخنانی گفت: این روزها ما در شرایط خاصی قرار داریم. در منطقه خاورمیانه و اروپا و آمریکا شاهد بیداری ملت‌ها هستیم. امیدواریم نمایش این بیداری‌ها باعث صلح بیشتر میان ملت‌ها شود. هر چند هستند کسانی که خلاف این آرزو را دارند و به دنبال اهداف دیگری هستند و من در این‌جا به یکی از این موارد اشاره می‌کنم که بسیاری تلاش می‌کنند میان روشنفکران و حرکت‌های مردمی که به سمت آزادی حرکت می‌کند، اختلاف بیندازند که روشنفکران را از حرکت‌های مردمی نگران کنند.

وی در ادامه افزود: اخیرا پروژه اسلام هراسی و ایران هراسی کلید خورده است و من  فکر می‌کنم مستند سازان در این عرصه می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند. البته ما اسلام گرایان افراطی نیز داریم و می‌بینیم که چقدر به صلح منطقه آسیب می‌زنند که این افراط گرایی‌ها بخشی از آن ناشی از جهل است و بخش دیگر آن ناشی از هدایت آن سوی آب‌هاست و باید بدانیم که نخبگان فرهنگی با افراط گرایی رابطه‌ای ندارند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد:هر چند از بعد از انقلاب نیز ایران هم از این افراط گری‌ها در امان نبوده است، اما نظام ایران اسلام معتدل بوده است و ما پیرو اسلامی هستیم که به گفته پیامبر (ص) خدمت به خلق است.

در ادامه این مراسم فیلمی درباره «پرویز بهرام» پخش شد و پس از آن  جواد شمقدری,حسن نجاریان,شفیع آقا محمدیان و محمدرضا عباسیان برای تقدیر از او در جایگاه حاضر شدند.

پس از این تقدیر بهرام گفت:خوشحالم که در جمع شما هستم و برای تمامی مردم سعادت را آرزو می‌کنم.

در ادامه فیلمی درباره «محمدعلی فارسی» پخش شد و پس از آن جواد شمقدری، مهدی عظیمی میرآبادی و شفیع آقامحمدیان برای تقدیر از او در جایگاه حاضر شدند که وی به دلیل بیماری نتوانسته بود به مراسم بیایید و به نیابت از او «مهدی فارسی» پسر محمد علی فارسی جایزه او را دریافت کرد و طی تماسی تلفنی با محمد علی فارسی او از مسئولان برگزاری این جشنواره تشکر کرد و گفت: شرمنده هستم که نتوانستم در جمع شما حاضر باشم و افتخار به این بزرگی را از دست دادم.

در انتهای این مراسم هیات داوران جایزه نقدی خود به مبلغ 1000 یورو به همراه لوح افتخار را به «برونو اولمر» از فرانسه برای فیلم مستند «پیشاهنگان المهدی» اهدا کرد. جایزه سوم این بخش به فیلم مستند «کریم» به کارگردانی محسن برمهانی از ایران تعلق گرفت. جایزه دوم نیز به فیلم مستند «صورتجلسه و من» به کارگردانی نمین شالابی از مصر اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم این بخش به فیلم مستند «اشک های غزه» به کارگردانی «وربیک لاکربرگ» از نروژ تعلق گرفت.

نمی‌دانم پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، طی روزهای 16 تا 21 آبان ماه 1390 در شهر تهران برگزار می‌شود.

ستادخبري پنجمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت

 


بازگشت