90/08/20

کتاب «اقتباس در سینما» در جشنواره سینماحقیقت رونمایی شد

كتاب «اقتباس در سينما» پژوهش و نگارش «محمدعلي فرشته‌حكمت» با حضور هنرمندان و اصحاب رسانه رونمايي شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره، اين كتاب شامل 6 فصل «اقتباس»، «در مسير بيست‌سال تاريخ سينما»، «نگاهي اجمالي به توليد سينماي ايران»، «روند اقتباس ادبي در سينماي ايران»، «فيلم‌نامه‌نويسي بعد از انقلاب» و «نگاهي به شناسنامه فيلم‌هاي اقتباسي از 1358 تا پايان 1386» به همراه بخش ضميمه «قصه‌هاي قرآني»(مناسب براي اقتباس، برگرفته از كتاب قصص قرآن استاد صدر بلاغي) است.

كتاب «اقتباس در سينما» در 2000 نسخه و 296 صفحه با قيمت شش هزار تومان توسط مركز گسترش سينماي مستند و تجربي منتشر شده است.

مراسم رونمایی از کتاب «اقتباس در سینما» اثر جدید «محمدعلی فرشته حکمت» با حضور شفیع آقامحمدیان، فرشاد فرشته حکمت، اکبرحر، عابدین مهدوی و جمعی دیگر از مستندسازان برگزار شد.

محمد علی فرشته حکمت با اشاره به این‌که با دیدن پیوست کتاب غافل‌گیر شده است، بیان کرد: نسخه پیوست بسیار جالب و در خور توجه است. اقتباس قرآنی قداست زیادی دارد و باید به صورت گسترده روی آن کار کرد. چه خوب بود این پیوست در اثری جداگانه چاپ می‌‌شد.

وی درباره انگیزه خود از نوشتن این کتاب عنوان کرد: همیشه جای خالی یک اثر مدون و مکتوب درباره اقتباس در سینما را احساس می‌کردم. کار من پژوهش نیست و رمان نویس هستم. پیوند ادبیات با سینما برای من همواره دغدغه‌ بوده، چرا که آثار ادبی بزرگی تاکنون به اثر هنری تبدیل شده‌اند.

نویسنده کتاب «اقتباس در سینما» درباره این کتاب گفت: شمار زیادی از فیلم‌های اقتباسی از 1314 تا 1357 در یک مرحله و آثاری نیز از سال 1357 تا 1386 در مرحله‌ای دیگر در کتاب گردهم آمده است، اما مبنای گردآوری اثر شکل داستانی آثار است.

وی ادامه داد: در کتاب نقل قول‌ها، نظریه‌ها، بعضی از انتقادهای فیلم نامه‌نویسان بدون اعمال نظر نویسنده، آورده شده است تا از این طریق سعی کردم بدون شبهه و ابهام کتاب را تهیه کنم؛ اما ادعایی هم ندارم.

«اکبر حر» معاون سرپرست معاون آموزش و پژوهش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اظهار داشت: مدیریت جدید بر تالیف و ترجمه تاکید زیادی دارد. در تیرماه سال 1389 متن کتاب آقای فرشته حکمت به مرکز گسترش آورده شد و پس از بررسی قرار شد تا رسالت و اقتباس قرآنی استاد صدر بلاغی به کتاب پیوست شود.

وی ادامه داد: اقتباس گستره وسیعی دارد. برای تقویت سینمای ضعیف، باید از قصه‌های قرآنی و فیلمنامه‌های قرآنی استفاده بیشتری کرد.

پس از آن، «شفیع آقامحمدیان» مدیرعامل مرکز سینمای مستند و تجربی به روی سن رفت و اعلام کرد: مرکز از کتب تالیفی و ترجمه‌ای حمایت می‌کند و اهتمام زیادی به آثار تالیفی ورزیده است. ما نیروهای جوان و پیشکسوت زیادی داریم که می‌توانند خلاقانه کتاب بنویسند.

در ادامه مراسم از کتاب «اقتباس در سینما» اثر جدید «محمدعلی فرشته حکمت» رونمایی شده و فرشته حکمت تعداد زیادی از کتاب‌ها را امضا کرده و به حاضران در سالن تقدیم کرد.

پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، طی روزهای 16 تا 21 آبان ماه 1390 در شهر تهران برگزار می‌شود.

ستادخبري پنجمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت

 


بازگشت