91/06/04

عطارپور: مستند تاریخی متولی ندارد!

ارد عطارپور تهیه کننده و کارگردان سرشناس سینمای مستند ایران اعتقاد دارد که فرایند تولید مستندهای تاریخی متولی ندارد و صرفاً علاقه شخصی افراد در ساخت مستندهای تاریخی موثر بوده است.

وی در گفت و گو با ستاد خبری ششمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، ضمن اشاره به اهمیت برگزاری این جشنواره در نگاه ویژه به آثار مستند اظهار داشت: به طور کلی برگزاری هر جشنواره‌ای دارای اثرات مثبت زیادی است و جشنواره سینماحقیقت هم محل بسیار خوبی برای عرضه آثار مستند شده است.

عطارپور تصریح کرد: این جشنواره نگاه‌های مختلف را منعکس می‌کند و در جریان برگزاری آن، ارتباط خوبی بین فیلمسازان برقرار می‌شود و مستندسازان با تکنیک‌های جدید مستند‌سازی آشنا می‌شوند.

وی که سال‌هاست در زمینه مستند‌های تاریخی فعالیت می‌کند، در خصوص ویژگی این گونه مستند گفت: بزرگترین مشکل مستندهای تاریخی این است که معمولا جایی متولی تولید اینگونه آثار نیست و صرفاً علاقه شخصی افراد در ساخت مستندهای تاریخی موثر است؛ درحالیکه مستند‌های تاریخی در کشور علاقه‌مندان زیادی دارند و مورد استقبال قرار می‌گیرند.

عطارپور ادامه داد: به اعتقاد من، به دلیل گستردگی مستند‌های تاریخی می‌توان در این حوزه شاهد برگزاری یک جشنواره مستقل بود که البته در گذشته شاهد برگزاری جشنواره «یادگار» بودیم که به دلیل عدم حمایت‌ها از عرصه خارج و دیگر هرگز احیاء نشد.

این تهیه‌کننده و کارگردان نامی آثار مستند در خاتمه با اشاره به اختصاص یک بخش ویژه در جشنواره سینکاحقیقت به مستند‌های تاریخی بیان داشت: نگاه مستقل به مستند‌های تاریخی در جشنواره سینماحقیقت هم خوب است و هم بد؛ خوب از این جهت است که فقدان بی‌توجهی به آثار مستند تاریخی و عدم برگزاری جشنواره‌هایی نظیر «یادگار» را پوشش می‌دهد و بد به این جهت که مستند تاریخی با توجه به بضاعت زیادی که دارد، تنها در حد یک زیر گروه باقی می‌ماند.

گفتنی است که ششمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، طی روزهای 13 تا 19 آبان ماه 1391 در تهران برگزار خواهد شد.

روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت

 


بازگشت