92/06/18

عباس رافعی: آستان قدس در سینما هم مانند نشر مستقل عمل کند

عباس رافعی کارگردان سینمای ایران تشکیل دبیرخانه دائمی برای ارتقای جشنواره فیلمنامه‌ نویسی رضــــوی را بسیار مهم ارزیابی و پیشنهاد کرد که آستان قدس رضوی در استفاده از خروجی جشنواره برای ساخت فیلم، مانند حوزه چاپ و نشر مستقل عمل کند.

وی در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی اظهار داشت: ما بارها عنوان کرده‌ایم که این جشنواره موضوعی باید دبیرخانه دائمی داشته باشد؛ چراکه ادامه کار به این شکل موجب می‌شود هیچ‌گونه قانون و ضوابطی برای عملکردها وجود نداشته باشد و برنامه‌ای هم برای طول سال تعریف نشود.

رافعی تصریح کرد: دبیرخانه دائمی می‌تواند طی مدت یکسال، نشست‌های تخصصی برگزار کند و به چاپ کتاب، ترجمه متون و انتشار مقالات تخصصی بیندیشد. فعالیت‌هایی از این دست می‌تواند در بخش جنبی و در ایام قبل و بعد از جشنواره ادامه پیدا کند، حتی می‌توان به برگزاری کارگاه‌ها و ادامه روند استعدادیابی برای نگارش فیلمنامه هم پرداخت.

کارگردان فیلم سینمایی «آزاد راه» ادامه داد: این دبیرخانه می‌تواند دوره‌های آموزشی و سخنرانی بگذارد و به تربیت نویسنده بپردازد؛ لذا می‌توان با قطعیت گفت که با این رویکرد می‌توانیم جشنواره ای قوی‌تر از نظر کیفیت آثار داشته باشیم. ضمن اینکه برگزاری دوره‌های «از ایده تا نمایش فیلم» این امکان را برای جشنواره فراهم می‌کند تا بر مراحل خلق فیلمنامه‌ها هم دقت لازم بعمل آید.

وی بر لزوم کمک نهادهای دیگر به «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» نیز تاکید کرد و افزود: در کنار برنامه‌های یادشده می‌توان از ظرفیت‌های آستان قدس رضوی و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد اهداف استفاده کرد؛ چراکه در نهایت همه از آن سود می‌برند. مرکز گسترش حتی می‌تواند با این نهادها قراردادی منعقد کند و بگوید نیاز نیست برای ساخت آثار متناسب به دنبال فیلمنامه‌نویس باشید، چون ما در دبیرخانه جشنواره بانکی را فراهم کرده‌ایم که می‌توانید از آن برای ساخت فیلم‌های مورد نظر استفاده کنید. نهادها هم باید در قرارداد خود تعهد کنند از فیلمنامه‌هایی که در جریان جشنواره برگزیده می‌شوند، حمایت کنند.

این هنرمند بر جذب سرمایه توسط دبیرخانه جشنواره اشاره کرده و افزود: مسئولان جشنواره فیلمنامه نویسی رضوی می‌توانند پس از تشکیل دبیرخانه دائمی، در پی‌ جذب سرمایه باشند. این جشنواره اگر بخواهد اندیشه و فرهنگ رضوی را در آثار خود جاری و ساری کند، نباید با نهادهایی که خود را متولی فیلمسازی می‌دانند شریک شود.

رافعی در پایان، نقش آستان قدس رضوی را در این مسیر بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: بخش فرهنگی آستان قدس قطعا باید همت بیشتری در این زمینه از خود نشان دهد؛ این نهاد می‌تواند همان طور که در زمینه چاپ و نشر مستقل عمل می‌کند، در زمینه ساخت آثار سینمایی هم مستقلاً وارد کار شود.

گفتنی است که آیین اختتامیه هشتمین دوره جشنواره فیلمنامه نویسی رضــــوی، عصر چهارشنبه هفته جاری (20 شهریورماه) در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار خواهد شد.

روابط عمومی جشنواره فیلمنامه نویسی رضــــوی

 


بازگشت