91/08/13

پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ششمين جشنواره بين‌المللي سينما حقيقت

همزمان با آغاز ششمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، دکتر سیّدمحمد حسینی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی پیامی را به این شرح، به رشته تحریر درآوردند:

 

بسم‌الله الرحمن الرحيم

 

حقيقت نشئه اي جاويد دارد                                      كه ذاتي طِلق و بي ترديد دارد

هر آنكس ذره اي زان چشمه نوشيد                          به دل از نور حق خورشيد دارد

 

گرچه عالم پرتوي از حقيقت است و آنچه بر هستي سيطره يافته، واقعيت است كه بر چشم هاي كم‌بينا مشتبه مي‌آيد، ليكن رنگ و بوي حقيقت به سانِ گل، در لابلاي تن نازكيهاي گلبرگ، نهفته است. گل اگر عطري نداشته باشد، گياهي بيش نيست و در قياس آن، ميزان خوشبويي است؛ پس حقيقت اينقدر ساده و ملموس و دست‌يافتني نيست.

در ذات سينما، حقيقت تعبيري بي مُسماست اما وقتي به فيلم هاي مستند مي‌رسيم، شايد بايد تخفيفي بر اين تعريف قائل شويم؛ و تخفيف را آنجا مي‌دهيم كه اين مستند بدنبال احقاق حقي باشد و یا بيان دردي و نمايش حرماني!

اين عبارت تعيين‌كننده و تأثيرگذار رهبر فرزانه انقلاب كه سينما را كليد پيشرفت كشور مي‌خوانند، شايد دائر بر همين معنا باشد. سينماي امروز دنيا نه تنها با حقيقت هيچ نسبتي ندارد، بلكه غالباً با دروغ و حقه و خدعه آنهم به ضرب و زور جلوه‌هاي ويژه، به خورد مخاطب داده مي‌شود.

در همان سينما هم اگر با فيلم مستند مواجه مي‌شويم، در لايه هاي زيرينش جز تأمين خواسته‌ها و حمايت از مطامع نامشروع سران و سلاطين نمي‌بينيم و هيچ سنخيتي با سينماي سالم ايران اسلامي ندارد.

البته بايد پذيرفت كه اين سينما نيز مطمح مطهر رهبر بلند نظرمان را به منصه اجرا ننشانده است، اما سينماي مستند مي‌تواند تا حد زيادي در مسير خواسته‌هاي معظّم له قدم بردارد، علي‌الخصوص در اين ميدان جبران مبارزه نسل‌هاي خفته و عقده‌هاي نهفته و در نهايت بيداري اسلامي و بازگشت به عزت و عظمت و مجد و اقتدار گذشته اسلام محمدي!

سينماي حقيقت براي مُسما شدن راهي طولاني و صعب در پيش دارد و بايد اذعان داشت كه تا اينجا در اين چند سال خوب پيش رفته است.

از صاحبان انديشه‌هاي پويا و دست اندركاران پُر تلاش و پُر تمنا سپاسگزارم و به استمرار اين مسير ارزشمند اميدوارم.

توفيق، ‌رفيق طريق عزت و اعتبار تمامي تلاشگران اين عرصه باد.

 

                                                                                                سيّدمحمد حسيني

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي

 


بازگشت