92/09/09

حسن نقاشی: باید با شور و نشاط در جشنواره سینماحقیقت حاضر شویم

حسن نقاشی اعتقاد دارد که اگر مستندسازان انگیزه ای برای ادامه کار جشنواره سینماحقیقت دارند، باید امسال با شور و نشاط کامل در این جشنواره حضور پیدا کنند.

وی که با مستند «شاهجهان» در بخش مسابقه مستند «تاریخی» هفتمین دوره جشنواره سینماحقیقت حضور دارد، پیرامون موضوع این مستند گفت: این فیلم به نقش پرویز شاهجهان، تاجر پارسی در قیام مشروطه‏خواهی ایران می پردازد. پرویز شاهجهان در دوران محمدعلی شاه، تجارت خانه ای تحت عنوان «تجارتخانه جهانیان» راه اندازی می‏کند که این تجارتخانه مقدمه ای بر شکل گیری بانک ملی ایران بوده است.

وی افزود: شاهجهان در یزد تصمیمات زیادی از جمله تاسیس بانک ایرانی، تاسیس تجارتخانه ای که جز شش تجارت خانه برتر ایران بود و شعبه هایی از همین تجارتخانه را در خارج از ایران تاسیس کرد، ضمن اینکه تلاش وی در جنبش مشروطه مبنی بر حمایت از مشروطه خواهان بسیار پررنگ بود.

نقاشی درخصوص برپایی جشنواره سینماحقیقت نیز گفت: اساسا این تفکر که به جشنواره، به عنوان یک منبع درآمدزا نگاه کنیم اشتباه است و برای تغییر این نگرش، سیاست گذاری های تولیدی و مدیریتی لازم است. زمانی که فیلمساز در زمینه تولید رفاه داشته باشد و یک پروژه دغدغه مالی او را کاهش دهد، طبعا به جشنواره به شکل یک رقابت سالم نگاه می کند.

وی ادامه داد: خاطرات خوبی از دوره اول و دوم جشنواره سینماحقیقت، از شکل حرفه ای برگزاری آن، نحوه استقبال مخاطبان، حضور میهمانان خارجی، نوع قضاوت هایی که انجام شد و... در ذهن فیلمسازان باقی مانده است. حال که هفتمین دوره در حال برگزاری است اگر واقعا انگیزه ای برای ادامه کار جشنواره سینماحقیقت داریم، باید با شور و نشاط کامل در این جشنواره حضور پیدا کنیم.

هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت با شعار «حقیقت بهترین راهنماست»، طی روزهای 19 تا 26 آذرماه 1392 در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد شد.                                                          

                                                                                             ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت

 

 


بازگشت