92/06/08

تحلیل هیات انتخاب جشنواره فیلمنامه نویسی رضـــوی از این رویداد فرهنگی- مذهبی

هیات انتخاب و داوری هشتمین دوره جشنواره فیلمنامه نویسی رضــــوی، نظرات و پیشنهاداتی را پیرامون برگزاری این جشنواره و هنرِ فیلمنامه نویسی دینی بویژه در حوزه فرهنگ و معارف رضـــوی مطرح کردند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلمامه نویسی رضــــوی، هیات انتخاب و داوری این جشنواره موضوعی متشکل از مهدی سجاده چی (فیلمنامه نویس)، حبیب الله بهمنی (نویسنده و کارگردان سینما)، انسیه شاه حسینی (نویسنده و کارگردان سینما)، محمدهادی کریمی (نویسنده و کارگردان سینما) و علیرضا کاظمی پور (فیلمنامه نویس) که درحال بازخوانی سی فیلمنامه و طرح پژوهشی مستند راه یافته به بخش مسابقه جشنواره رضـــوی هستند، نظراتی را پیرامون برپایی این جشنواره و روند بهبود هنر فیلمنامه نویسی در عرصه آثار دینی و مذهبی اعلام کردند که خلاصه آن به این شرح است:

* حبیب الله بهمنی: جشنواره فیلمنامه نویسی رضـــوی می تواند مشوق نویسندگان برای توجه به حضور پُربرکت حضرت امام رضا(ع) در ایران شده و با رشد کیفی سالانه خود، نگاه پژوهشگران و نویسندگان را از رویدادهای سطحی به عمق معارف اهل بیت علیهم السلام و ویژگی های نگاه دینی و مذهب شیعه معطوف نماید.

* مهدی سجاده چی: واقعیت اینست که پیشرفتی در زمینه فیلمنامه نویسی موضوعی نمی بینم! بهتر است ابتدا از جوانانی که داوطلب شرکت در جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی هستند، ثبت نام شده و سپس یک دوره کوتاه مدت برای آنها برگزار شود تا بدانند که چگونه باید فیلمنامه موضوعی نوشت... و پس از پایان جشنواره هم امکانی فراهم شود که فیلمنامه های برنده، دوره بازنویسی را طی کنند.

* انسیه شاه حسینی: به نظر من اگر فیلمنامه های منتخب جشنواره رضـــوی پیگیری و ساخته شوند، این رویداد می تواند به جشنواره اثرگذاری مبدل گردد؛ ضمن اینکه ضروریست که در روند پژوهش و نگارش این آثار، حضرت امام رضا(ع) از منظر مسائل علمی، سیاسی و... هم مورد توجه واقع گردد.

* علیرضا کاظمی پور: جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی فرصت مناسبی برای کشف استعدادها در زمینه فیلمنامه نویسی دینی است و امیدوارم با اهدای جوایز و حمایت های مالی از برندگان، زمینه رشد آنها و ورودشان به عرصه فیلمنامه نویسی حرفه ای صورت بگیرد.

* محمدهادی کریمی: هر جشنواره ای با استمرار در برگزاری و نیز آسیب شناسی های دقیق و مستمر می تواند از جایگاه مهمی برای مخاطبانش برخوردار شود و جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی هم از این قاعده مستثنی نیست؛ پس امیدوارم این امر صورت بگیرد تا شاهد شکوفایی این رویداد باشیم.

گفتنی است: آثار منتخب بخش مسابقه هشتمین جشنواره فیلمنامه نویسی رضـــوی که در پنج گروه رقابتی، مورد قضاوت هیات داوری مذکور قرار می گیرد، به این شرح هستند:

- فیلمنامه های سینمایی: با کی شرط بستی؟ (مهدی محمدی)، دخیل (عرش پور زارعی، بابک کاظمی)، زیارت اولی ها (مهرداد موفق یامی)، سجاده (حدیثه آقارضایی)، گنبد طلایی (زهرا خمسه)

- فیلمنامه های بلند ویدیوئی (تله فیلم): آه هشتم (لیلا جعفری سفیدخوان)، از من به من نزدیکتر (سهیلا باقری شریف آبادی، مهدی ابراهیمی)، برای دیگری (راحله کرمی)، چیکا (مریم عبدالله نژاد)، شوگا (اعظم رادپور)، گورکن ها (امیراطهر سهیلی)، نامه ای برای او (رضا علمدارلو، محمدعلی هاشم پور)

- فیلمنامه های کوتاه داستانی: آرزوی مجتبی (فرزانه قانع عزآبادی)، امید در شب (کبری غلامی پور)، باران (حسین اسماعیلی)، پایان کبوتر (نازنین اسماعیل پور)، تمنا (مرجان یگانه پرست)، خدا اینجاست (ایرج افکار)، دست نیاز (حامد طالبیان)، راز سکه (زهرا محمدی)، زیارت (عزیزالله محمدپورمیر)، شبی که آفتاب طلوع می کند (مهناز درودی)، عاشقانه مادرانه (منصوره روشنایی)، همسایه (سیدمرتضی سبزقبا)

- فیلمنامه های انیمیشن: به زندگی ام قسم (حسن علیرضایی)، پروانه طلایی (حسین کلاته آقامحمدی)، خوان هشتم (آزاد قدرتی)، در اوج دیدار (علی بانگین)

- طرح های پژوهشی مستند: فدیشه (علیرضا حفیظی)، هر دو یک نفر هستند (فاطمه یعقوبیان)

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، هشتمین دوره جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی را همزمان با ایام مولود فرخنده حضرت امام رضا(ع) و با هدف تحکیم و ترویج فرهنگ رضوی نزد آحاد جامعه، در نیمه دوم شهریور ماه 1392 در شهر تــــهران برگزار خواهد کرد.

 

روابط عمومی جشنواره فیلمنامه نویسی رضــــوی

 

 


بازگشت