92/05/06

طالبی نژاد: برگزاری مستمر جشنواره «میلادسرخ» می تواند به اعتلای فرهنگ دینی کمک کند

احمد طالبی نژاد  منتقد و کارگردان سینما اعتقاد دارد: یکی از جلوه های مهم حماسه عاشــورا، برپایی تعزیه هایی است که در دوره های مختلف تاریخی ایران برگزار شده است و برگزاری مستمر جشنواره «میلادسرخ» می تواند به اعتلای این فرهنگ دینی کمک کند.

وی که این روزها مشغول یک کار پژوهشی به نام «تعزیه، تراژدی و سینما» است تا تاثیر تراژدی و تعزیه را بر روی سینما بررسی کند، به ستاد خبری دومین جشنواره میلادسرخ گفت: به نظرمن همه نوع فیلمی از مستند گرفته تا انیمیشن و داستانی و سینمایی باید در بخش های مختلف این جشنواره شرکت داشته باشند؛ بخصوص اینکه با این موضوع بیشتر فیلم های مستند ساخته شده و گنجینه خوبی از این آثار وجود دارد و در این جشنواره هم احتمالا این آثار نقش بیشتری خواهند داشت، اما به سایر گونه ها نیز باید توجه شود تا کلیت سینما با موضوع فرهنگ عاشورا در این جشنواره معرفی شوند.

این منتقد سینما در ادامه تصریح کرد: در سینمای ایران از فیلم های زیادی می توانیم نام ببریم که به واقعه عاشورا پرداخته اند و روی مخاطب تاثیر گذاشتند، اما هیچ کدام از فیلم ها به طور مستقیم به این موضوع نپرداختند و همه به گونه ای متاثر از این واقعه بزرگ بودند. برای مثال فیلم سینمایی «پرواز در شب» رسول ملاقلی پور درباره جنگ است، اما کلیت آن متاثر از واقعه عاشورا است و الگوی ملاقلی پور در فیلمنامه این کار همان اتفاقی است که در کربلا و عاشورا افتاده است. من معتقدم این نوع فیلمها خیلی به روزتر و ماندگارتر هستند و در دوره های بعدتر هم نیز می توانند تاثیر خودشان را روی مخاطب بگذارند؛ اما تنها فیلمی که به طور مستقیم به واقعه کربلا پرداخته، فیلم سینمایی «روز واقعه» شهرام اسدی است.

طالبی نژاد در پایان گفت: من فکر می کنم با گذشت چند سال از برگزاری جشنواره «میلاد سرخ»، می توان تاثیر عمیق آن را بر روی فرهنگ دینی مردم بررسی کرد.

گفتنی است: دومین دوره جشنواره سراسری «میلادسرخ» طی روزهای 5 تا 7 شهریورماه 1392 در شهر اردبیل برگزار خواهد شد.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

 

 


بازگشت