92/09/03

عبدالوهاب: فیلمسازی مستند در حال همگانی شدن است

محسن عبدالوهاب اعتقاد دارد که مستندسازی مثل یک آموزش همگانی شده است و عموم علاقمندان سینما به راحتی می­توانند با در دست داشتن یک دوربین، فیلم­شان را بسازند.

وی در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت، در دسترس بودن دوربین­های دیجیتال را یکی از عوامل سهولت تولید آثار مستند دانست و افزود: فیلمسازی مستند در حال همگانی شدن است و به نظر می­رسد این دو عامل یعنی در دسترس بودن امکانات فیلمسازی و رایج شدن تولید فیلم مستند، باعث بالا رفتن میزان تولید این آثار در کشور شده است.

کارگردان مستند «همسران حاج عباس» که با این فیلم، برنده جایزه جشنواره معتبر ایدفا شده است، در ارتباط با کیفیت فعلی سینمای مستند ایران هم گفت: تولید آثار مستند غیرحرفه­ای باعث نمی­شود کیفیت سینمای مستند پایین بیاید؛ همانطور که اگر کسی نوازندۀ خوبی نباشد به طور کلی لطمه­ای به موسیقی کشورش وارد نمی آورد؛ اتفاقاً وقتی شرایط برای مستندسازی فراهم باشد، بستر مناسبی برای رشد این سینما ایجاد می­شود که تبلور آن را می توان در جشنواره مستند سینماحقیقت شاهد بود.

وی در پایان، دغدغۀ اصلی مستندسازان را درخصوص نمایش آثارشان اعلام و اظهار امیدواری کرد تا امکان نمایش این آثار و فرهنگ تماشای فیلم مستند هم مثل روند تولید آن افزایش یابد.

گفتنی است: هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت با شعار «حقیقت بهترین راهنماست»، طی روزهای 19 تا 26 آذرماه 1392 در شهر تهران برگزار خواهد شد.

ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت

 

 


بازگشت