92/09/06

چاووش: تأثیر جشنواره سینماحقیقت بیشتر از تأسیس شبکه مستند بوده است

وحید چاووش مستندساز سینمای ایران معتقد است که تاثیرگذاری جشنواره بین المللی سینماحقیقت در معرفی و نمایش فیلم های مستند، به مراتب بیشتر از تاسیس شبکه مستند بوده است.

به گزارش ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت، وی که با فیلم مستند بلند «شما چه کسی هستید؟» در بخش دینی- آیینی جشنواره سینماحقیقت حضور دارد، ضمن اظهار این مطلب، افزود: به اعتقاد من، تا نگاه متولیان سینمای مستند تغییر نکند، تحولی هم در وضعیت سینمای مستند ایجاد نمی­شود؛ چنانچه تأسیس شبکۀ مستند هم تغییری در این سینما ایجاد نکرد. در هر جای دنیا، اگر چنین شبکه­ای تأسیس شود، در زندگی حرفه­ای مستندسازان بی شک تأثیر زیادی خواهد گذاشت، اما این اتفاق در سینمای مستند ایران رخ نداد.

این مستندساز تأکید کرد: معتقدم تأثیرگذاری جشنواره سینماحقیقت در طول هفت دوره برگزاری آن، به مراتب بیشتر از تأسیس شبکۀ مستند بوده است. قطعاً متولیان جشنواره سینماحقیقت، سینمای مستند را به خوبی می­شناسند، اما آثار مستند بیشتر نیاز به دیده شدن در تلویزیون دارند.

چاووش در پایان گفت: با وجود دوربین­های دیجیتال شرایط مستندسازی هم آسان­تر شده است؛ اما حجم بالای تولید آثار مستند به این معنی نیست که در طول این سال­ها، مستندساران خوب و حرفه­ای تربیت­ کرده­ایم یا سیاست­گذاری درستی در این زمینه صورت گرفته است؛ بلکه چنین اتفاقی به دلیل خلاقیت و استعداد خودِ مستندسازان بوده است. من معتقدم که کیفیت آثار مستند در سال­های اخیر، خیلی بهتر شده است که این را در جشنواره سینماحقیقت هم شاهد خواهیم بود، اما این تنها به خاطر ذوق و علاقۀ همکارانِ مستندساز من بوده است و نه عوامل دیگر!

گفتنی است: هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت با شعار «حقیقت بهترین راهنماست»، طی روزهای 19 تا 26 آذرماه 1392 در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد شد.

ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت

 


بازگشت