91/05/25

گزارش نشست صمیمانه مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با دبیران سینمایی روزنامه های کشور

نشست صمیمانه شب گذشته (سه شنبه ۲۴ مرداد ماه) مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اصحاب رسانه، در حضور شفیع آقامحمدیان (مدیر عامل)، حسین خورشیدی (معاون فرهنگی)، اکبر حر (معاون پژوهشی) و جمعی از دبیران سرویس فرهنگ و هنر (سینمایی) روزنامه های کثیرالانتشار کشور برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در ابتدای این نشست شفیع آقامحمدیان ضمن اشاره به زلزله اخیر در آذربایجان، این فاجعه تاسف بار را به همه خانواده های داغدار تسلیت گفت و برای بازماندگان طلب صبر نمود.
وی در ادامه، با اشاره به تغییر اهداف و سیاست های مرکز در سازمان سینمایی کشور، گفت: به هر حال رویکرد جدید مرکز نسبت به ساخت "مستند" جدی تر شده و بحث حمایت از فیلم های اول هم تغییراتی کرده است که همه در جریان هستید. بحث رسیدن به سینمای تجربی یا اکسپریمنتال نیز یکی از اهداف بسیار مهم ماست که امیدوارم بتوانیم مبانی و اصول این امر را تئوریزه کنیم.
آقامحمدیان افزود: در واقع گمان ما این است که بسیاری از مشکلات کنونی سینمای ما بدلیل نبود نگاه علمی است و ما تصمیم داریم با برگزاری همایش «دور از سایه» و پرداختن به بحث های نظری و علمی، مطالب جدیدی را وارد سینما کنیم. 
مدیرعامل مرکز ادامه داد: بحث ایجاد بازار جهانی برای فیلم های ایرانی هم از اهداف بسیار مهم ماست. فیلم های ما دارای موضوعات تازه ای هستند و به همین دلیل دنیا به آن توجه می کند؛ بنابراین این استراتژی ماست که فیلم ها را از مرزها عبور دهیم و تنها به داخل کشور اکتفا نکنیم. ما باید به این باور برسیم که دنیای غرب تشنه شناختن ایران است.
حسین خورشیدی نیز در ادامه نشست، به بیان سخنانی پرداخت و گفت: در حال حاضر فضای سینمای کشورآنقدر مسموم شده است که ارتباطات دیگر مفهوم دوستی ندارند، اطلاع رسانی در میان انواع تحلیل ها و اغراض گوناگون گم شده است و لازم است که این فضا تلطیف شود تا امکان کار بیشتری در جامعه به وجود آید.
وی ضمن ابراز تاسف از اینکه در شرایط کنونی، همه ناخواسته وارد بازی هایی شده اند که مدام به صورت هم چنگ می اندازند، افزود: به نظرم دراین شرایط "رسانه ها" نباید به این امر دامن بزنند و به جای دمیدن به تنور اختلاف ها، می بایست در جهت شفاف سازی و کاستن این معضلات قدم بردارند.
وی در انتها، به پروژه لاله اشاره کرد و گفت: اینکه برخی رسانه ها تصمیم گرفته اند با غوغاسالاری جلوی این پروژه را بگیرند بسیار بد است و این بدعتی خطرناک برای کل سینماست که نسبت به پروژه ای که در نطفه است، اینگونه برخورد غرض آلود شود. باید به واقعیت ها بر مبنای اصلاح امور و دلسوزانه نگاه کنیم و نگذاریم به بدنه سینما آسیبی وارد شود.
گفتنی است که در ادامه این نشست، هریک از حاضرین به بیان نقطه نظرات خود  پیرامون اهداف جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، پروژه لاله و... پرداختند.

لازم به ذکر است که این پنجمین نشست مسئولان «مرکز» با سینماگران، مستندسازان، اصحاب رسانه و... پیرامون تبیین شرح وظایف جدید این مرکز در سازمان سینمایی کشور بود که این سلسله نشست ها در آینده هم استمرار خواهد داشت.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

 


بازگشت