91/10/17

مستند آئینی– عاشورایی «عَلَم شمشیری» در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شد

فیلم مستند «عَلم شمشیری» که روایتگر مراسم آئینی خاص شیعیان جزیره قشم با قدمتی 300 ساله است، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این فیلم که تصویربرداری آن حدود دوسال به طول انجامیده است، سعی شده تا زیباترین جلوه حضور شیعیان این جزیره در مراسم دینی- آیینی «عَلم شمشیری» به تصویر درآید.

الله کرم رضائی زاده کارگردان این فیلم درخصوص موضوع و چگونگی تولید مستند «عَلم شمشیری» گفت: این فیلم روایتگر یک مراسم خاص و قدیمی است که همه ساله مردم جزیره قشم در روز ششم ماه محرم (و نیز 19 ماه مبارک رمضان)، عَلم شمشیری را که به گفته قدیمی ها، عَلمی خاص است و نمونه دیگر آن در نجف اشرف موجود می باشد را با پارچه های رنگی و نو مزین کرده و در روز هفتم محرم، آن را با احترام و حرمت خاصی در دسته های سینه زنی و مداحی مقامی از مسجد حضرت علی ابن ابیطالب (ع) قشم با پای پیاده و طی مسافتی حدوداً 10 کیلومتر به روستای حمیری می رسانند و بعدازظهر همان روز، مسیر رفت را به سمت قشم برمی گردند. در طول مسیر رفت و برگشت هم مردم با دادن نذورات، به پیشواز عزاداران آقا عبدالله حسین(ع) می روند.

کارگردان این فیلم مستند تصریح کرد: عَلم شمشیری حاجات زیادی را برآورده می کند و به همین خاطر است که در این روز، نزدیک به 3000 نفر از نقاط مختلف استان به قشم و حمیری آمده و نذر خود را ادا می کنند.

وی در خاتمه، ضمن اشاره به اینکه این فیلم با عنوان نهایی «اینجا خورشید می درخشد» آماده نمایش خواهد شد، گفت: سعی خواهیم کرد تا اثری فاخر و ماندگار در جهت ارزش گذاری و پاسداشت آئین های عاشورایی سرزمین اسلامی ایران ارائه نماییم. این دومین کار مستند من با حمایت «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» با موضوع دینی- آئینی عاشورایی است که با اتمام مراحل تصویربرداری، پروژه هم اینک روی میز تدوین قرار گرفته تا به لطف حق تعالی، پس از مونتاژ نهایی و صداگذاری و انتخاب موسیقی، بهمن ماه آماده نمایش عمومی شود.

 

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

 


بازگشت