92/05/01

جمال شورجه: برای ساخت فیلمنامه های منتخب جشنواره رضوی، آستان قدس رضوی می تواند با جدیت بیشتری عمل کند

جمال شورجه کارگردان سینمای ایران معتقد است برگزاری جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی گامی مثبت در جهت سوق دادن هرچه بیشتر هنرمندان به سوی آموزه‌های دینی و منش رضوی محسوب می‌شود، اما تا زمانی که این آثار به فیلم تبدیل نشده و در دسترس مخاطبان قرار نگیرد، مسئولان امر به مقصود نهایی نمی‌رسند.

به گزارش ستاد خبری هشتمین جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی، شورجه با تاکید بر اینکه نفسِ برگزاری جشنواره فیلم رضوی حرکت بسیار خوبی است گفت: این رویداد باعث می شود طرح مضامین دینی و اعتقادی ما در سینما از ابتدا و در مرحله فیلمنامه درست پایه ریزی شوند. برگزاری این جشنواره قطعا موجب می شود نویسندگان ما به این سو ترغیب شوند که آثار خود را با توجه به آموزه های دینی خلق کنند، بخصوص با وجود بانیانی همچون مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و همراهی آستان قدس رضوی، گام موثری برای حل معضل فیلمنامه نویسی در این حوزه برداشته خواهد شد؛ چراکه فیلمنامه نویسان به صورت اصولی به سمت چنین سوژه هایی سوق پیدا می کنند.

وی با تاکید بر اینکه حاصل اصلی برگزاری جشنواره پس از مشخص شدن آثار برگزیده و حمایت از آن ها برای تبدیل شدن به فیلم های سینمایی بلند و کوتاه نمایان می شود، ادامه داد: خلق آثار با تکیه بر فیلمنامه های منتخب، کمک شایانی به شناخته شدن فرهنگ رضوی در جامعه می کند؛ اما اگر متن ها به مرحله تولید نرسند، با درخت بی بار و بری روبه رو خواهیم شد و همان راهی را می رویم که تا امروز طی شده است؛ درواقع سینمای ما طی سه دهه گذشته در زمینه خلق فیلم داستانی بلند با چنین محتوایی موفق عمل نکرده است.

تهیه کننده فیلم سینمایی «آسمان هشتم» در پاسخ به این سوال که نهادهای مختلف چگونه می توانند به تولید هرچه بیشتر فیلم های سینمایی با موضوع های دینی یاری برسانند، اظهار کرد: نقش نهادهای انقلابی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد سینمایی فارابی، حوزه هنری، سازمان تبلیغات اسلامی و صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در حمایت از این فیلمنامه ها برای تبدیل شدن به آثار سینمایی بسیار پررنگ و تاثیرگذار خواهد بود. چرا که نوشتن فیلمنامه هزینه کمی دربر داشته باشد اما برای تبدیل شدن متن به اثر سینمایی، نیازمند ورود به مرحله تولید هستیم که هزینه های هنگفتی به همراه دارد و این نهادها با منابعی که در اختیار دارند می توانند به شکل گرفتن آثار کمک کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه سازمان های مذکور می توانند در مرحله توزیع و پخش فیلم های تولید شده هم یاری برسانند افزود: تاثیر هرچه بیشتر برگزاری جشنواره هایی مانند فیملنامه نویسی رضوی تنها در سایه استمرار شکل می گیرد و امیدوار هستم این رویداد همچنان ادامه داشته باشد و سازمان های مختلف کمک کنند تا آثار تولید شده، نه تنها در داخل اکران شوند، بلکه امکان عرضه آن ها در جشنواره های خارجی هم فراهم شود. ضمن اینکه چاپ و نشر فیلمنامه با چنین موضوعی بسیار اهمیت دارد و با توجه به اینکه آخرین روزهای دولت فعلی را پشت سر می گذاریم، شاید چاپ مجموع فیلمنامه های برگزیده 8 دوره گذشته حرکت پسندیده ای باشد تا عده بیشتری از مخاطبان را به این رویکرد علاقه مند کنیم.

شورجه با تاکید بر اینکه اگر سازمان هایی مانند صداو سیما یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اصرار به ساخت چنین آثاری نداشته باشند نشان می دهد یک جای سیاستگذاری فرهنگی ما ناقص است، گفت: جشنواره رضوی امروز پس از 8 دوره برگزاری باید دارای سازمان و تشکیلاتی می بود که بتواند جریان تبدیل شدن متن های برگزیده به فیلم را با جدیت پی گیری و رهبری کند، امـــا ظاهر امر نشان می دهد که نهادهای مختلف در این زمینه نمی توانند حمایت لازم را داشته باشند!

وی در پایان تصریح کرد: مرکز آفرینش های آستان قدس رضوی می تواند در این مسیر با جدیت بیشتری عمل کند و تاثیرگذار باشد، چون نهادهایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ناچار هستند ذائقه و تفکرات متعددی را پوشش دهند اما سازمان تبلیغات اسلامی و مرکز آفرینش های آستان قدس، متولی گسترش فرهنگ رضوی هستند و از آنها انتظار بیشتری می رود. سازمان هایی مانند صداوسیما باید بخشی از بودجه خود را به این سمت سوق دهند و نمایندگان مردم در مجلس و اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن درنظر گرفتن بودجه برای تولید چنین آثاری با پی گیری نتیجه تخصیص منابع کمک مهمی در این مسیر محسوب می شوند.

گفتنی است: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هشتمین دوره جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی را همزمان با ایام مولود فرخنده حضرت امام رضا(ع) و با هدف تحکیم و ترویج فرهنگ رضوی نزد آحاد جامعه، در شهریور ماه 1392 در شهر تــــهران برگزار خواهد کرد.

ستاد خبری هشتمین دوره جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی

 


بازگشت