92/09/30

طباطبایی نژاد: آبادان قصیده بلند ایثار مردم ایران است

مدیر جشنواره بین المللی سینماحقیقت در آیین اختتامیه این رویداد در شهر آبادان گفت: آبادان قصیده بلند ایثار مردم ایران است

مراسم اختتامیه جشنواره سینماحقیقت در آبادان، عصر پنجشنبه (28 آذرماه) در سینما نفت آبادان برگزار شد و سیدمحمد مهدی طباطبایی نژاد در سخنانی اظهار داشت: به آبادان قهرمان سلام می‌کنم و خدا را شاکر هستم که کاروان هفتمین جشنواره سینماحقیقت به منزل آخر حقیقت رسید.

وی افزود: امروز وقتی به همراه استاد ارجمند آقای داریوش ارجمند به گلزار شهدای آبادان رفته بودیم و ایشان شاخه‌های گل را بر روی مزار قرار می‌داد و همزمان تعظیم می‌کرد، با خودم گفتم چه حقیقتی رساتر از اینکه به شهدا احترام کنیم.

طباطبایی‌نژاد ادامه داد: امروز اگر به کشورمان می‌بالیم، در سایه‌سار هنر بشکوه شهیدان است؛ آبادان فقط یک شهر نیست، قصیده بلند شکوه و ایثار مردم ایران است.

مدیر جشنواره سینماحقیقت در ادامه، با ارائه آماری از این جشنواره تصریح کرد: جشنواره سینماحقیقت امسال هفتمین دوره خود را برگزار کرد و طی یک هفته برگزاری خود در تهران، بیش از 260 فیلم به نمایش درآمد که بخش‌هایی نظیر مرور آثار سینمای هند، مرور حوزه تمدنی ایران، مرور آثار جشنواره شفیلد انگلستان، نمایش پنج فیلم تحسین شده سال‌های 2012 و 2013 و البته مرور آثار 20 فیلمساز خوزستان که موضوع اغلب این آثار دفاع مقدس بود و در راس همه آنها تکریم فیلمسازان و اساتید جنوب، از جمله برنامه‌های جشنواره بود.

طباطبایی‌نژاد در پایان گفت: آقای ناصر تقوایی در حوزه فرهنگ و هنر ما بزرگ است و خیلی خوشحالیم که ما توانستیم این بزرگ را تکریم کنیم.

در ادامه این مراسم هم نعمت‌زاده معاون فرهنگی و گردشگری منطقه آزاد اروند دقایقی برای حاضران در سالن به صحبت پرداخت و سپس با حضور طباطبایی‌نژاد، زمانی، ایلخواه‌زاده و کنانی، از سردار عبدالله نورانی جانباز و از فرماندهان سال‌های دفاع مقدس تقدیر به عمل آمد.

همچنین هیات داوران جشنواره سینماحقیقت در آبادان، از داریوش ارجمند تقدیر ویژه کردند که این هنرمند با حضور روی صحنه اظهار داشت: سلام می‌کنم به مردم غیرتمند، شجاع و مقاوم آبادان؛ خوشحالم که برای چهارمین ‌بار به این شهر می‌آیم. من سینما را با یک شخصیت از همین شهر شروع کردم: ناخدا خورشید! ناخدای یک دستی که مخلوق استاد تقوایی بود و در طول مدتی که در این شهر کار می‌کردم، با خیلی چیزها آشنا شدم؛ بیش از همه با خود استاد تقوایی، هنرمندی که از بزرگترین تظاهرات مذهبی تشیع که همان عزاداری عاشورا است فیلم با ارزش اربعین را ساخته است. فیلم‌های دیگر او مثل باد جن هم ارزشمند هستند و در واقع تقوایی چکیده فرهنگ جنوب است.

این بازیگر سینما در پایان گفت: آنچه بعد از ناخدا خورشید در سینما به دست آوردم، محصول انتخاب آقای تقوایی بود. به اعتقاد من اسطوره واقعی سینمای ایران ناصر تقوایی است.  


بازگشت