92/05/29

طهماسب صلح جو با مستند «عزای نیمروز» در جشنواره میلادسرخ شرکت می کند

طهماسب صلح جو منتقد قدیمی سینمای ایران با فیلم مستند «عزای نیمروز» در بخش مسابقه دومین جشنواره میلادسرخ اردبیل حضور خواهد داشت.

به گزارش ستادخبری جشنواره میلادسرخ، این فیلم مستند درباره مراسم عاشورا در روستای آورزمان ملایر است که بخشی از آن در سال 1355 و بصورت 16 میلیمتری فیلمبرداری شده و بخش دیگر هم پس از گذشت 36 سال (در سال 1391) و در همان مکان و موقعیت تصویربرداری شده است.

مستند «عزای نیمروز» حامل تصاویری از طی طریق عزاداران حسینی با نشانه ها و نمادهای عاشورایی تا حسینیه تاریخی روستای آورزمان است که در دو مقطع تاریخی روایت شده است؛ ضمن اینکه بچه هایی که در بخش نخست فیلم حضور دارند، اکنون 40 ساله اند و درباره تاریخچه این مراسم دینی- آیینی در این منطقه صحبت می کنند.

طهماسب صلح جو درباره برگزاری جشنواره میلادسرخ اردبیل می گوید: اگر هدف این جشنواره، پژوهش درباره جنبه های آیینی و فرهنگی واقعه عاشورا باشد، می تواند اثرگذاری مثبتی نزد مخاطبان آن و عموم مردم داشته باشد.

وی افزود: با ظهور دوربین دیجیتال شاهد آن هستیم که این مراسم دینی- آیینی همه ساله در نقاط مختلف کشور ضبط و ثبت می شود که در گذشته، چنین امکانی وجود نداشت؛ لذا برپایی جشنواره ای نظیر میلادسرخ و نمایش این فیلم های مستند که عمدتاً جهت شناساندن دقیق تر آیین های عاشورایی است، می تواند باعث یک کار فرهنگی بزرگ شود.

گفتنی است: «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» سازمان امور سينمايي کشور و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل، دومین جشنواره سراسري "ميلاد سرخ" را طی روزهای 5 تا 7 شهریورماه 1392 در شهر اردبیل برگزار خواهند کرد.

ستاد خبری جشنواره میلاد سرخ

 


بازگشت