91/08/14

شمقدری: جشنواره «سینماحقیقت» می تواند راه نوینی را به روی سینما بگشاید

جواد شمقدری معاون محترم وزیر و رئیس سازمان سینمایی کشور در پیامی به ششمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت تصریح کرد: جشنواره سينماحقيقت مي‌تواند شالوده فكري و ذهني و محتوايي عرصه كار سينماگر مستند را پي ريزد و بر پايه اخلاق، آزاد منشي، كمال جويي و زيباشناسي مبتني بر اين باورها، راه نوين را به روي سينما بگشايد و فرصت هم‌نوايي و همدلي، تجربه‌اندوزي و اصلاح‌گري را براي سينماگران به ارمغان بياورد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت، متن کامل پیام رئیس محترم سازمان سینمایی ایران به جشنواره بین المللی سینماحقیقت به شرح زیر است:

افلاينظرون

سينماي مستند زيرساخت هويتي سينماي هر كشوري مي‌تواند باشد. اگر هويت به فرهنگ، سبك زندگي، نحوه گفتار و انديشه و نوع نگرش به هستي و خلقت معنا شود. همه اين عرصه‌ها در سينماي مستند، بي‌واسطه و بدون تغيير و تحريف مي‌تواند نمايان و عرضه شود.

بايد توجه كرد سينما الزامات فرهنگي و حتي هنري را نمي‌تواند از درون خود تبيين كند، اگرچه قدرتمندترين ابزار براي انتقال و بازتاب هر تفكر و مفهومي است. آنچه سينما را غنا مي بخشد پشتوانه‌هاي فكري و فلسفي است كه پس از جاري شدن از منبع ذهن يك فيلسوف و آرايش يافتن در فرايند خلاقيت و آفرينش يك سينماگر، به زبان تصوير و در قاب سينما عرضه مي‌شود.

در فرهنگ اسلامي ما سرچشمه فياض همه معارف و انديشه‌ها از منبع اصلي آن وحي (قرآن) آغاز مي‌شود و پس از تجلي يافتن در كلام و سيره پيامبر و خاندان پاكش، منبع الهام بخش هر هنرمند و فيلسوف و متفكري مي‌گردد.

           زبان و زيباشناسي تصويري در سينما الهام گرفته از همين پشتوانه‌هاي فكري است كه در بستر زندگي و زواياي مختلف جامعه نمود و تجلي مي‌يابد. اينجاست كه دوربين مستندساز مي‌تواند بسان يك خوشه‌چين ماهر بهترين‌ها را در سبد خود گل‌چين كند و زيباترين‌ها را براي عرضه به مخاطب هديه آورد.

رمز اخلاق گرا بودن سينماي ايران در همين پيوند فرهنگي است كه با تفكر، باور و هويت ما دارد. اخلاق و حيا در فرهنگ اسلامي ايراني جايگاه ويژه و تاريخي دارد، همچنانكه بي اخلاقي و توهين و افترا ابزار جريان منحط صهيونيستي است كه هر فحاشي و توهيني را به هر فرهنگ و ملت و تمدني روا مي‌دارد، تا جايي كه يك فيلم سراسر توهين‌آميز نسبت به فخر آفرينش و پيامبر آخرالزمان در مركز يك توطئه جهاني توليد و پخش مي‌شود.

آزادانديشي با آزادي توهين و فحاشي معنا نمي‌يابد بلكه احترام و حرمت نهادن بر باورها و مقدسات اديان و جوامع مختلف، تضمين‌كننده رهايي و آزادي هنرمند مي‌باشد.

جشنواره سينماحقيقت مي‌تواند شالوده فكري و ذهني و محتوايي عرصه كار سينماگر مستند را پي ريزد و بر پايه اخلاق، آزاد منشي، كمال جويي و زيباشناسي مبتني بر اين باورها راه نوين را به روي سينما بگشايد و فرصت هم‌نوايي و همدلي، تجربه‌اندوزي و اصلاح‌گري را براي سينماگران به ارمغان بياورد.

           اميدوارم ششمين دوره جشنواره سينماحقيقت نقطه عطف جديدي باشد براي سينماي مستند تا در مسير كمال و غناي بيشتر راه خود را بيابد و سينماي ايران را پشتيبان و حامي باشد.

 

  جواد شمقدري

معاون وزير و رئيس سازمان

 


بازگشت