91/06/20

در نشست رسانه‌ای هفتمین جشنواره فیلم مستند و فیلمنامه رضوی مطرح شد؛ نهادها و سازمان‌ها به حمایت از جشنواره رضوی وارد کار شوند

نشست رسانه‌ای هفتمین جشنواره فیلم مستند و فیلمنامه رضوی، با حضور شفیع آقامحمدیان مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، حسين خورشيدی معاون فرهنگی و شهنام صفاجو مدیر روابط عمومی این مرکز برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم مستند و فیلمنامه رضوی، در ابتدای این نشست شفیع آقامحمدیان خطاب به نمایندگان رسانه های جمعی گفت: این جشنواره پُرخیر و برکت، در راستای تکریم و ترویج «فرهنگ رضوی» و طی روزهای ۲۷ تا ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۱ در سالن سینماحقیقت مرکز برگزار خواهد شد که جشنواره امسال، شامل بخش‌های مسابقه فيلم‌های مستند و مسابقه فيلمنامه‌های كوتاه داستانی و انيميشن، طرح و ايده مستند، طرح فيلمنامه‌های سينمايی و ويدئويی رضوی خواهد بود. ضمن اینکه سال آینده شاهد نمایش فیلم های کوتاه و انیمیشن خواهیم بود و سال بعد آن نیز به استقبال نمایش فیلم های سینمایی و ویدئویی خواهیم رفت.

وی افزود: همه ساله تلاش کردیم تا بتوانیم جشنواره را به شکل خوبی برگزار کنیم و بویژه انتظار داریم که دوستان فیلمنامه‌نویس به شکل گسترده‌تری با این رویداد مهم هنری همکاری داشته باشند تا منجر به تولید آثار ماندگاری در بحث فرهنگ رضوی شود.

آقامحمدیان ضمن اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره‌هایی را با عنوان "رضوی" در شهرهای مختلف کشورمان برگزار می‌کند تصریح کرد: جشنواره‌های فرهنگی امام رضا (ع) به بخش‌های مختلفی در سطح کشورمان تقسیم شده و هر بخش مثل مدیحه سرایی، شعر و... در شهرهای مختلفی برگزار می‌شود. ما امسال نمایش فیلم‌های رضوی را مانند سال‌های گذشته در تهران خواهیم داشت و هنرمندان مختلف هم به این رویداد دعوت شده‌اند؛ ما امیدواریم این رویداد هنری بازده خوبی در سطح کشورمان و به خصوص در بین هنرمندان داشته باشد و ارگان‌های مختلف هم به این مرکز در جهت هر چه بهتر برگزار شدن آن کمک کنند.

وی اضافه کرد: به نظرم اگر قرار است فیلمی در خصوص امام رضا (ع) ساخته شود، باید آستان قدس رضوی هم با ما همکاری داشته باشد. چون تولید یک اثر سینمایی موضوعی، با مشارکت سازمان های مرتبط عملی خواهد شد. ما سال گذشته موفق شدیم فیلم «آسمان هشتم» را تولید کنیم که استانداری مشهد هم در ابتدا از این فیلم اعلام حمایت کرد و بعد همکاری خود را کم رنگ کرد! لذا به نظرم باید همه در راستای کمک به فرهنگ رضوی و برگزاری هر چه بهتر جشنواره فیلم‌ و فیلمنامه رضوی کمک کنند تا در سال آینده این جشنواره به شکل بین‌المللی برگزار شده و بتواند در سطح جهانی هم حرف‌های برای گفتن داشته باشد.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تصریح کرد: خوشبختانه ما توانستیم تعداد 15 فیلم سینمایی و مستند را با زیرنویس به کشورهای مختلف ارسال کرده و ارتباطات خود را با  سایر کشورها توسعه دهیم. آنطور که مطلع شدیم بازخورد نمایش این فیلم‌ها هم خوشبختانه خوب بوده و انعکاس مناسبی در سطح بین‌المللی داشته است.

در ادامه این نشست حسين خورشيدی معاون فرهنگی مركز گسترش سينمای مستند و تجربی طی سخنانی اظهار داشت: سفره امام رضا (ع) برای هنرمندان و تولیدات آنها باز است و امیدوارم که بتوانیم دست در دست هم، مروج فرهنگ رضوی باشیم.

وی ادامه داد: ما انتظار داریم که همه هنرمندان با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برای تولید آثار مستند، کوتاه، سینمایی و بویژه در حوزه پژوهش و فیلمنامه‌نویسی همکاری داشته باشند و آثار خود را برای ما ارسال کنند. امیدوارم که از هم اکنون، دوستان هنرمند دست یاری به ما دهند و طرح‌های خود را بفرستند تا این آثار ساخته شده و برای دوره های بعدی جشنواره رضوی آماده شوند.

خورشیدی در ادامه با ابراز امیدواری از این که جشنواره‌ رضوی توسط نهادهای دیگر حمایت شود گفت: امیدوارم جهت هرچه بهتر برگزار شدن این جشنواره، نهاد‌ها و سازمان‌ها هم با ما همکاری داشته باشند تا جشنواره ای در خور نام حضرت امام رضا (ع) برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: حدود 80 فیلم در بخش مستند برای جشنواره امسال ارسال شده است، این تعداد رقم بالایی نیست اما باید بخش خصوصی و سایر بخش‌های دیگر هم وارد میدان شوند تا جشنواره رونق بگیرد. اگر قرار باشد مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به تنهایی این جشنواره را برگزار کند کمال بی‌انصافی خواهد بود؛ لذا ما تقاضا داریم که بخش‌های مختلف، خاصه سازمان‌ها و نهاد به این امر توجه ویژه ای داشته باشند.

معاون فرهنگی مرکز تاکید کرد: امسال ما حدود 30 فیلم مستند به تولید رسانده‌ا‌یم و انتظار می‌رود که در سال آینده از 20 فیلم کوتاه داستانی و 10 انیمیشن جهت تولید حمایت داشته باشیم، در همین راستا امیدواریم دیگران نیز ما را حمایت کنند. ازطرفی در سال 1393 بخش سینمایی و ویدئویی را نیز در جشنواره خواهیم داشت و از 3 فیلم ویدئویی و 2 تا 3 فیلم سینمایی حمایت خواهیم کرد؛ اگر گشایش مالی هم صورت گیرد ما دوست داریم تولیدات بیشتری در این خصوص داشته باشیم.     

گفتنی است که هفتمین جشنواره فیلم مستند و فیلمنامه رضوی طی روزهای 27 تا 29 شهریور ماه 1391 در سالن سینماحقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار خواهد شد.

 

 

روابط عمومي جشنواره فیلم مستند و فیلمنامه رضوی

 


بازگشت