91/01/20

توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی؛ کتاب «زیباتر از زندگی» با نگاهی به زندگی و آثار سیّد شهیدان اهل قلم منتشر شد

در نوزدهمین سالگرد شهادت سیّد مرتضی آوینی، کتاب «زیباتر از زندگی» که به زندگی و آثار سیّد شهیدان اهل قلم می پردازد، توسط «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، کتاب «زیباتر از زندگی» به قلم «محمود مزرعتی»، اثری در باب شخصیت بزرگ شهید آوینی، سبک زندگی و تغییر و تحولات روحی، آثار، افکار و نظریات ایشان است و سعی می کند تا با نگاهی دقیق و موشکافانه، ابعاد مختلفی از زندگی این شهید بزرگوار را آشکار ساخته و نقاط برجسته آثار وی را هویدا سازد. برای این منظور، نگارنده به جمع آوری عقاید مختلف افرادی می پردازد که این شهید را مورد ارزیابی خود قرار داده اند.
مهدی کلهر، محمدرضا اسدزاده، مسعود فراستی، مریم امینی، کوثر آوینی، حسین معززی نیا، حمیدرضا ابک، رضا برجی، دکتر عطاالله امیدوار، کیومرث پور احمد، نادر طالب زاده، عباس یکرنگی و... از جمله افرادی هستند که در فصول مختلف کتاب «زیباتر از زندگی»، به ارزیابی این شخصیت برجسته پرداخته اند و در پایان کتاب نیز دست نوشته ی منتشر نشده ای از سیّد شهیدان اهل قلم با عنوان: درباره خیانت در انحلال جهاد سازندگی، نامه تاریخی شهید آوینی به وزیر ارشاد وقت و گفتگو با همسر شهید به چشم می خورد.
شفیع آقامحمدیان مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز در بخشی از مقدمه این کتاب می نویسد: در چهارچوب زندگیِ تکلیفی در بستر فرهنگ و هنر می توان همه آثار هنری نفسانی را سوزاند. در پیدا کردن اسوه و نگاه به پیرمراد است که می توان درباره بسیجیان و رزمندگان روایت فتح ساخت و با تکیه بر فرهنگ عاشورا و حماسه جاودان تاریخ اسلام، عرفان و معرفت خداجویان دوران معاصر را به تصویر کشید.
وی در ادامه یادداشت خود آورده است: اگر نقدی به آثار و فیلم های شهید آوینی وارد باشد و این نقد بتواند راه او را در این مسیر کامل تر کند، این نقد توسط کسانی می تواند انجام شود که در این وادی قرار دارند؛ یعنی همچون او در قالب یک هنرمند مؤمنِ تکلیفی حرکت می کنند، نه آنان که خود را شبه روشنفکر می دانند یا واخورده و منفعل در برابر جریان فرهنگی هنر غرب هستند...
گفتنی است که این کتاب، توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و با همکاری انتشارات جامعه نو و در شمارگان ۲۰۰۰ نسخه، به بازار کتاب عرضه شده است.

 

روابط عمومي مركز گسترش سينماي مستند و تجربي

 


بازگشت