89/04/12

پاسخ مرکز گسترش به گزارش غيرواقعي «ماجراي ميلياردها تومان بودجه‌اي كه بي‌هدف هزينه شد» جهان نیوز

 

سینما تجربی: به‌دنبال درج گزارش «ماجراي ميلياردها تومان بودجه‌اي كه بي‌هدف هزينه شد» در پايگاه خبري «جهان‌نيوز» روابط عمومي «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» به این گزارش پاسخ داد.

بنابرگزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینما تجربی» گزارش غیرواقعی «ماجراي ميلياردها تومان بودجه‌اي كه بي‌هدف هزينه شد» دوم تیر ماه 1398 در سایت «جهان نیوز» توسط فردی ناشناس روي خروجي اين رسانه قرار گرفته بود که به دنبال این گزارش روابط عمومي «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» به استناد قانون مطبوعات و رسانه‌هاي جمعي و به منظور تنوير افكار عمومي، جوابيه‌اي را تنظيم كرده كه ضمن ارائه به «جهــــان‌نيوز» و درخواست انتشار آن روي سايت مذكور، نسخه‌اي از آن نيز به شرح ذيل، در اختيار این پايگاه خبري- تحليلي قرار داده است:

 

 

 

 

باسمه تعالي

 

دبير محترم سرويس فرهنگ و هنر پايگاه خبري جهان نيوز

 

با سلام؛

احتراماً، پيرو درج گزارش «ماجراي ميلياردها تومان بودجه‌اي كه بي‌هدف هزينه شد» در سرويس فرهنگ و هنر پايگاه خبري «جهان‌نيوز» و به استناد قانون مطبوعات و رسانه‌هاي جمعي، خواهشمند است جوابيه «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» را به منظور تنوير افكار عمومي، در آن رسانه درج نماييد:

            

 لطفاً كمي انصاف؛ كمي تحقيق!

1-  مركز گسترش سينماي مستند و تجربي مطابق با شرح وظايف خود و مأموريت‌هايي كه از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برعهده اين نهاد سينمايي واگذار شده، وظيفه حمايت از فيلم‌هاي سينماييِ اول كارگردانان جوان و مستعد سينماي ايران را برعهده دارد كه مكانيسم مشاركت «مركز» در اين پروژه‌هاي سينمايي، معرفي تهيه‌كننده حقيقي، دريافت پروانه ساخت از اداره كل نظارت و ارزشيابي معاونت امور سينمايي وزارتخانه‌ي متبوع و تصويب نهايي فيلمنامه در معاونت فرهنگي «مركز» است تا توليد اين آثار، با بودجه ي محدود و مشخصي تا سقف 40%  برآوردِ كليِ كار، مورد حمايت قرار گيرند. لذا پُر واضح است كه آمار ريالي ارائه شده از سوي گزارشگر محترم سايت «جهان نيوز»، كاملاً خيالي بوده و فاقد سنديت و اعتبار لازم است.

2- ايكاش نويسنده محترم اين گزارش، حداقل خود را معرفي و پاي مقاله خويش را امضاء مي‌كرد تا خوانندگان آن، متوجه شوند كه وي تا چه ميزان از وضعيت سينماي ايران اطلاع دارد.

3- دست نوشته فاقد پشتوانه ي تحقيق نويسنده محترم، در لابلاي سطر‌هاي به نگارش درآمده توسط ايشان، كاملاً روشن و بعضاً فاقد نياز به توضيح است. ضمن اينكه ايشان براي افزايش آمار غير واقعي خود (!) به اسامي موقت برخي فيلم‌هاي توليدي «مركز» نيز متوسل شده است. از جمله «مرا ببخش مادر» كه نام قديمي «بدرود بغداد» مهدي نادري است و «جايي نزديك زمين» كه به «ديگري» تغيير نام داده است و جالب اينكه نام فيلم «برخورد خيلي نزديك» نيز دو بار در فهرست منتشره گزارشگر محترم آمده است.

4- نويسنده محترم! كاش كمي تلاش و جستجو مي‌كرديد تا به سادگي، به اين نتيجه مي‌رسيديد كه فيلم‌هاي آنسوي رودخانه (عباس احمدي‌مطلق)، پاپيتال (اردشير شليله)، در ميان ابرها (روح‌ا... حجازي) و سرزمين گمشده (وحيد موسائيان) برخلاف ادعاي شما، اكران عمومي شده‌اند. ضمن اينكه اين «مركز» براي اولين بار، يك فيلم مستند (تهران انار ندارد) را نيز به اكران عمومي در آورد كه با استقبال زيادي هم مواجه شد و ظاهراً از ديد شما پنهان مانده است!

5-  و اما ... اين «مركز» جهت استحضار ملت بزرگ ايران، خاصه علاقمندان سينماي فرهنگي، آخرين گزارشِ اكران فيلم‌هاي توليدي خود كه در مقاله غير منصفانه جهان نيوز، مورد اشاره قرار گرفته‌اند را به اين شرح اعلام مي‌نمايد:

 

    · فيلم‌هايي كه قرارداد اكران آن‌ها امضاء شده است:

-         لطفاً مزاحم نشويد (محسن عبدالوهاب) كه از عيد فطر، در گروه سينماي آزادي اكران خواهد شد.

-         طاووس‌هاي بي‌پر (جواد مزدآبادي) كه تا سه هفته ديگر، در گروه فيلم‌هاي خاص اكران مي‌شود.

-         خاله سوسكه (نادره تركماني) كه از مهرماه و با آغاز فصل بازگشايي مدارس، اكران عمومي خواهد شد.

    · فيلم‌هاي در نوبت اكران:

-         خاطره (نادر طريقت)، توسط رسانه فيلمسازان

-         بدرود بغداد (مهدي نادري)، توسط مركز

-         ديگري (مهدي رحماني)، توسط سبحان فيلم

-         سفر مرگ (حسن آقاكريمي)، توسط رسانه فيلمسازان

-         برخورد خيلي نزديك (اسماعيل ميهن‌دوست)، توسط مؤسسه نگين‌شهر

-         پرسه در مه (بهرام توكلي)، توسط فيلميران

    · فيلم‌هايي كه رايزني در زمينه اكران آنها ادامه دارد:

-         پوسته (مصطفي آل‌احمد)، با شكوفا فيلم

-         صندلي خالي (سامان استركي)، با فيلميران

   · فيلم‌هايي كه به تازگي تحويل مركز شده و مقدمات اكران آنها آغاز شده است:

-         خانواده ارنست (محسن دامادي)

-         فصل باران‌هاي موسمي (مجيد برزگر)

    · فيلم‌هايي كه هنوز در مرحله فني قرار دارند:

-         نزديك‌تر از آشنا (محمدرضا سركانيان)

    · فيلم‌هايي كه به شبكه ويديويي ارائه شده‌اند:

-         دوزخ برزخ بهشت (بيژن ميرباقري)

-         آدم (عبدالرضا كاهاني)

-         مانا (عليرضا رزازي‌فر)

-         چراغي در مه ( پناه برخدا رضايي)

-         ستايش (محمدرضا رحماني)

-         گنج روان (امين اصلاني)

 

در پايان، اين «مركز» آرزو مي‌كند تا عزيزان رسانه‌هاي گروهي، با در نظر گرفتن حق و حقيقت و لحاظ كردن اصلِ تحقيق و پژوهش در تهيه و انتشار گزارش‌هاي خود، نسبت به همراهي با تمامي تلاش‌گران عرصه توليد و عرضه آثار فرهنگي و ارزشمند ايران اسلامي اقدام نمايند تا اُفق روشني، فراروي سينماي اين مملكت قرار گيرد.

                                                                       

                                                               والسلام

                           روابط عمومي مركز گسترش سينماي مستند و تجربي

 


بازگشت