91/08/21

طی مراسمی در تالار وحدت، برگزیدگان ششمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت معرفی شدند

در مراسمی که دیشب (شنبه 20 آبان) در تالار وحدت برگزار شد، برگزیدگان ششمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت معرفی و مورد تقدیر واقع شدند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت، در این مراسم که با حضور سیّدمحمد حسینی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی کشور، شفیع آقامحمدیان مدیر جشنواره، جمال شورجه، محمدرضا اصلانی، لوریس چکناواریان، رضا پورحسین، جلیل عرفان منش، علیرضا سجادپور، سیّداحمد میرعلایی، مهدی مسعودشاهی، هاشم میرزاخانی، هدایت الله بهبودی، فرهاد ورهرام، ارد عطارپور، احمد الستی، پژمان لشکری پور، حبیب والی نژاد، علی علایی، میهمانان خارجی، اصحاب رسانه و جمع زیادی از مستندسازان و علاقمندان سینمای مستند برگزار گردید، برگزیدگان جشنواره به این شرح معرفی شده و مورد تجلیل واقع شدند:

بخش مســــــابقه ملـــــــی:

* مستند آزاد

جایزه سوم: لوح تقدیر: فرهاد ورهرام (از آلپ تا دماوند)

جایزه دوم: دیپلم افتخار:حمید جعفری (ز گفتار دهقان...)

جایزه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی:آرش لاهوتی (راننده و روباه)

* مستند اجتماعی

لوح تقدیر: محسن استادعلی (سکوت)

دیپلم افتخار: نوا رضوانی (ظغال)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: محمد احسانی (گنبد مینا)

* مستند پُرتره

دیپلم افتخار: فرامرز وکیلی(جان مستر)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: بکتاش آبتین (13 اکتبر 1937)

* مستند تاریخی

دیپلم افتخار: محمدرضا حاجی غلامی(زوران) و فرشاد اکتسابی (راز یک مجسمه)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: احسان معصوم (شهری که می شناسم)

* مستند جنگ

لوح تقدیر: حبیب احمدزاده (بهترین مجسمه دنیا)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: رحیم ذبیحی (سنگ مزاری برای برادر شهیدم)

* مستند خانواده

لوح تقدیر: فرشید اخلاقی پور(خانواده چند صد نفری) و فائزه عزیزخانی (خانه سنگ ندارد)

دیپلم افتخار: سیّدحامد نوبری (بی بی تولدت مبارک)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالله عزیزی (نوروز در نئور)

* مستند دینی و آیینی

لوح تقدیر: شریف اسلامی (آخر شاهنامه)

دیپلم افتخار: ایرج حبشی (دو محراب)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: مهدی زمانپور کیاسری (30 سال زندگی با 100 بند)

* مستند زیست محیطی

لوح تقدیر: فتح الله امیری (در جستجوی پلنگ ایرانی)

دیپلم افتخار و هدیه نقدی: میترا روحی منش (حیات)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: مازیار مشتاق گوهری (پرواز در آب)

* مستند سیاسی

لوح تقدیر: سیّداحسان اصغرزاده (رویای آمریکایی)

دیپلم افتخار: محسن خان جهانی(صندلی شماره 257)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالحمید ارجمند (مرگ در دور دست)

* مستند قوم شناسی

لوح تقدیر: امید عبداللهی (بوی بنفشــــه) و حجت طاهری (با یاری ها)

دیپلم افتخار: فریدون نجفی (کوچ زودهنگام)

بخش ویــــــژه

* حمایت از کار (پاسداشت شعار سال)

دیپلم افتخار: میثم میرزایی (یک سطر واقعیت)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عارش کوردسالی (نفت آتش خاک)

* نگین درخشان

لوح تقدیر: شهرزاد پویا و شیرین وحیدی (زنان ماهیگیر) و بهروز فرجی (از سنیز تا سیراف)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالعزیز قاسمی (مانگـــــرو)

بهترین فیلم ها (ویژه تهیه کننده ها)

* بهترین فیلم کوتاه جشنواره

لوح تقدیر: «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» و محمدعلی هاشم زهی (تهیه کنندگان مستند کوتاه آک.آپ.آس) 

دیپلم افتخار: فریدون نجفی(تهیه کننده دختر بس)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: نوا رضوانی (تهیه کننده ظغال)

* بهترین فیلم نیمه بلند جشنواره

لوح تقدیر: پژمان لشکری پور و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی (تهیه کنندگان مستند نیمه بلند از نفس افتاده ها)   

دیپلم افتخار: عبدالحمید ارجمند (تهیه کننده مجنونی از اسکاندیناوی)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: محمد احسانی (تهیه کننده گنبد مینا)

* بهترین فیلم بلند جشنواره

لوح تقدیر: حمیدرضا تفته (تهیه کننده 1030)

دیپلم افتخار: فتح الله امیری (تهیه کننده در جستجوی پلنگ ایرانی)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: رامتین بالف (تهیه کننده رودخانه لیـــــــان)

بخش فنـــــــــــی

* بهترین تصویربرداری

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: رامتین بالف و رشاد بالف (تصویربرداران رودخانه لیان) 

* بهترین صداگذاری

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: سارا نصرآبادی (صداگذار مستند 1030)

* بهترین تدوین

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: فرشاد اکتسابی(تدوینگر راز یک مجسمه)

* بهترین پژوهش

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالحمید ارجمند (راز یک مجسمه)

* بخش بین الملل

- مستند کوتاه:

جایزه ویژه هیات داوران: سوگواری یومن از چین

بهترین فیلم: فشردگی و انقلاب از کوبا

- مستند نیمه بلند:

جایزه ویژه هیات داوران: او می خواند از بوتان

بهترین فیلم: تونیا و فرزندانش از لهستان

- مستند بلند:

بهترین فیلم: من مزدور سفید هستم از ایران (به تهیه کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)

در طول مراسم اختتامیه جشنواره، نکوداشت استاد محمدرضا اصلانی (پژوهشگر، مستندساز، کارگردان سینما)، هدایت الله بهبودی (پژوهشگر انقلاب اسلامی) و سیّدحسین صافی (مستندساز محیط زیست) برگزار گردید. ضمن اینکه از لوریس چکناواریان (پُــــرتره ی مستند 13 اکتبر 1937)، حاج رحمان قلی حسنی (جانباز جنگ تحمیلی، حاضر در مستند آن مرد ایستاده است)، ملاعلی سینا اقبال فر (شاهنامه خوان مستند آخر شاهنامه)، منیژه ابن عباسی (حاضر در مستند مادرم منیژه معدن کار است) و سارا و سروش عادلی (جوان ترین مستندسازان حاضر در جشنواره) تقدیر بعمل آمد.

اجرای برنامه های نمایشی به کارگردانی سعید داخ، نوازندگی سازدهنی توسط بابک صفرنژاد و همخوانی گروه دامون، از دیگر برنامه های مراسم اختتامیه دیشب بود؛ ضمن اینکه پذیرایی سنتی از عموم حاضران مراسم با عدسی، لبو، باقالی، انار و... در فضای بیرونی تالار وحدت که به سبکی سنتی و منبعث از فرهنگ ایرانی تزیین یافته بود، با استقبال گسترده ای همراه شد.

روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت

 

 

 

 

 

 

 


بازگشت