92/09/19

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره سینماحقیقت اعتبار و اعتلاي سينماي مستند در رسيدن به جوهر حقيقت تجلي مي‌يابد

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به هفتمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت اظهار داشت: سينماي مستند به اعتبار وجه‌تسميه خود، آيينه‌دار واقعيت است؛ اما اعتبار و اعتلاي آن در رسيدن به جوهر حقيقت تجلي مي‌يابد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت، متن کامل پیام جناب آقای علـــــی جنتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جست‌وجوي انسان در پي حقيقت، جست‌وجويي به بلنداي تاريخ آدمي است. نزول وحی و ظهور پيامبران الهي، چراغي است تا اين جست‌وجو را به حقيقت متصل كند و كژراهه‌ و بيراهه‌ را از صراط مستقيم باز شناساند.

سينماي مستند پرسش‌گر است و پرسش در شكل متعهدانه خود، آستانه يافتن حقيقت است. رسيدن به كيمیاي حقيقت، جز به جست‌وجوي مستمر ميان شن‌ريزه‌هاي واقعيت ممكن نيست. واقعيت و حقيقت اگر چه به ظاهر مجاورند ليكن حركت از واقعيت به سوي حقيقت، جوهر آرزو و آرمان اهل ايمان است.

سينماي مستند به اعتبار وجه‌تسميه خود، آيينه‌دار واقعيت است؛ اما اعتبار و اعتلاي آن در رسيدن به جوهر حقيقت تجلي مي‌يابد. اين نگاه جستجوگر در بيان تلخي‌ها و ناكامي‌ها و نمايش سياهي‌ها نيز به جست‌وجوي روشناي حقيقت مي‌كوشد. مستنــدساز متعهد در ميان خرده زغال‌هاي واقعيت، الماس حقيقت را جست‌و‌جو مي‌كند و پيوند سينماي مستند با حقيقت‌جويي و حق‌گرايي، لباسي ممتاز و متمايز را براندام اين گونه‌ي سينمايي پوشانيده است.

آفرينش هنري با اتكاء به تاريخ و مواريث فرهنگي و بهره‌مندي از دستاوردهاي معاصر بشري، يكي از مهمترين عناصر حفظ هويت ملي جوامع است. رويكردي كه در جهان امروز سهم عمده‌يي از آن را سينماي مستند برعهده دارد.

پيشينه‌ي غني و شكوهمند فرهنگ ايراني- اسلامي و اعتنا به اين يگانگي فرهنگي، مي‌تواند تكيه‌گاهي محکم براي سينماي مستند ايران باشد. مستندساز ايراني در جهان گريزان و شتابناك امروز با تكيه بر اين هويت استوار، عطر و طعمي ديگرگونه را به آثار سينماي مستند ايران داده است.

هفتميــن دوره جشنواره بين‌المللي فيلـــم مستند ايـــران «سينما حقيقت» بـــــه فـرمايش اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام مزين است كه «حقيقت بهترين راهنما است». به اين كلام مقدس تبرك مي‌جويم و با اميد به راهي روشن و هموار، از خداوند متعال براي همه هنرمندان، مستندسازان و دست‌اندركاران اين رويداد ارزشمند توفيق، شادكامي و بهروزي مسألت دارم.                                                                        

                                                                                               علي جنتي

                                                                                    وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي

 

 گفتنی است: هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت تا روز 26 آذرماه 1392 در سینما فلسطین و سینما سپیده برپا خواهد بود.

 

ستاد خبری جشنواره بین المللی سینماحقیقت


بازگشت