91/08/14

اسامی داوران بخش «مسابقه بین الملل» جشنواره سینماحقیقت اعلام شد

شش داور ایرانی و خارجی، فیلم های منتخب بخش مسابقه بین الملل جشنواره سینماحقیقت را در 2 گروه «مستندهای بلند» و «مستندهای کوتاه و میان مدت» داوری خواهند کرد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت، آقایان دکتر احمد ضابطی جهرمی (پژوهشگر، مستندساز و استاد دانشگاه) و دکتر احمد الستی (نویسنده و مدرس دانشگاه) داوران ایرانی بخش «مسابقه بین الملل» جشنواره هستند که به ترتیب فیلم های راه یافته به بخش «مستندهای بلند» و «مستندهای کوتاه و میان مدت» جشنواره را قضاوت خواهند کرد.

برپایه این گزارش، داوران خارجی ششمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت نیز به این شرح هستند:

* بخش مستندهای بلند:

- توشی فوجیوارا (کارگردان و تدوینگر سینما از ژاپن): وی فارغ التحصیل رشته سینما از دانشگاه توکیو و لس آنجلس است و از سال 1994، منتقد فیلم هم بوده است. وی پس از ساخت چند مستند با تمرکز بر فیلمسازي برای تلویزیون، اولين فيلم بلند خود به نام "دوباره به خانه نمي رويم" را در سال 2006 ساخت كه در جشنواره فيلم برلين به نمايش درآمد. در سال 2007، فوجیوارا ساخت فيلم مستند در مورد زندگی "نورياكي توشيموتو" مستندساز ژاپني را به نام "زندگي و كار توشيموتو" به پایان رساند.

- فواد سوئيبا (روزنامه نگار، کارگردان و تهیه کننده از مراکش): وی پس از تحصیل در مراکش و کانادا، مدرك خود را در رشته ارتباطات و روزنامه نگاری اخذ کرد. سوئیبا از سال 1982 فعاليت روزنامه نگاري و مقاله نويسي را براي چندين جشنواره فيلم و تلویزيون انجام داده و در چندین روزنامه مراکشی و برنامه های رادیو- تلویزیونی بعنوان سردبير و تهيه كننده فعاليت كرده است و سردبیر چندین مجله از جمله "سينه مصراح " و "آل مشهد" نیز بوده است. وی همچنين نویسنده، کارگردان و تهیه کننده مجموعه ای از 10 مستند پرتره درباره مشهورترین نویسندگان سینما در مراکش به تهيه كنندگي تلویزیون الجزیره بوده است. او در حال حاضر مشغول كار بر روي اولين فيلم بلندش است كه به 30 سال سينماي مدرن مراكش تقديم خواهد شد.

* بخش مستندهای کوتاه و نیمه بلند:

- مارسيا كامارگوس (روزنامه نگار، نویسنده و مدیر فرهنگی از برزيل): فارغ التحصيل روزنامه نگاري از برزيل و دارای مدرک دكتراي تاريخ از دانشگاه سائوپائولو است. او در بسياري از روزنامه ها و مجلات برزيل كار كرده و 22 كتاب به چاپ رسانده و جوايز مهم ادبي را دريافت كرده است. وي در سال 2007 جشنواره فيلم "خاورميانه" را با همكاري وزارت فرهنگ برزيل برگزار كرده و همه ساله به نمايش فيلم و برگزاري سمينار پیرامون خاورميانه پرداخته است. در چند سال اخير با توجه به رویدادهای اخير، توجه اصلي اين جشنواره و برگزاركنندگان آن بر بيداري اسلامي در كشورهاي منطقه استوار بوده است.

- مارك هووركا (مدیر جشنواره): او موسس و مدیر جشنواره بین المللی  مستند "جيلاوا" مهمترين جشنواره مستند در اروپای مرکزی و شرقی است. وی عضو هیئت مدیره مجله تخصصي فیلم مستند "داك روو" بوده و فارغ التحصيل فیلم مستند از دانشکده فیلم و تلویزیون آکادمی هنرهای زیبای پراگ مي باشد . هوورکا تاكنون 5 فیلم کوتاه و یا نيمه بلند ساخته است، همچنين در بسياري از جشنواره هاي مهم نظير "ويزيون دو ريل" و مستند مونيخ داور بوده است.

گفتنی است که ششمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، طی روزهای 13 تا 20 آبان ماه 1391 در سینما فلسطین، سینما عصرجدید و سالن سینماحقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار خواهد شد.

روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت

 


بازگشت