92/09/19

محمد آفریده: سینمای مستند، سینمای انسان های آگاه و صبور است

محمد آفریده یکی از داوران جشنواره بین المللی سینماحقیقت و تهیه کننده سینما اعتقاد دارد که سینمای مستند، سینمای انسان های آگاه و صبور است که غم و درد بشری را بازگو می کند و با کسی هم تعارف ندارد.

وی در گفتگو با ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت تصریح کرد: انسان به میزان معرفتی که در این عالم پیدا می کند، مسئول است و خداوند عالم نیز انسان را به میزان همین مسئولیتش در ترازوی عمل می آزماید. این معرفت همان حقیقتی است که گوهر یگانه آفرینش نام گرفته است. حقیقت هم برای خیلی ها که قصد دارند آن را کتمان کنند تلخ و برای خیلی ها که می خواهند آن را آشکار کنند شیرین است. سینماحقیقت هم می تواند با تلاش و ریاضت فیلمساز و صبوری مخاطبان، گوشه ای از حقیقت را در آینه تصویر خود به نمایش بگذارد.

آفریده افزود: این سینما برای آدم های کم حوصله نیست؛ این سینما، سینمای انسان های صبور و آگاه است. این سینما غم، درد و رنج بشری را بازگو می کند و با کسی تعارف ندارد. این سینما همچون امر به معروف و نهی از منکر می تواند احیاگر جامعه باشد. این سینما انسان را به فکر وامی دارد، آگاهی بخش است، تذکر می دهد، متنبه می کند و انسان غافل را به حقایق فراموش شده عالم متذکر می شود.

مدیر سه دوره جشنواره سینماحقیقت به ذکر بیاناتی از حضرت علی (ع) پرداخت و گفت: «با فراوانی حقیقت، شکیبایی فراوان می گردد». جذابیت سینمای مستند در موضوعی است که فیلمساز در کشف و شهود خود به آن می رسد. سینمای مستند حقایقی را بازگو می کند و اصلا نباید آن را در مقایسه با سینمای داستانی قرار دهیم، زیرا جنس این سینما از سینمای داستانی متفاوت است. به عقیده من هر چه قدر این سینما بی پیرایه تر، اصیل تر و ناب تر باشد، جذاب تر خواهد بود.

آفریده در پایان افزود: فیلمساز سینمای مستند باید اهل تلاش و ریاضت باشد، او باید ناز واقعیت را بکشد تا به حقایق موضوع پی ببرد. در این صورت فیلمش به یک فیلم ناب و تاثیر گذار تبدیل می شود.

گفتنی است: هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت تا روز 26 آذرماه 1392 در سینما فلسطین و سینما سپیده برپا خواهد بود.

 

ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت

 


بازگشت