91/08/29

بیست و چهارمین جشنواره فیلم کارتاژ و میزبانی از سینمای ایران

سینمای ایران در بیست و چهارمین دوره جشنواره بین المللی «کارتاژ» که از روز 26 آبان ماه در کشور تونس برپا شده است، حضور گسترده ای دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این جشنواره هر دو سال یکبار در محله تاریخی "کارتاژ" در پایتخت کشور تونس برگزار می گردد و از بزرگترین جشنواره های قاره آفریقا محسوب می شود.

برپایه این گزارش، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بعنوان نماینده سینمای ایران در بخش «فیلم هایی از اطراف جهان» حضور فعالی دارد. در این بخش کشورهایی همچون چین (با 3 عنوان فیلم)، فرانسه (4 عنوان)، هند (2 عنوان) ، ژاپن (6 عنوان)، بلژیک (1 عنوان) و ایران با 5 عنوان فیلم بلند حضور دارند که آثار ایرانی جشنواره عبارتند از: «راه آبی ابریشم» به کارگردانی محمدرضا بزرگ نیا ، «مصائب چارلی» ساخته علیرضا سعادت نیا، «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی، «یه حبه قند» کار رضا میرکریمی و «مرگ کسب و کارمن است» ساخته امیرحسین ثقفی.

ضمن اینکه حضور دو داور ایرانی در بخش مسابقه فیلم های بلند و کوتاه جشنواره بین المللی کارتاژ هم از دیگر افتخارات سینمای ایران در این جشنواره خواهد بود. رضا میرکریمی داور بخش مسابقه فیلم های بلند است و محمودرضا ثانی مستندساز ایرانی هم فیلم های بخش کوتاه را داوری خواهد کرد.

از دیگر اقدامات «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی»، اعزام دو نویسنده و منتقد سینمایی به منظور تحت پوشش قراردادن ویژگی های این جشنواره فرهنگی- هنری (که یکی از معتبرترین جشنواره های آفریقایی است) و درج رویدادهای مختلف آن در رسانه های داخلی خواهد بود.

حضور کارشناسان سینمای ایران جهت برگزاری نشست های تخصصی سینما به ویژه در امر تولید فیلم های مستند و ساختار تهیه و تولید فیلم مستند در ایران به منظور آشنایی سینماگران تونسی و الگوبرداری از تعاریف تولید، یکی دیگر از برنامه های جنبی هیئت ایرانی خواهد بود.

شایان ذکر است که «شفیع آقامحمدیان» مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از سخنرانان همایشی تحت عنوان "نیاز امروز جامعه سینمایی" خواهد بود که توسط مسئولین جشنواره کارتاژ برگزار خواهد شد.

این جشنواره، روز چهارم آذرماه در کشور تونس به پایان خواهد رسید. 

 

 

روابط عمومي مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

 


بازگشت