89/05/19

شفیع آقا محمدیان: آثار رسیده به جشنواره سینما حقیقت امسال 22 درصد افزایش داشته است

بنابر این گزارش شفیع آقا محمدیان ضمن تبریک روز خبر نگار گفت: از دوستان خبرنگار که در این دوره با نگاه حساس خود ما را یاری کرده اند و در جهت انعکاس اخبار با ما همکاری داشته اند تشکر ویژه داشته و به علاوه به اعضای جدید هیات مدیره انجمن مستندسازان تبریک عرض می کنم و امیدوارم که تعاملات و همکاری با انجمن بیش از پیش برقرار باشد.

مدیر جشنواره درادامه گفت: با تاخیری چند روزه امسال به احتمال 99 درصد جشنواره سینما حقیقت در اصفهان برگزار خواهد شد و سعي براين است كه علاوه بر چندین سالن نیز در تهران و سایر استان ها به پخش فیلم ها اقدام کنند تا دوستانی که به هر دلیل امکان سفر به اصفهان را ندارند بتوانند از فضای جشنواره استفاده کرده و به تماشای آثار مستند بنشینند.

او هم چنین افزود: تا کنون حدود 700 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده که این آمار نشان دهنده افزایش 22 درصدی حجم آثار نسبت به سال های گذشته است. در بخش بين‌الملل نيز 200 اثر از 40 كشور دريافت كرده‌ايم و طبق آمار نزديك به 200 اثر دیگر در روزهای آتی به دست ما خواهد رسيد.

 

«حسین خورشيدي» معاونت اجرایی جشنواره نیز در ادامه گفت: : همانطور كه مدير جشنواره اعلام کردند، ميزان استقبال فيلمسازان امسال نسبت به سال های گذشته افزایش 22 درصدی داشته و به طور کلی حدود 450 فیلمساز در جشنواره شرکت می کنند که این مسئله نشان از فضای فعالیت و کار در عرصه فیلمسازی مستند است.  البته تاکنون بيش‌ از 700 اثر در بخش ملي به جشنواره رسیده است که در آن ها تنوع موضوعی دیده می شود و به طور کلی از گونه‌هاي مختلف مستند استقبال شده است.

او افزود: منتها بايد توجه داشت كه سينماي مستند در حيطه مسائل اجتماعی خلاصه نمی شود و نگاه آينده مركز در جهت تقويت گونه‌هاي مختلف مستند است و باید به موضوعاتی که تاکنون مغفول مانده اند، توجه شود.

او درادامه درباره آثار ارسال شده به جشنواره افزود: حدود 120 اثر بلند به دست ما رسیده و احتمالا این آمار به 150 اثر دیگر افزایش خواهد داشت.

او افزود: به علاوه اثر 360 اثر در زمينه كارهاي كوتاه زير 30 دقيقه و 250 اثر در بخش كارهاي نيمه‌بلند در جشنواره حضور دارند.

در ادامه خبرنگاران به بیان سوالات خود پرداختند.

آقا محمدیان در پاسخ به این سوال که چرا اصفهان را برای برگزاری جشنواره «سینما حقیقت» انتخاب کرده اید، گفت:

بدلایل مختلف اصفهان مناسب‌ترين محل برگزاري جشنواره در كشور است. اولا اینکه خود استانداري اصفهان علاقه‌زيادي براي برگزاري جشنواره در آن استان نشان داده به علاوه  در سياست‌هاي كلي كه ما در عرصه فرهنگي بحث تمركز زدايي و عدالت محوری مهم بوده و از این جهت جشنواره را به استانی غیر از تهران انتقال دادیم.

او افزود: با همه این احوالات احتمال یک درصدی نرفتن جشنواره به اصفهان را خيلي جدي نمي‌دانيم. چرا که توجه ویژه ما بر مکان نیست بلکه بر کیفیت برگزاری جشنواره است. ما يك سري مسائلي را براي اجرا در نظر گرفته‌ايم كه در برخي موارد احساس مي‌كنيم شايدبرای اجرای آن مسائل در اصفهان دچار مشكل شويم و نگذاریم كه از فاكتورهاي استاندارد جشنواره پايين نیامده و به دنبال اين هستيم كه مشكلات را بر طرف كنيم و ما طوري عمل كرديم كه اگر در دقيقه 90 اعلام شد كه جشنواره در اصفهان برگزار نخواهد شد جشنواره را در تهران برگزار خواهيم كرد .

 

او همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه علت تعدد بخش های جشنواره چیست، گفت: در مورد تعدد بخش‌هاي جشنواره باید بگویم که  من این مسئله را مشكل‌ساز نمي‌دانم و در جشنواره های كشورهاي ديگر هم تعدد موضوعات وجود دارد  چرا كه گستره كار مستند این تعدد در ایجاب می کند. به طور مثال در جشنواره پيامی به بشریت  حداقل 10 بخش وجود داشت.

«حسین خورشیدی» نیز درباره این سوال افزود: در سال‌هاي گذشته نگاه موضوعی به جشنواره وجود نداشت و فیلمسازان  آثار خود را در بخش نگاه آزاد شرکت می دادند. امسال نیز ما بخش آزاد جشنواره را حفظ کرده ایم و علاوه بر آن بخش ها و موضوعات دیگر را نیز در نظر گرفته ایم. این طور نیست که اگر اثری در حیطه آن موضوعات نباشد توسط ما حذف شود. تقسیم بندی موضوعات راهی بود تا ما متوجه کمبود آثار مستند در حیطه های خاصی شده و این مسئله را آسیب شناسی کنیم.

او در ادامه افزود: مثلا در حجم آثار ارسال شده به بخش علمی و فناوری و مفاخر و مشاهیر بسیار کم بود که این مسئله ما را به توجه بیشتر به فیلمسازی دراین عرصه ها راهنمایی می کند.

«شفیع آقا محمدیان» همچنین در ادامه درباره همکاری مرکز گسترش با شبکه مستند گفت: در مورد شبکه مستند باید بگویم که مرکز از شبکه گلایه دارد چرا که تا کنون با ما هیچ تماسی گرفته نشده اما از شبکه های دیگری چون شبکه دو و شبکه 4 سیما تماس هایی داشته ایم و به زودی بخشی از محصولات مرکز از این شبکه های تلویزیونی پخش خواهد شد. با این حال ما از فرصت استفاده کرده و در همین جا آمادگی مرکز با شبکه مستند را اعلام می کنیم.

 

مديرعامل مركز گسترش سينماي مستند و تجربي در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر با شبكه دو سيما تفاهمنامه‌اي نوشته‌ايم و انشاء‌الله بعد از ماه رمضان كار توليد آغاز خواهد شد و در مورد كارهاي كوتاه هم با شبكه چهار سيما، يك سري توافقات ضمني انجام شده كه در مرحله اول 26 قسمت فيلم توليد و پخش خواهد شد.وي در رابطه با ساخت مستندهاي سياسي افزود: ما همچنان مُصر هستيم مستندهاي سياسي ساخته شود و از ساخت اين فيلم‌ها حمايت مي‌كنيم اما متأسفانه پيشنهاداتي كه به ما مي‌شود كمتر از انتظارات ماست. ما الان چند كار در اين زمينه در دست داريم ولي راضي‌كننده نيست.                                                                                                                   

«حسين خورشيدي» معاون فرهنگي مركز گسترش سينماي مستند و تجربي در اين رابطه گفت: توليد كارهاي سياسي را دير شروع كرده‌ايم و اين فيلم‌ها به اين دوره از جشنواره نمي‌رسند. در اين دوره از جشنواره فعلا حدود 20 اثر مستند سياسي وجود دارد كه براي امسال ما رقمي قابل قبول است.
وي در پاسخ به سؤالي مبني بر زمان پاسخ دادن مركز گسترش به طرح‌هاي فيلمسازان، گفت: دليل طولاني شدن اين زمان تعداد زياد طرح‌‌هاست. زمان يك ماه تا 45 روز براي ما به‌روز شدن در اين زمينه است. در 3 ماهه اول سال حدود 550 طرح به ما رسيد كه از اين ميزان تاكنون 350 طرح بررسي شده است.                                                                                                                        

شفيع آقامحمديان در ادامه نشست گفت: دوستان علاقه‌مند در استان‌ها مي‌توانند طرح‌هاي‌شان را به 8 منطقه فرهنگي و اداره‌هاي ارشاد استان‌ها تحويل دهند و پس از بررسي‌هاي اوليه اين طرح‌ها براي ما ارسال مي‌شود.

 وي در ادامه در رابطه با شوراي بررسي آثار كوتاه و مستند براي ارسال به جشنواره‌هاي جهاني، اظهار داشت: ما الان فيلم «مهماني زير آب» را داشتيم كه كانديداي بهترين فيلم در يكي از جشنواره‌ها هم شد. يك سري از فيلم‌هاي ارسالي به جشنواره‌هاي خارجي براي قبل از تشكيل شوراي بررسي آثار كوتاه و مستند براي ارسال به جشنواره‌هاي جهاني است كه از دست ما خارج است.
«حسين خورشيدي» در پاسخ به اين سؤال كه در ميان مستندسازان چه چهره‌هاي شاخصي وجود دارد، گفت: در زمان كوتاه جلسه نمي‌توان تمام اسامي را خواند و البته نبايد هم اسامي در اين جلسه اعلام شود، چراكه ممكن است نام فردي خوانده نشود ولي از افراد شاخص مي‌توان به ارد عطارپور، فرهاد ورهرام، عليرضا قاسم‌خان، احمد ميراحسان، منوچهر مشيري، اميد بنكدار، رهبر قنبري، لقمان خالدي، حسن نقاشي، محمود رحماني، مهرداد زاهديان، نرگس آبيار و مهناز ركني اشاره كرد.
آقامحمديان در ادامه نشست اظهار داشت: ما امسال براي اولين بار حداقل براي فيلم‌هاي بخش مسابقه، گفت‌وگو و ميزگرد برگزار مي‌كنيم. در كنار اين امر ورك‌شاپ‌هايي هم برپا خواهد شد.
وي در ادامه با بيان اين كه مشاركت مركز گسترش سينماي مستند و تجربي در توليدات از 30 درصد تا 80 درصد خواهد بود، بيان داشت: اداره نظارت و ارزشيابي‌ به فيلمنامه‌هايي كه در سياست‌هايش مي‌گنجد پروانه ساخت مي‌دهد ولي ما براي ساخت، بحث بودجه را هم مد نظر داريم و در اين زمينه اهم و في‌الاهم مي‌كنيم. الان مركز گسترش در شوراي پروانه ساخت نماينده دارد و اين امر، كار ما را راحت‌تر كرده است. ما الان بعضي از فيلم‌ها را مي‌توانيم با مصوب كردن به فارابي معرفي كنيم تا دوستان بتوانند وام بگيرند.

 همچنين بعضي از تهيه‌كننده‌‌هاي فيلم اولي اعلام مي‌كنند كه ما نياز به حمايت مركز گسترش و فارابي نداريم و مي‌خواهيم به صورت خصوصي فيلم بسازيم.

 وي در پايان با اشاره به سايت جديد «سينما تجربي» گفت: مديريت اين سايت با سعيد الهي و سردبيري آن با منوچهر اكبرلو است.

 


بازگشت