92/08/08

داروغه زاده: فیلمسازان با نظرات شهید آوینی آشنا شوند

ابراهیم داروغه زاده عضو هیات انتخاب بخش «مسابقه» چهارمین دوره جایزه بزرگ شهید آوینی می گوید: لازم است که فیلمسازان با نظرات شهید آوینی آشنا بشوند. به اعتقاد ایشان، فیلمسازان باید به چگونگی استفاده از ابزار سینما مسلط باشند تا بتوانند از آن در بیان مفاهیم بلند انقلاب اسلامی استفاده کنند.

وی در گفت و گو با ستاد خبری جایزه بزرگ شهید آوینی تصریح کرد: فیلم هایی که مورد بازبینی هیات انتخاب قرار گرفت، به لحاظ مضمون و محتوا قابل قبول ولی به لحاظ تکنیک و فرم دارای نقاط ضعفی بودند. البته کاستی هایی که در فرم و ساختار وجود دارد، ناشی از عدم امکانات و کمبود بودجه است. ضمن اینکه در میان فیلم ها، پروژه هایی هم بود که اگر با حمایت مالی بهتری ساخته می شدند، می توانستند به درجه کیفی مطلوبی برسد.

داروغه زاده افزود: امروزه اگر فیلمی همسو با نگاه شهید آوینی تولید نمی شود، این به دو دلیل است: نخست اینکه فیلمسازان از حمایت مادی لازم برخوردار نیستند که بتوانند پروژه خود را تکمیل کنند و دوم آنکه بسیاری از فیلمسازان آشنایی لازم را با نقطه نظرات شهید آوینی ندارند؛ آنها فقط به خواندن مقاله اکتفا می کنند. به اعتقاد من اگر افرادی که تجربه همکاری با شهید آوینی را داشتند، جلساتی را در قالب ورک شاپ برگزار می کردند، قطعا فیلمسازان هم با دانش بیشتری روی دیدگاه وی تمرکز می کردند. پس برگزاری این رویداد به خودی خود نمی تواند تمامی اهداف مورد نظر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی را پوشش دهد، اما حداقل این امکان به وجود می آید که فیلم های تولید شده مورد نقد و ارزیابی قرار گیرد.

وی افزود: شهید آوینی معتقد بود اگر کسی بر اساس فطرت الهی و ارزش های انسانی فیلمی بسازد، آن زمان می تواند اکثریت قابل توجهی از مردم را مخاطب فیلم خود بداند، اما در حال حاضر اکثریت مردم مخاطب سینما نیستند، زیرا فیلم ها برای آنها ساخته نمی شود.

گفتنی است: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهارمین دوره اهدای جایزه بزرگ شهید آوینی را با رویکرد پاسداشت مقام شامخ سیّد شهیدان اهل قلم، عصر دوازدهم آبان ماه ۱۳۹۲ در تالار وحدت برگزار خواهد کرد.

ستاد خبری جایزه بزرگ شهید آوینی

 

 


بازگشت