92/09/30

تقوایی: بهترین یادگاری ام برای آبادان، مجموعه عکس هایم است

ناصر تقوایی در آیین نکوداشت خود در زادگاهش آبادان گفت: بهترین یادگاری من برای شهرم آبادان، مجموعه عکس هایم از دیوار پالایشگاه آبادان پس از آغاز جنگ و نخل های سوخته است.

وی که در مراسم اختتامیه جشنواره سینماحقیقت در سینما نفت آبادان حضور یافته بود، با دعوت داریوش ارجمند و همراهی فرماندار شهر آبادانروی صحنه حاضر شد و طی سخنانی گفت: سال‌ها پیش در فاصله کوتاهی پس از جنگ راهی پیدا شد تا به مناطق جنگی سفر شود و من هم از این فرصت استفاده کردم و به زادگاهم برگشتم، اما مواجهه با حجم ویرانی پدیده حیرت‌آوری بود که در اثر یک جنگ مدرن به وجود آمده بود.

وی افزود: در آن ایام که کوچه‌پس‌کوچه‌های آبادان قدم می‌زدم و یاد بسیاری از دوستانم در دبیرستان می‌افتادم که شهید شده بودند، مطابق حرفه‌ام باید این تصاویر در ذهنم یک بازتابی می‌داشت و بین همه چیزهایی که دیدم، دیوار پالایشگاه آبادان برای من از همه‌چیز عجیب‌تر بود، چراکه از روز اولی که ما چشم‌مان را در آبادان باز کردیم این دیوار محافظ پالایشگاه وجود داشت اما من آن روز به واسطه تخریب دیوار داخل تمام پالایشگاه را می‌دیدم و شاید در هر متر مربع آن هزاران گلوله خورده بود و از همان موقع تصمیم گرفتم کاری با این دیوار انجام دهم تا به نوعی خاطره جنگ و شهدای ما حفظ شود و چون مطابق همیشه دوربین همراهم بود شروع به عکاسی کردم.

تقوایی با اشاره به اینکه این دیوار و حفظ آن می‌توانست بزرگترین یادگاری دوران جنگ تحمیلی باشد گفت: معمولاً در حوادث بزرگ هر ملتی چیزهایی را به یادگار نگه می‌دارند و شاید همین دیوار تخریب شده پالایشگاه آبادان می‌توانست بهترین یادگار ما از جنگ باشد، اما نمی‌دانم چرا این دیوار تخریب شد و به جای آن دیواری دیگر ساختند، اما من در این دیوار چیزی را دیدم که هیچ اروپایی و آلمانی در دیوار برلین هم ندیده بود.

این فیلمساز پیشکسوت تصریح کرد: برای ما این دیوار تخریب شده که من از آن عکاسی کردم در کنار نخلستان‌های سوخته، بزرگترین یادمان مان بود و من همه این عکس‌ها را در یک مجموعه آماده کردم که دلم می‌خواهد مجموعه آن را به موزه آبادان اهدا کنم و این شاید بهترین یادبودی باشد که از من برای شهرم به جای می‌ماند.

تقوایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: من برای دعوتنامه نمایشگاه عکسم در جملاتی نوشته بودم: من ایران را دوست دارم چون کشور من است خوزستان را دوست دارم چون سرزمین من است ولی عاشق آبادان هستم برای اینکه زادگاه من است... او در حال پایان دادن به صحبت هایش بود که ناگهان مجری برنامه سخنان او را قطع کرد و مراسم را به پایان برد!

 

 


بازگشت