91/10/02

جهانگیر الماسی: برخی آسیب ها تنها متوجه مدیران نیست و به هنرمندان نیز بازمی گردد

جلسه کار گروه تخصصی "کمیته فیلمسازان" همایش "دور از سایه" با هدف دستیابی به راه کارهای توسعه و ارتقای سینمای تجربی در ایران با حضور هنرمندان این حوزه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، میهمانان حاضر در همایش "دور از سایه" که به همت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جزیره ابوموسی برگزار شد، در سومین روز این همایش (جمعه اول دی ماه) میهمان شرکت نفت فلات قاره در جزیره نفتی سیری بودند و سومین جلسه از سلسله جلسات کار گروه تخصصی "کمیته فیلمسازان" این همایش را با هدف ارائه راه کارهای بنیادین جهت ریل گذاری جدید سیاست های اجرایی و حمایتی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار کردند.

جهانگیر الماسی بازیگر پیشکسوت سینما در ابتدای این نشست با بیان آنکه مهمترین آسیب در بدنه سینما کشور و همچنین در شاخه فیلم تجربی متوجه این نکته است که هیچ تلاشی برای خلق زبان، بستر، روایت و فراخوان تازه برای برقراری ارتباط نو، بدیع و موثرتر با مخاطبان وجود ندارد، گفت: البته این اسیب تنها متوجه بدنه مدیریت حوزه سینما نیست و سینماگران نیز در این مسیر کوتاهی و قصور داشته اند.

وی ادامه داد: اگر امروز مدام در مثال ها و اشارات خود از سینمای آمریکا نمونه می آوریم و به آن ارجاع می دهیم، باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که سینمای آمریکا در شکل مدیریتی و اجرایی خود لحظه ای درنگ نمی کند و مدام در حال تغییر، تجربه و آزمون و خطا است، ولی ما در سینمای کشور مدام به دنبال تجربه مسیرهایی هستیم که تا پیش از این بارها توسط دیگران پیموده و تجربه شده است.

رضا درستکار منتقد سینما و کارگردان دیگر حاضر در این نشست، بر تنظیم اساسنامه جهت جداسازی فیلم فرهنگی از سینمای گیشه تاکید کرد و یادآور شد: سینما در مفهوم کلان خود به هر دو نوع از این آثار نیازمند است، اما آنکه تنها به خاطر رونق نسبی و مقطعی سینمای گیشه پسند، گونه دیگر حوزه فیلمسازی یعنی آثار فرهنگی با مهجوریت و انزوا مواجه شوند، بدون شک آسیب این بی توجهی در آینده گریبان مدیریت و حوزه اجرایی سینما که بخشی از وظایف آن، میراث داری این امانت سترگ فرهنگی برای آیندگان است را خواهد گرفت.

** سینمای تجربی لازمه شرایط حال حاضر جامعه است

احمد کاوری کارگردان سینما نیز در این نشست با تاکید بر این مساله که به شخصه برای سینمایی که به بعد سرگرمی می پردازد احترام قائل هستم گفت: این احترام تا زمانی پایدار است که مسائل مطرح شده در فیلم ها، به ذهن و تفکر من به عنوان مخاطب ارزش گذاشته باشد و هر موضوع نازلی را به بهانه سرگرم کردن منِ تماشاگر، به عنوان اثر سینمایی ارائه ندهد.

وی اظهار داشت: نکته دیگر به این امر باز می گردد که توفیق یک فیلم در زمینه اکران، به حمایت و یا عدم حمایت دولت بازنمی گردد، بلکه کیفیت اثر است که مخاطب را به سالن های سینمایی می کشاند و یا باعث ایجاد فاصله آنها با سینماها می شود.

به گفته کاوری سینمای تجربی لازمه شرایط حال حاضر جامعه است و در این میان باید توجه داشت که تجربه گرایی در صورتی می تواند پاسخگوی کامل نیازهای کشور در حوزه تولیدات سینمایی باشد که پیشتر صورت نگرفته باشد و از طرف کارگردانی این مهم انجام شود که امتحان خود را در ساخت آثار موفق سینمایی پس داده اند.

** لزوم عزم جدی برای توقف تولیدات نازل سینمایی

بهروز فرجی دیگر سینماگر حاضر در این نشست با اشاره به این مساله که فیلم تجربی باید اثری باشد که تکرار نشده و به دنبال خلق زبانی فاخر برای سینمای ایران باشد، گفت: مسائلی مانند مدیریت، حوزه پرآسیبی چون شبکه توزیع و پخش آثار سینمایی که در انحصار چند نفر محدود است، چشم انداز تحقق تعالی سینمای تجربی را با اما و اگرهایی مواجه می کند.

وی خاطرنشان کرد: امروز سوال اصلی آن است که سینما قرار است چه کارکردی در اجتماع داشته باشد و دیگر آنکه سینما نیازمند بازگشت سرمایه و اقتصاد پررونق برای چرخیدن چرخ های حیات بخش خود است، اما وقتی تکرار کلیشه ها و تنزل و سطحی شدن آثار، ملاک کار گیشه ای قرار می گیرد و تلاشی مجدانه و مستمر برای رفع این نازل سازی ها در سینما صورت نمی گیرد، آن زمان است که باید به این مهم اندیشید که بدنه مدیریت اجرایی و برنامه ریزی سینما نیازمند آسیب شناسی جدی است.

پناه برخدا رضایی دیگر کارگردان حاضر در این نشست، اهداف متعالی و نظام مند را مفید دانست و تاکید کرد: خروجی این همایش ها زمانی موثر واقع خواهد شد که در بدنه مدیریتی نیز شکل اجرایی پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: حمایت از فیلمساز با اهداف و اولویت های معرفی شده در برنامه های مطالعاتی و تخصصی زمانی می تواند شکل کاربردی به خود بگیرد که مدیران میانه و رده بالای سینما به قوانین و خروجی این بحث ها توجه کنند و از حمایت از نام ها، توصیه های سفارشی و توجه به رابطه و نگاه های سلیقه ای و شخصی فاصله بگیرند.

** مسئولان دچار روزمرگی شدند

مهدی فیوضی دیگر سینماگر حاضر در این کارگروه تخصصی با تاکید بر آنکه سینمای تجربی در بدنه سینمای حرفه ای کشور باید حضوری جدی و پُررنگ داشته باشد، اظهار داشت: ادبیات کهن و گنجینه های ناب آن و همچنین متون معنوی فراوان موجود در فرهنگ ایرانی، بستر مناسبی جهت تولید آثار فاخر تجربی در بدنه تولیدات سینمایی هستند.

وی ادامه داد: حتی برخی از جنس روایت تجربی آن آثار، از سوی کارشناسان و خبرگان این فن استخراج شده است و تنها باید با حمایت از فیلمسازان شرایط ساخت آنها را فراهم کرد، اتفاقی که تا امروز کمتر در شکل اجرایی برنامه های مدیریتی و راهبردی  سینما مورد توجه قرار گرفته است.

این کارگردان با بیان آنکه به نظر می رسد مسوولان در برنامه ریزی ها دچار روزمرگی شده اند گفت: دلیل این امر تمرکز بیش از 99 درصد از آثار سینمایی بر اتفاقات سطحی حال حاضر است و نه در شکل تولیدات نگاهی به گذشته و تمدن و فرهنگ ایرانی وجود دارد و نه حتی تاکیدی بر ترسیم چشم اندازهای آینده توسط هنر بدیع سینما برای مخاطبان به چشم می خورد.

در ادامه این نشست محمد درمنش، حسن آقاکریمی، ابراهیم معیری و حبیب کاوش دیگر کارگردانان حاضر در این نشست با تایید سخنان رد و بدل شده، به بیان دیدگاه های خود که اغلب منطبق بر گفته های دیگر افراد حاضر در این نشست بود پرداختند.

نخستین همایش "دور از سایه" با همت مرکز سینمای مستند و تجربی وزارت فرنگ و ارشاد اسلامی از 29 آذر تا دوم دی ماه در ابوموسی برگزار شد.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستندو تجربی

 


بازگشت