بنام خدا 
 

«مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» وابسته به معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، متولي حمايت و مشاركت در توليد فيلم‌هاي سينمايي اول، فيلم‌هاي مستند بلند، نيمه بلند و كوتاه، فيلم‌هاي كوتاه داستاني و تجربي حرفه‌اي و فيلم‌هاي انيميشن بلند و كوتاه است تا با هنرمندي جوانان خلاق، متعهد و باتجربه كشور و تلاش در عرصه نمايش و عرضه داخلي و بين‌المللي آثار ارزشمند فرهنگي، افق روشني را براي سينماي پرافتخار و جهاني «ايران اسلامي» ترسيم نمايد.

از سويي، برپايي كارگاه‌هاي آموزش تخصصي، انتشار كتاب‌هاي موضوعي، برگزاري جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، جشنواره فيلم رضوي، دو‌سالانه‌ي جايزه بزرگ شهيد آويني، همايش تصوير عاشورا، همايش ملي انيميشن ايران و ... از ديگر فعاليت‌هاي اين «مركز» در عرصه‌ي تعميم و گسترش فرهنگ و هنر ناب ايراني در كشور مي‌باشد.

معاونت فرهنگي و توليد

انتشار فراخوان توليد و مشاركت در توليد فيلم‌هاي سينمايي اول، مستند، كوتاه داستاني و انيميشن، جمع‌آوري و طبقه‌بندي طرح‌ها و فيلمنامه‌هاي ارسالي و بررسي كارشناسي آنها در جلسات هفتگي چهار شوراي تخصصي (كه متشكل از كارشناسان مركز و فيلمسازان و تهيه‌كنندگان و فرهيختگان نام‌آشناي مشاور مجموعه در چهار حوزه مورد بحث؛ سينمايي، مستند، داستاني، انيميشن، مي‌باشد)، سرمايه‌گذاري روي طرح‌ها و فيلمنامه‌هاي تصويبي و مديريت توليد پروژه‌ها، از پيش‌توليد تا آخرين مراحل فني توليد، پيش‌بيني چگونگي حضور آثار مختلف توليدي مركز در جشنواره‌هاي مختلف و ... از جمله مأموريت‌هاي اصلي معاونت فرهنگي و توليد مركز مي‌باشد.

معاونت آموزش و پژوهش:

توسعه و تكامل آموزش‌هاي حرفه‌اي سينما در قالب برپايي كارگاه‌هاي آموزش تخصصي سينما [WORK SHOP]، همكاري آموزشي و پژوهشي با دانشگاه‌ها و مجامع علمي – فرهنگي كشور، تشكيل منظم شوراي پژوهش و تصويب طرح‌هاي ارائه شده، چاپ و انتشار كتاب‌‌هاي تخصصي حوزه سينماي مستند، تجربي و انيميشن، همچنين حمايت از تحقيقات و پژوهش‌هاي علمي، بنيادي و كاربردي دانشگاهي، برگزاري همايش‌هاي آسيب‌شناسي، حمايت از برپايي چشم‌اندازها، هفته‌هاي موضوعي فيلم و جشنواره‌هاي برگزيده داخلي و خارجي، پشتيباني از جامعه صنوف سينمايي مرتبط با شرح وظايف «مركز» و مجامع علمي– فرهنگي و تخصصي، حمايت از توليدات آتي فيلمسازان برگزيده جشنواره‌هاي داخلي و ... از جمله برنامه هاي آموزشي و پژوهشي اين «مركز» برشمرده مي‌شود.

امور بين‌الملل و بازرگاني:

واحد بين‌الملل «مركز» با هدف معرفي فرهنگ غني ايراني – اسلامي در گستره جهان و به منظور بازاريابي و شركت در جشنواره‌ها و مجامع مختلف فرهنگي – هنري بين‌المللي، با دو رويكرد تعامل با كشورهاي اسلامي و منطقه‌ خاورميانه، آسياي ميانه و قفقاز و حضور در هفته‌هاي فرهنگي كشورهاي جنوبي (آمريكاي لاتين، آفريقا، آسيا و ...) فعاليت دارد. ارسال فيلم‌هاي سينمايي و آثار كوتاه داستاني، مستند، تجربي و انيميشن به دهها جشنواره معتبر بين‌المللي، شركت در بخش رسمي [مسابقه] و جنبي بسياري از جشنواره‌هاي بين‌المللي، برپايي چشم‌انداز [پانوراما] سينماي نوين ايران در كشورهاي مختلف جهان و تعامل مؤثر و مستمر با مراكز و مجامع سينمايي معتبر كشورهاي دوست و مسلمان، براي ساماندهي توليدات مشترك سينمايي و ... از فعاليت‌هاي واحد بين‌الملل «مركز» برشمرده مي‌شود.

واحد بازرگاني «مركز» نيز با هدف عرضه و نمايش فيلم‌هاي توليدي و واگذارشده به «مركز»، حضوري مؤثر در بازار فيلم جشنواره‌هاي معتبر داخلي و خارجي دارد تا در تعامل دائمي با خريداران و پخش‌كنندگان جهاني فيلم و مديران شبكه‌هاي تلويزيوني و جشنواره‌هاي معتبر بين‌المللي باشد. ضمن اينكه اين واحد آمادگي دارد تا پس از بازبيني اوليه فيلم‌هاي توليدي جديد فيلمسازان و تهيه‌كنندگان مستقل، نسبت به عقد قرارداد بازرگاني و پخش آنها اقدام نمايد.

روابط عمومي:

با عنايت به آيين‌نامه اداره كل روابط عمومي وزارت‌خانه‌ي متبوع و با هدف بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي داخلي و پتانسيل موجود، طي سال‌هاي اخير تيم‌هاي ستاد خبري و اطلاع‌رساني و گروه‌هاي تــهيه و انتشار بولتن روزانه و كاتالوگ جشنواره‌ها، همايش‌ها، هفته‌هاي فيلم و ساير برنامه‌هاي فرهنگي – هنري «مركز»، زير نظر روابط عمومي تشكيل گرديده‌است.

از سويي، هماهنگي، اطلاع‌رساني رسمي و همكاري مستمر با گروههاي راديو- تلويزيوني، خبرگزار‌ي‌هاي داخلي، روزنامه‌هاي كثيرالانتشار و نشريات تخصصي سينمايي، برنامه‌ريزي و اجراي برنامه ها و نشست‌هاي هفتگي كانون فيلم سينماحقيقت (با حضور فيلمسازان و منتقدان سينما) و برپايي نمايش افتتاحيه فيلم‌هاي توليدي «مركز»در اين سالن، تهيه كتاب توليدات و مجموعه فعاليت هاي ساليانه «مركز»، بروزرساني خبري سايت رسمي «مركز»، برنامه‌ريزي و همكاري در نمايش فيلم‌هاي برگزيده مركز در دانشگاه‌ها، مجامع فرهنگي – هنري و شهرستان‌هاي كشور (با مشاركت واحد آموزش و پژوهش)، همكاري با كارگردانان پروژه‌هاي مختلف «مركز» در مرحله پيش توليد، برگزاري نشست‌هاي مطبوعاتي و راديو- تلويزيوني «مركز» به مناسبت‌هاي مختلف، نظرسنجي از تماشاگران جشنواره‌هاي مركز، طراحي و عرضه پوستر جشنواره‌ها، همايش‌ها و برنامه‌هاي مختلف مركز و كانون فيلم سينماحقيقت، رصد دائمي اخبار مرتبط با سينماي مستند، تجربي و انيميشن، تهيه بريده جرايد كاربردي،‌ اجراي برنامه ها، مناسبت ها و هماهنگي امور درون سازماني و ... از ديگر وظايف «روابط عمومي» مركز برشمرده مي‌شود.

ضمن اينكه با توجه به تغيير نوبت انتشار تنها مجله تخصصي سينماي مستند «سينماحقيقت» از ماهنامه به فصلنامه و ضرورت بازنگري در چگونگي انتشار اين نشريه تخصصي كه در جلسات متعددي با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه مطرح گرديده، برنامه‌ريزي به منظور انتشار مجدد «سينماحقيقت» در قالب يك فصلنامه علمي- پژوهشي مورد استفاده جامعه مستندسازان،‌ ادامه دارد.

.