92/06/17

تقدیر از بازیگر «آسمان هشتم» در مراسم اختتامیه جشنواره فیلمنامه نویسی رضــــوی محمد کاسبی: به آقا امام رضا(ع) ارادت خاصی دارم

عصر چهارشنبه هفته جاری و در آیین پایانی هشتمین دوره جشنواره فیلمنامه نویسی رضــــوی، از محمد کاسبی بازیگر مطرح سینمای ایران تقدیر بعمل خواهد آمد.

وی که در آخرین نقش آفرینی سینمایی خود، در فیلم «روز هشتم» ساخته حسن نجفی بازی کرده که اثری با مضمون فرهنگ و معارف رضــــوی است، به ستاد خبری جشنواره فیلمنامه نویسی رضـــوی گفت: حضور در چنین فیلمی، یک موهبت الهی بود و تمام لحظات کار برایم زیبا و به یادماندنی بود. من به امام هشتم آقا امام رضا(ع) ارادت خاصی دارم و دو فیلمی که در جوار بارگاه ملکوتی ایشان کار کردم، (دو چشم بی سو؛ آسمان هشتم) عطر و بو و فضای خاصی که قابل بیان نیست را احساس کرده و یکبار هم از حضرتش شفا گرفتم و هر آیینه، آماده خدمتگذاری در تربت پاک شان هستم.

کاسبی درباره برپایی جشنواره فیلمنامه نویسی رضـــوی هم عنوان کرد: معتقدم که در سینما، فیلمنامه حرف اول را می زند که متاسفانه ما در این بخش ضعیف عمل کردیم و اگر برخی کارها هم درخور توجه بوده، این جرقه ای است که توسط یک نویسنده زده شده و دیگر هیچ!

وی با مثبت خواندن برگزاری جشنواره فیلمنامه نویسی رضـــــوی تصریح کرد: برپایی جشنواره فیلمنامه نویسی رضــــوی و پرداختن به موضوعاتی با محوریت آقا امام رضا (ع) بسیار خوب است، اما سالی یکبار برگزاری جشنواره و بعد فراموشی موضوع، در شأن این رویداد مهم دینی- فرهنگی نیست. ما در کشور شیعی ایران که به برکت حضور ثامن الحجج (ع) مفتخر است، پیرامون فرهنگ و معارف رضــــوی خیلی کم کار کردیم و معتقدم که هنرمندان ما اساساً باید با قلب خود، در این راه قدم بردارند تا شاهد نگارش فیلمنامه ها و ساخت فیلم های اثرگذار باشیم.

گفتنی است که محمد کاسبی متولد سال 1330 در شهر تهران و فارغ التحصیل رشته سینما و تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران است. وی حرفه بازیگری تئاتر را از سال 1345 و در سن 15 سالگی آغاز کرد و پس از انقلاب اسلامی، درکنار برخی از همکارانش، حوزه هنری را پایه گذاری کرد و بعدها مسئولیت بخش نمایش های رادیویی را به عهده گرفت و مرکز هنرهای نمایشی را بنیانگذاری کرد.

از جمله نقش آفرینی های محمد کاسبی در فیلم های سینمایی می توان به آثار ذیل اشاره کرد: توبه نصوح (۱۳۶۱)، دو چشم بی سو (۱۳۶۲)، استعاذه (۱۳۶۲)، زنگ‌ها (۱۳۶۴)، بایکوت (۱۳۶۴)، بحران (۱۳۶۶)، بدوک (۱۳۷۰)، همسفر (۱۳۷۲)، پناهنده (۱۳۷۲)، حمله به اچ۳ (۱۳۷۳ماه و خورشید (۱۳۷۴)، دایره سرخ (۱۳۷۴)، پدر (۱۳۷۴براده‌های خورشید (1374)، کمین (۱۳۷۵)، دنیای وارونه (۱۳۷۶)، مریم مقدس (۱۳۷۹)، عزیزم من کوک نیستم (۱۳۸۰عروسک فرنگی (1384)، نیما یوشیج (۱۳۸۵)، دیوار (۱۳۸۶)، نطفه شوم (۱۳۸۷)، بدون اجازه (1389)، آسمان هشتم (1389). ضمن اینکه خوش رکاب، خوش غیرت، صاحبدلان، سه در چهار، زن بابا، خوش نشین ها، سه دونگ سه دونگ، فراموشی، مریم مقدس هم عناوین برخی سریال های تلویزیونی با بازی این هنرمند متعهد است.

در پرونده حرفه ای کاسبی، کارگردانی دو فیلم سینمایی قاصد (1366) و شنا در زمستان (1368) و نگارش چندین نمایشنامه هم به چشم می خورد.

وی در سال 1374، بخاطر ایفای نقش در فیلم سینمایی «پــدر» ساخته مجید مجیدی، موفق به دریافت سیورغ بلورین بهترین بازیگر مرد از چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر شد.

گفتنی است که آیین اختتامیه هشتمین دوره جشنواره فیلمنامه نویسی رضــــوی، عصر چهارشنبه هفته جاری (20 شهریورماه) در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار خواهد شد.

ستاد خبری جشنواره فیلمنامه نویسی رضــــوی

 

 

 


بازگشت