92/07/10

طباطبایی نژاد: فیلمسازان کوتاه نسبت به مباحث فرهنگی جامعه پیشرو هستند

عصر روز گذشته (سه شنبه 9 مهر)، مدیرعامل جدید «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» با اعضای هیات مدیره انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران، دیدار و تبادل نظر کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این دیدار که با حضور سیّدمحمدمهدی طباطبایی نژاد (مدیرعامل)، مجید برزگر، امیرشهاب رضویان، بیژن میرباقری، مریم فخیمی، سعید پوراسماعیلی، علی محمد قاسمی، شهرام مکری، مسعود امینی تیرانی، نیما عباسپور، محسن رمضان زاده، شهرام میراب اقدم، محمدرضا جهانپناه و شهنام صفاجو (مدیر روابط عمومی مرکز) برگزار شد، بحث های مختلفی پیرامون ارتقای کیفی فیلم کوتاه در زمینه آموزش، تولید، عرضه و نمایش بعمل آمد.

در ابتدای این جلسه، مجید برزگر طی سخنانی اظهار داشت: طی چند سال اخیر، نوعی افسردگی و تلخکامی بر جامعه فیلم کوتاه ایران حاکم شده بود که در ابعاد مختلف تولید و نمایش و... قابل لمس بود و در این دوره جدید می بایست شادابی و چابکی به فیلمسازان فیلم کوتاه بازگردد. یعنی شما باید همان هیجان اواخر دهه 70  را به فیلم کوتاه برگردانید.

بیژن میرباقری هم ضمن یادآوری روند تولید فیلم کوتاه حرفه ای که از سال های قبل در این مرکز ایجاد شده بود، عنوان کرد: باید مکانیسمی تعریف شود تا کیفیت فیلم کوتاه برگردد یا شکل جدیدی به خود بگیرد؛ راه آن نیز ایجاد زیرساخت های لازم، فعال کردن بازار داخلی فیلم کوتاه و عرضه آن در ویدئو رسانه است.

وی افزود: در زمینه تولید حرفه ای هم انتظار داریم و امیدواریم ساخت فیلم سینمایی اول و دوم به این مرکز بازگردد.

سعید پوراسماعیلی هم گفت: به نظر من مرکز باید سیستمی طراحی کند تا فیلمسازی کوتاه به شکلی درست و در فضای آزاد اتفاق بیفتد و در مرحله پس از تولید هم حامـــــی فیلم کوتاه باشد.

علی محمد قاسمی هم طی سخنانی عنوان کرد: این «مرکز» جایگاه کارگردان- تهیه کننده است، به این معنا که بحث استقلال فیلمساز باعث اشراف کامل وی بر فیلم و کاستن از هزینه ها و... می شود، مگر اینکه خود کارگردان تمایل به همکاری با یک تهیه کننده داشته باشد.

از جمله پیشنهاداتی که توسط اعضای حاضر در این نشست ابراز شد، بحث تاسیس صندوق فیلم کوتاه و تامین اعتبار آن برای حمایت از تولید فیلم کوتاه، با تایید اعضای هیات داوری انجمن فیلم کوتاه بود.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم در این جلسه اظهار داشت: موفق ترین فیلمسازان سینمای ایران آنهایی هستند که از مسیر فیلم کوتاه جلو آمدند و فراوانی فیلمساز حرفه ای موفق که در حوزه فیلم کوتاه هم کار کرده باشد، خیلی زیاد است. ما قصد داریم تا آینده سینمای ایران را بواسطه توانمندی کارگردانان فیلم کوتاه تامین کنیم، لذا به این جنس کار و این حرفه توجه ویژه خواهیم کرد.

وی افزود: خواسته اصلی ما این است که شما بگویید چه رویکردی مناسب ترین راه برای حمایت از فیلم کوتاه است؟ شما در جلسه بعدی، پیشنهادات اجرایی خود را برای برنامه ریزی و حمایت از جریان فیلم کوتاه حرفه ای به «مرکز» ارائه نمایید.

طباطبایی نژاد در پایان، پیرامون مسئله ممیزی در فیلم کوتاه هم گفت: فضای فرهنگی جامعه ما و خصوصاً درک بالای فیلمسازان، مدیران فرهنگی را از هرگونه نگرانی نسبت به وجوهی که غالباً تحت عنوان ممیزی از آن یاد می شود، بی نیاز می کند. خوشبختانه فیلمسازان ما نسبت به مباحث فرهنگی جامعه خود، حتی گاهی پیشروتر و آگاه تر از برخی گروه های دیگر هستند و درک درستی از مسائل اجتماعی و حدود و ثغور جامعه خود دارند. به نظر من، نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد.

 

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

 


بازگشت