91/08/17

روایت های زنانه از یک انقلاب مردمی: فاطمه موسوی: این انقلاب از آنِ همه مردم لیـــــبی بود

کارگردان فیلم «صدای زنان در انقلاب لیبی» درخصوص ساخت این مستند که در ششمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت روی پرده رفت، اظهار داشت: مستند من به انقلاب لیبی از منظر زنان لیبی می پردازد.  بعد از سه دهه دیکتاتوری قذافی، مردم لیبی در یک انقلاب خونین شرکت کردند تا خودشان را از زیر یوغ رژیم قذافی آزاد سازند و من هم به عنوان یک فیلمساز تلاش کردم این پیروزی را به زبان تصویر نشان دهم.

فاطمه موسوی ادامه داد: قیام مردم لیبی فقط محدود به جوانان نبود که تا آخرین قطره خون خود از جنگ کردن دست برنداشتند، بلکه انقلاب برای همه مردم لیبی بود، ازجمله زنانی که از همان روزهای اول انقلاب در صحنه حاضر شدند. مادران، خواهران و دختران دست در دست یکدیگر ایستادند و رویای لیبی آزاد را به واقعیت تبدیل کردند. تلاش من هم در این مستند، روایت این زنان است.

این کارگردان الجزایری تصریح کرد: در این مستند با بعضی از زنانی که برای آزادی لیبی فعالیت کردند، مصاحبه شده و من احساس کردم که باید در کنار زنان لیبی به عنوان یک فیلمساز حضور داشته باشم تا حرف آنها را با استفاده از تصویر، به گوش جهانیان برسانم.

رامتین شهبازی منتقد سینما هم درباره این فیلم مستند گفت: نکته مهمی که مخاطب با دیدن این فیلم به آن پی می برد، مبحث روایت شناسی از دیدگاه زنان است. چند زن واقعه لیبی را در فیلم روایت می کنند، اما در برخی از مواقع این روایت ها تبدیل به ضدروایت می شوند که برای ساختار و کلیت فیلم نگران کننده است. از طرفی من به عنوان یک مخاطب دوست داشتم چیزهای بیشتری در فیلم ببینم و انتظار داشتم که کارگردان کندوکاو زیادی کند تا بتواند اطلاعات جدیدی به مخاطب ارائه دهد، اما آنچه که ما در فیلم می بینیم و می شنویم، همان اخباری است که پیش از این بارها در رسانه های شنیداری و دیداری خوانده یا دیده‌ایم.

گفتنی است که ششمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، تا روز 20 آبان ماه 1391 در سینما فلسطین، سینما عصرجدید و سالن سینماحقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برپا خواهد بود.

روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت

 


بازگشت