92/05/06

داریوش یاری: جشنواره رضــــوی هنرمندان برگزیده را به سازمان های مختلف معرفی کند

داریوش یاری معتقد است: جشنواره فیلمنامه نویسی رضــوی بهترین فرصت برای شناخت نیروهای علاقه‌مند و با استعداد در زمینه ساخت آثار دینی، بویژه با رویکرد سیره رضوی است و مسئولان برگزاری جشنواره می‌توانند امکانات مورد نیاز برای ارتباط موثر و فعالیت این هنرمندان همفکر در کنار یکدیگر را فراهم آورند.

به گزارش ستاد خبری هشتمین جشنواره فیلمنامه رضوی، این کارگردان سینما در پاسخ به این سوال که برگزاری جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی چه تاثیری در ترویج فرهنگ رضوی دارد، اظهار کرد: ما تعداد زیادی از پژوهشگران، نویسندگان، تهیه کنندگان و کارگردانان را در کشور داریم که دغدغه موضوعات قرآنی به ویژه خلق آثار رضوی دارند و برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی، آنها را کنار یکدیگر جمع می‌کند که اتفاق بسیار خوبی است و یک فرصت تلقی می‌شود؛ اما نباید فراموش کنیم تمام این نیروها برای بارور شدن نیاز به حمایت دارند.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره رضوی می‌تواند به عنوان فرصت خوبی برای وصل کردن استعدادهای موجود در زمینه‌های مختلف هنر سینما به یکدیگر تلقی شود. همه این نیروها در یک نکته اساسی با یکدیگر تفاهم دارند و آن هم دغدغه موضوعات دینی است. جشنواره می‌تواند هنرمندان برگزیده را به نهادها و سازمان‌های مختلف معرفی کند و بگوید این افراد دغدغه مشترکی با شما دارند و می‌توانند در ساخت آثار مستند و سینمایی مورد استفاده قرار بگیرند. این یکی از ویژگی‌های بسیار مهم جشنواره‌های موضوعی است و هنرمندان و برگزار کنندگان نباید یکدیگر را از دست بدهند.

وی تصریح کرد: دو سال پیش در جشنواره رضوی فیلمی به نام «مسافر باران» داشتم که جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه را دریافت کرد، اما پس از برگزاری جشنواره و دریافت این جوایز، همه چیز برای من و فیلم من به پایان رسید و دیگر کسی کوچکترین سراغی از کار نگرفت!

کارگردان فیلم «مسافر باران» در پاسخ به این سوال که آیا سینمای ایران تا امروز به شایستگی به انعکاس وجوه مختلف زندگی امام رضا(ع) و معارف رضوی پرداخته است یا خیر، عنوان کرد: در این زمینه اصلا موفق عمل نکردیم، فرضاً آقای صدرعاملی چند فیلم در این زمینه ساخته، اما نمی‌توان تنها به دو نمونه فیلم سینمایی بلند و یک سریال اکتفا کنیم و متوقف شویم، بلکه باید فرصت را برای هنرمندان بیشتری فراهم کنیم تا امکان فعالیت در زمینه مورد علاقه خود را داشته باشند؛ نه اینکه تنها بر روی کارگردانان شناخته شده دست بگذاریم و برای اینکه بیان کنیم فیلم را فلان کارگردان ساخته، به دیگران توجه نکنیم!

این هنرمند اضافه کرد: یکی از دوستان من «رسول جعفریان» پژوهش خوبی در خصوص سفر امام رضا(ع) انجام داده است و من هم دغدغه ساخت فیلمی با موضوع سفر این امام هُمام را دارم که نشان می‌دهد چطور سفر آن روزگار حضرت، تبدیل به سفرهای امروزی زائران به سوی حرم او شده است. ای کاش بعد از 8 دوره برگزاری جشنواره رضوی، دست نویسندگان برگزیده در دست کارگردانان و تهیه کنندگان هم نظر با آن‌ها گذاشته شده و این ایده ها و دست نوشته ها تصویری می شد.

یاری در پایان، با مقایسه عملکرد سازمانها و نهادهای مختلف پیرامون تولید آثار رضوی عنوان کرد: عملکرد صداوسیما در زمینه ساخت مستند، سریال و تله فیلم در زمینه سیره و فرهنگ رضوی بهتر از دیگر نهادها بوده است؛ فیلم های آقای صدرعاملی هم در اصل تلویزیونی بود که بعد به سینمایی تبدیل شد.‌ اما عملکرد وزارت ارشاد در این زمینه به نظرم اصلا قابل دفاع نیست و مشکلی که درخصوص نهادی مانند آستان قدس رضوی هم وجود دارد این است که نویسنده یا کارگردان نمی‌داند برای ارائه طرح و بستن قرارداد و دریافت بودجه باید به چه فرد یا بخشی رجوع کند، درحالی که شما برای انجام این کارها در سازمان صداوسیما بسیار راحت‌تر هستید و همه چیز تقریبا روشن است و هنرمندان از این بابت، دچار سردرگمی نیستند.

گفتنی است: هشتمین دوره جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی در نیمه دوم شهریورماه و همزمان با دهه کرامت، در تهران برگزار خواهد شد.

ستاد خبری هشتمین جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی

 


بازگشت