92/05/07

میرباقری: نهال آثار دینی با تداومِ حمایت ثمر می‌دهد

بیژن میرباقری، نویسنده و کارگردان سینما اعتقاد دارد که حمایت از ساخت آثار با موضوع دینی باید حداقل پانزده سال ادامه داشته باشد تا نهال فیلم‌های مذهبی رشد پیدا کرده و این فرهنگ هرچه بیشتر در اجتماع مطرح شود.

به گزارش ستادخبری هشتمین جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی، بیژن میرباقری نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی "روز بر می‌آید" در پاسخ به این سوال که برگزاری جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی چه تاثیری در ترویج فرهنگ رضوی دارد، گفت: طبیعتا تا زمانی که در خصوص آثار راه‌یافته به جشنواره و متن‌های برگزیده، کار کارشناسی و تحقیق علمی صورت نگیرد، نمی‌توان به این سوال جواب قطعی داد. باید ببینیم چه تعداد فیلم‌نامه به جشنواره ارائه شده و کدامین آن به اثر سینمایی تبدیل و برای مردم به نمایش گذاشته شده است. به هرحال تا وقتی فیلمنامه وارد چرخه سینما نشود، کارکرد و تاثیر دقیق برگزاری جشنواره مشخص نخواهد شد.

وی افزود: امروز پس از 8 دوره برگزاری جشنواره فیلم و فیلمنامه نویسی رضوی باید ببینیم آیا خروجی کیفی آثار توانسته در جهت تاثیر بر نگرش مذهبی مردم و رسیدن به حقایق اخلاقی نهفته در آن کمک کند.  برگزاری جشنواره چه میزان در فرهنگ مذهبی و دین مداری ما تاثیر گذاشته است؟ به نظر من و بسیاری از مردمی که در اجتماع ما زندگی می‌کنند، آنچه انتظار داشتیم محقق نشده است.

میرباقری همچنین درخصوص برپایی جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی اظهار کرد: جشنواره امری فرهنگی است، اگر سازمانی بانی برگزاری این رویداد شده حتما باید شرایط تولید فیلم را به وجود بیاورد و حمایت از این تولیدات حداقل یک دهه ادامه پیدا کند تا نهال فیلم‌های مذهبی رشد کرده و این فرهنگ هرچه بیشتر در اجتماع مطرح شود.

نویسنده فیلمنامه "دوزخ، برزخ، بهشت" همچنین در ارتباط با اینکه آیا سینمای ایران تاکنون و به شایستگی، به انعکاس وجوه مختلف زندگی امام رضا(ع) و معارف رضوی پرداخته است یا خیر، بیان کرد: برای دست‌یابی به امر فرهنگی با چنین جایگاهی، گذشته از برگزاری جشنواره باید زمینه حمایتی از ساخته شدن آثار مرتبط را فراهم کنیم و مهمتر آنکه امکان طرح موضوعات متفاوت برای بیان ابعاد گوناگون زندگی ائمه اطهار (ع) قائل باشیم تا فیلم‌های ساخته شده شبیه یکدیگر نباشند و جذابیت خود را برای مخاطب حفظ کنند، چراکه مخاطب امروز با تنوع محصولات بصری مواجه است که ذائقه و سطح توقع او را تحت تاثیر قرار داده است.

کارگردان یونیت دوم پروژه عظیم محمد (ص) در پایان ضمن پاسخ به این سوال که ساخت آثار با موضوع رضوی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، گفت: باید بحث را کلان‌تر از این ببینیم و به اصل دین و نکته‌ای که قصد گفتن آن را دارد توجه ویژه داشته باشیم، به دلیل اینکه فرهنگ رضوی جدای از آنچه دین اسلام به طور کل بیان می‌کند نیست و در دل آن قرار می‌گیرد. اگر اعتقاد داریم کارکرد دین تاثیر هرچه بیشتر بر اخلاق‌‌گرایی و نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر به مفاهیم انسانی است، پس رعایت چنین نکاتی می‌تواند از ویژگی‌های آثار رضوی باشد.

گفتنی است: هشتمین دوره جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی در نیمه دوم شهریورماه و همزمان با دهه کرامت، در تهران برگزار خواهد شد.

ستاد خبری هشتمین جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی

 

 

 


بازگشت