92/09/09

پرتره استاد محمدرضا اصلانــــی بر پرده سینماحقیقت

پرتره فیلمساز که مستندی درباره استاد محمدرضا اصلانی است، در هفتمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت روی پرده می رود.

به گزارش ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت، این فیلم مستند 45 دقیقه ای به کارگردانی لیلا خلیل زاده، درباره زندگی و آثار محمدرضا اصلانی؛ نفاش، شاعر، پژوهشگر، نویسنده، مستندساز و کارگردان سینمای ایران است.

وی متولد سال 1322 در شهر رشت و فارغ التحصیل رشته نقاشی از دانشکده هنرهای تزیینی است. اصلانی فعالیت حرفه ای خود در عرصه سینما را از سال 1346 و با ساخت فیلم مستند تحسین شده «جام حسنلو» آغاز کرد و سپس آثاری نظیر بد بده، با اجازه، چنین کنند حکایت، تاری خانه، فهرج، مش اسماعیل، ابوریحان بیرونی، میراث، شیشه، کودک و استثمار، چیغ، دل جهان، خاطرات یک هفتاد و پنج ساله و دست های هگمتانه را جلوی دوربین برد. ضمن اینکه در سال های 1355 و 1386 هم به کارگردانی دو فیلم سینمایی متفاوت «شطرنج باد» و «آتش سبز» پرداخت. ساخت سریال های تلویزیونی سمک عیار، غبار نور، منطق الطیر و نگارش فیلمنامه های خط، سوزن بان، سوی شهر خاموش، تنگنا، مرثیه، صبح روز چهارم، باغ سنگی و مولانای بزرگ هم از دیگر فعالیت های هنری ایشان است. آخرین اثر وی هم فیلم مستند بلند «تهران، هنر مفهومی» است که تهران را در بازتاب شیشه ها و آینه ها، به واقعیت مجازی رسانده است و کتاب تئوریک او در باب سینمای مستند نیز در دست چاپ است.

هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت با شعار «حقیقت بهترین راهنماست»، طی روزهای 19 تا 26 آذرماه 1392 در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد شد.                                                          

                                                                                             ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت

 


بازگشت