91/02/05

نشست صمیمی مسئولان مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با دبیران گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری ها

در نشست صمیمی مسئولان مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با دبیران گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری ها و شبکه های خبری، راههای تعامل و همکاری فعالان عرصه "رسانه" با برنامه های جاری حوزه ی سینمای مستند و تجربی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شفیع آقامحمدیان مدیرعامل این «مرکز» با اشاره به برگزاری چهار جشنواره موفق در سال 90 و تولید بیش از 200 فیلم در گونه های مختلف داستانی، مستند، سینمایی و انیمیشن تصریح کرد که این "مرکز" از سال گذشته، پیشرو سینمای مستند سیاسی شده است.

وی با اشاره به بحث جنجال برانگیز نمایش فیلم های مستند و کوتاه در سینما سپیده اظهار داشت: از نقطه نظر فرهنگ سازی و عطف توجه رسانه ها و علاقمندان سینما به چالش های ایجاد شده، این برنامه کاملاً موفق بود که در نهایت هم باعث شد تا فیلم های مستند وارد شبکه نمایش خانگی شود.

آقامحمدیان، همکاری این «مرکز» با صداوسیما را یکی از اتفاقات خوب سال 90 برشمرد و از نمایش آثار تولیدی مرکز از شبکه های مختلف تلویزیونی بویژه شبکه مستند، اظهار رضایت کرد و افزود که پیرو مذاکرات و توافقات بعمل آمده، قرار است تا بزودی مجموعه های مستندی هم تهیه و پخش شود.

وی ضمن تاکید بر اهمیت پژوهش در سینمای مستند تصریح کرد که این مرکز، موضوعات جدیدی از جمله «آخرین نقشه ایران» را در دست تحقیق داشته و چندین کتاب موضوعی دیگر را نیز در دست انتشار دارد.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی پیرامون حضورهای بین المللی فیلم های مستند در جشنواره های بین المللی نیز اظهار داشت که طی چند ماه اخیر، چهار فیلم تولیدی «مرکز» در جشنواره های معتبری نظیر «کراکو» لهستان پذیرفته شده است. ضمن اینکه بزودی این "مرکز" با چند فیلم اثرگذار بویژه فیلم سینمایی- انیمیشن "رستم و سهراب" که روند تولید آن، 5 سال به طول انجامیده، در بازار فیلم کن حضور پیدا خواهد کرد.

حسین خورشیدی معاون فرهنگی این مرکز نیز با اشاره به نامگذاری سال 91 به "سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" عنوان کرد که همه ساله، بخشی از پُروسه تولید فیلم های مرکز، بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری هدایت می شود که امسال نیز تدارک خاصی برای این امر خواهیم داشت، بویژه حمایت از تولیداتی که به فرهنگ کار و فرهنگ مصرف توجه دارند .

در ادامه این نشست، مباحثی پیرامون جایگاه «مرکز» در سازمان سینمایی کشور مطرح شد که آقامحمدیان توضیح داد: ما به دنبال برپایی همایشی با حضور سینماگران و اهالی رسانه هستیم تا با همراهی کارشناسان و متخصصان امر، به معنای دقیقی از «سینمای تجربی» دست پیدا کنیم که به احتمال زیاد، این نشست شهریور ماه در یکی از جزایر سه گانه ایرانی، خاصه جزیره ابوموسی برگزار خواهد شد.

وی افزود: طبق جلسات قبلی با ریاست محترم سازمان سینمایی، این مرکز از شرایط فعلی خود، یک قدم جلوتر خواهد گذاشت تا تعریف جدیدی از سینمای تجربی ارائه نماید. برای مثال قصد داریم تا با رعایت استاندارد بین المللی، از مرزها عبور کرده و آثاری برای عرضه در سطح جهانی تولید نماییم. البته ما از همان ابتدا، با پخش کنندگان خارجی گفت و گو و تعامل خواهیم کرد که این امر تا 50 درصد هم پیش رفته و امیدوارم تا یکی دو ماه آینده، یک پروژه بین المللی را کلید بزنیم.

آقامحمدیان گفت: نگاه ما در دوره جدید این است که اگر قرارست در سطح بین المللی کار کنیم، سراغ کارگردانان بین المللی برویم که این، به معنای سنگین تر شدن وظایف و مسئولیت های مرکز است.

البته تولید مستند همچنان در اولویت برنامه ما قرار دارد و مثل سال قبل، نگاه ویژه ای هم به سینمای مستند بلند خواهیم داشت. از سویی این «مرکز» تنها سازمان دولتی خواهد بود که به فیلم انیمیشن بها خواهد داد.

تولید فیلم های اول سینمایی، از دیگر مباحث این نشست صمیمی بود که شفیع آقامحمدیان در این خصوص گفت: اگر به تعریفی جدی از سینمای تجربی برسیم، از روند تولید فیلم های اول سینمایی که انرژی زیادی هم از ما می گیرد، دور خواهیم شد. چرا که ما سراغ کارگردانانی خواهیم رفت که آثار موفقی داشته اند و اینک قصد دارند تا تجربه جدیدی روی یک پروژه تجربی (اکسپریمنتال) داشته باشند.

در واقع مرکز قصد دارد تا بجای تولید چند فیلم سینمایی اول، روی سه پروژه تجربیِ ملی در ابعاد بین المللی سرمایه گذاری نماید.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در پایان، ضمن تاکید بر استمرار برنامه های «مرکز» پیرامون اکران عمومی فیلم مستند خاطرنشان ساخت: با نامه نگاری هایی که بعمل آمده و تا 90 درصد هم جواب داده، به احتمال زیاد سینمای فلسطین را در اختیار خواهیم گرفت تا نسبت به راه اندازی پاتوق فرهنگی سینمای مستند در این مکان اقدام نماییم. البته هنوز یکسری مسائل اداری باقی مانده و باید تفاهم نامه ای نوشته و امضا شود تا این امر تحقق یابد.

در پایان، ادامه این سلسله نشست ها و بحث و تعامل با اصحاب رسانه، مورد تاکید مسئولین این مرکز قرار گرفت.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت