92/06/08

برگزیدگان جشنواره میلاد سرخ انتخاب شدند

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مراسم اختتامیه جشنواره میلاد شب گذشته برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در این مراسم منصور شرفی مدیرکل ارشاد اردبیل و دبیر جشنواره در سخنانی گفت: میلاد سرخ که آغاز رویش فرهنگ حماسه و ایثار است، بهانه‌ای است تا مروجین فرهنگ عاشورایی تکریم شوند. امیدوارم این حرکت ارزشی به درختی تنومند تبدیل شود و صمیمانه از همه پدیدآورندگان آثار ارزشمند در این حوزه، دوستان در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، همکاران سابق در سازمان سینمایی، استاندار محترم و... تشکر می‌کنم.

به گزارش روابط عمومی، در ادامه این مراسم، شفیع آقامحمدیان (مدیرعامل مرکز گسترش و مدیر دومین جشنواره میلاد سرخ) نیز در سخنانی اظهارداشت: در این دوره از جشنواره استانداری اردبیل کمک بسیاری به ما کرد درحالی که در دوره اول گلایه‌های از مجموعه مدیران اردبیلی داشتیم.

آقامحمدیان در ادامه سخنانش درحالی که بغض گلویش را گرفته بود، عنوان داشت: اجازه ندهید که به‌راحتی این جشنواره را بگیرند. برای آوردن «میلاد سرخ» به این استان زحمات زیادی کشیده شده است. کمک کنیم که جشنواره رفته رفته تکامل پیدا کند و به ‌عنوان نمونه‌ای در دنیا مطرح شود.

وی افزود: ما چه چیز از دنیا کمتر داریم؟ در دنیا، در یک روستا جشنواره‌ای معتبر برگزار می‌کنند. ما نیز جایی مانند سرعین را داریم که می‌تواند میزبان جشنواره‌های مهم دنیا باشد هرچند که تبلیغات جشنواره در سطح شهر خیلی مناسب نبود.

وی عنوان داشت: در این دوره 500 اثر به جشنواره ارسال و 55 اثر به بخش مسابقه راه پیدا کرد. امسال کمترین نقص را در برگزاری «میلاد سرخ» داشتیم اما متاسفانه از لحاظ تبلیغات ضعیف کار شد و آرزو به دل شدم تا تبلیغ جشنواره را حتی در تلویزیون محلی ببینم. واقعا هنرمندانی که به این جشنواره آمده‌اند به این راحتی در دسترس نیستند و می‌توانست بهره‌برداری خوبی شود.

 

در بخش اهدای جوایز فیلم‌های انیمیشن، دیپلم افتخار و تندیس و هدیه نقدی جشنواره برای بهترین کارگردانی پویانمایی جشنواره به آرزو کاوه از شهرکرد (برای فیلم «شرح اشتیاق») اهدا شد. همچنین «آن‌ها زنده‌اند» به‌کارگردانی محمد لطفعلی از نیشابور به‌عنوان بهترین فیلم انیمیشن این دوره از جشنواره انتخاب شد.

در این دوره از جشنواره، فاطمه قدیری‌نژادیان (برای «بهشت کجاست؟») به‌عنوان بهترین کارگردان بخش فیلم‌های کوتاه داستانی اتخاب شد. همچنین یوسف یزدانی برای نگارش فیلمنامه «یک لحظه دیرتر» تندیس جشنواره را دریافت کرد. فیلم‌های «ارتش پنهان» و «بازگشت» به‌تهیه‌کنندگی روح‌اله سهرابی هم توانستند عنوان بهترین فیلم‌های این دوره از جشنواره میلاد سرخ را کسب کنند.

در بخش فیلم‌های بلند ویدئویی با اینکه کاندیدایی معرفی نشده بود، رضا دادوی بهترین کارگردان این بخش انتخاب شد. جایزه بهترین فیلمنامه این بخش هم به سیدروح‌الله حجازی برای نگارش فیلمنامه «ستاره» رسید.

جایزه بهترین فیلم داستانی جشنواره‌ «میلاد سرخ» هم به «ستاره» روح‌الله حجازی رسید. جایزه بهترین بازیگر مرد به امیر آقایی برای بازی در «مسافر باران» و جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره میترا حجار برای بازی در «ستاره» اهدا شد.

در بخش مستند، جایزه بهترین فیلم این بخش به «لبیک» به کارگردانی وحید امیرخانی اهدا شد. میردولت موسوی برای کارگردانی «عاشقانه» جایزه بهترین کارگردانی بخش مستند را دریافت کرد. موسوی جایزه‌اش را به پسرش تقدیم کرد که با فیلم دیگری در بخش مسابقه، رقیب او بود.

در ادامه، جایزه بهترین تحقیق و پژوهش مستند به فاطمه مشهدی مهدی کارگردان «واهوم» اهدا شد.

در بخش جوایز ویژه هیات داوران، جایزه فیلم کوتاه به «حنانه» به کارگردانی داریوش عذنانی، جایزه فیلم‌ بلند ویدئویی به «مسافر باران» داریوش یاری، جایزه فیلم مستند «آب و آینه» و جایزه ویژه هیات داوران در بخش پویانمایی به فیلم «از خاک» پویا نظری اهدا شد.

همچنین در اختتامیه جشنواره میلاد سرخ، نسرین مقانلو برای بازی در «مختارنامه» و امین زندگانی برای بازی در «مختارنامه»، «ملک سلیمان» و «راه بهشت» تقدیر شدند.


بازگشت